x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nadjeżdża Tuscon - Hyundai Tuscon

22.08.2015, 10:24 przez Bogusław Korzeniowski

Od wprowadzenia do sprzedaży w Europie pierwszego modelu Santa Fe w 2001 roku, Hyundai dostarczył ponad milion modeli SUV do klientów europejskich, tym samym umacniając pozycję firmy w rozwijającym się segmencie SUV w Europie. Obecnie Hyundai wprowadził do sprzedaży najnowszy model Tucson - kompaktowy SUV, który znacznie zmieni postrzeganie marki poprzez swój odważny, sportowy design i kompleksowe zastosowanie najnowszych technologii.

Tucson to zatem wyjątkowo ważny model dla Hyundaia. Musimy bowiem pamiętać, że sprzedaż w segmencie C-SUV stanowiła 22% wartości sprzedaży firmy w 2014 roku.

Co się zmieniło w stosunku do ix35?

Przede wszystkim design. Jak powiedział Peter Schreyer, Prezes ds. Designu Hyundai Motor Group: ’Wyróżniający design odzwierciedla ducha rozwoju i pasję marki, jednocześnie zmieniając jej postrzeganie. Nowy Tucson charakteryzuje się odważną, sportową stylistyką, wyrażoną w wyrafinowanych przetłoczeniach i płynnych liniach. Dopełnieniem wizerunku jest charakterystyczny dla naszej marki heksagonalny grill.”

Faktycznie, heksagonalna osłona chłodnicy w połączeniu z przednimi lampami LED tworzy wyrazistą tożsamość samochodu. Przedni zderzak, kształtem przypominający skrzydło, zintegrowany ze światłami do jazdy dziennej LED, tworzy wyjątkowy styl i w widoczny sposób nawiązuje do szerokiego rozstawu kół pojazdu.  Ekspresyjna linia ‘Z’ nad tylnymi nadkolami tworzy elegancko wyrzeźbiony profil boczny. Tył pozostaje prosty i elegancki, z poprzecznymi liniami wychodzącymi od tylnych nadkoli i wąskimi lampami tylnymi.

Jednakże to nie jedynie design ma przekonać do zakupu Tuscona.

Hyundai Tucson został zbudowany na całkowicie nowej platformie, dzięki czemu powiększyła się przestrzeń wewnątrz samochodu. Pojemność bagażnika wynosi 513 litrów, przy wszystkich siedzeniach w pozycji pionowej. Przednie siedzenia dostępne są z automatyczną regulacją, ogrzewaniem i wentylacją. Dostępne są także podgrzewane tylne siedzenia z odchylanym oparciem, podczas gdy nowy system nawiewu powietrza zapewni komfort podróżujących na tylnych siedzeniach pasażerów.

Ponadto poza wprowadzeniem nowych, miękkich w dotyku, wysokiej jakości materiałów w kabinie pojazdu, wnętrze poddano testom w celu zagwarantowania maksymalnej ergonomii i łatwości użytkowania. Nowoczesna prostota konsoli środkowej podkreślona jest jej horyzontalnym usytuowaniem, dodającym elegancji i wyrafinowania.

Nie zabrakło także elementów poprawiających komfort użytkowania.

Wśród nowych elementów zwiększających komfort codziennego użytkowania modelu Tucson znalazły się: inteligentnie otwierana klapa tylna (otwiera się automatycznie gdy zbliżymy się do tyły samochodu w odpowiedni punkt i poczekamy kilka sekund) , elektryczny hamulec postojowy oraz inteligentny system wspomagający parkowanie (SPAS) z funkcją parkowania równoległego i prostopadłego.

Ergonomicznie zaprojektowana konsola środkowa wyposażona została w duży, nie odbijający światła, 8 calowy ekran, będący częścią nowego systemu nawigacji, który jest ponad trzy razy szybszy niż poprzednia wersja instalowana w samochodach Hyundai. Nawigacja objęta jest darmowym, 7-letnim programem aktualizacji MapCare. Posiada ona również dostęp do serwisu TomTom LIVE. Ponadto, łączność zapewniają wejścia USB i AUX na konsoli środkowej.

Zadbano także o wszechstronne, aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa

Tucson jest jednym z najlepiej wyposażonych samochodów w swojej klasie pod względem systemów bezpieczeństwa. W ich skład wchodzą system automatycznego hamowania (AEB) o dwóch trybach pracy, który uruchamia automatyczne hamowanie, gdy wykryta zostanie niebezpieczna prędkość zbliżania się do człowieka lub pojazdu przed sobą, przy niskich i wysokich prędkościach.

Co więcej, system utrzymywania pasa ruchu (LKAS) dokonuje aktywnej korekty kierunku, aby uniknąć niezamierzonego zjazdu z pasa, podczas cofania system ostrzegający o ruchu poprzecznym (RCTA) skanuje za pomocą radaru obszar za pojazdem pod kątem 180 stopni, wykrywając zbliżające się pojazdy. Ponadto, system monitorowania martwego pola (BSD) pomaga kontrolować obszar wokół pojazdu, a funkcja informowania o ograniczeniu prędkości monitoruje znaki (SLIF) i przypomina o nich kierowcy. Aktywna maska pozwoli zminimalizować siłę uderzenia w przypadku zderzenia czołowego z pieszym lub rowerzystą.

 

Nowoczesne jednostki napędowe i europejskie zawieszenie

Nowy Tucson dostępny będzie w szerokiej gamie jednostek napędowych. Będą to: dwa silniki benzynowe: 1.6 litrowy GDI 132 KM lub 1.6 litrowy T-GDI 177 KM - oraz trzy jednostki Diesel: 1.7 litrowy 115 KM, 2.0 litrowy 136 KM lub 185 KM. Nowy 1.6 litrowy silnik benzynowy T-GDI z turbodoładowaniem o mocy 177 KM oferowany będzie z manualną, sześciobiegową skrzynią biegów lub siedmiobiegową skrzynią dwusprzęgłową (7DCT),

Silnik Diesel o mocy 115 KM dostępny jest wyłącznie z sześciobiegową skrzynią i napędem 2WD. 2,0 litrowy silnik Diesla dostępny w dwóch wersjach - 136 KM i 185 KM zapewnia 373 Nm i 400 Nm  momentu obrotowego.

Benzynowy silnik o pojemności 1.6 litra T-GDI oraz 2.0 litrowy silnik diesel mogą być połączone z systemem napędzania 4WD, co pozwala na uzyskanie 100% momentu obrotowego dla kół przednich przy normalnych warunkach jazdy i do 40% dla kół tylnych, w zależności od warunków jazdy. Ręcznie wybierany ‘Tryb Blokady’ rozdziela moment obrotowy 50/50% dla poprawy przyczepności.

Zawieszenie modelu Tucson opracowano specjalnie dla europejskich Klientów, przykładając szczególną uwagę do komfortu jazdy, bez negatywnego wpływu na jej dynamikę. Reakcje nowego, zębatkowego układu kierowniczego są precyzyjne i bezpośrednie, a zawieszenie i amortyzatory zapewniają wysoki poziom komfortu podczas jazdy.

Hyundai dopracował każdy element podwozia w celu zwiększenia stabilności pojazdu podczas szybkiej jazdy i na zakrętach, równocześnie maksymalizując zalety wynikające z szerokości rozstawu osi (2670 mm) i rozstawu kół, tym samym przystosowując jazdę i łatwość prowadzenia do dróg europejskich i potrzeb klientów.

Elektryczny układ wspomagania (MDPS) wyposażony jest w nowo opracowane oprogramowanie i zębatkowy napęd elektryczny, zapewniający szybkość i bezpośredniość reakcji. Nowa Funkcja Wyboru Trybu Jazdy (Drive Mode Select, DMS) w modelach z automatyczną skrzynią biegów pozwala klientom na wybór spośród dwóch trybów – Normalny i Sportowy – o różnej sile wspomagania, ustawieniach przepustnicy, silnika i przekładni zmiany biegów, dostosowując je do stylu jazdy kierowcy.

 

Nowy Tucson produkowany jest w czeskich Nosovicach, gdzie znajduje się jedna z dwóch europejskich fabryk Hyundaia. Podobnie jak wszystkie pozostałe modele marki, Tucson objęty jest 5-letnią gwarancją bez limitu kilometrów, w skład której wchodzą także: 5 lat Assistance i 5 lat kontroli technicznej pojazdu.

Ceny w Polsce to 149 900 zł za wersję benzynową 1,6 177 KM z automatyczną skrzynią biegów i napędem 4WD, 154 900 zł za wersję diesel 185 KM z napędem 4WD i skrzynią manualną, oraz 159 900 zł gdy mamy skrzynię automatyczną

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Hyundai i10 1.2 – Maluch o wielkim sercu!
brak komentarzy
Testy samochodów
Hyundai i20 Coupe 1.4 MPI 100 KM: skośnooki duch czasu
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.