x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Kia Sorento I – typowe usterki, poradnik kupującego

24.08.2015, 14:00 przez Paulina

Kia dość długo musiała walczyć z opinią budżetowej i słabej jakościowo marki. Patrząc na jej wcześniejsze dokonania nie ma co się dziwić. Jednak śmiało można powiedzieć, że Sorento jest doskonałym zaprzeczeniem obiegowej opinii. Ten model był jednym z punktów przełomowych w historii koreańskiej firmy i skutecznie zmienił sposób postrzegania Kia na światowych rynkach.

Kia Sorento I – Dane techniczne

Pierwsza generacja Kia Sorento zadebiutowała na świecie w 2003 roku, a do polskich salonów wjechała rok później. To klasyczny SUV powstały na płycie podłogowej Hyundaia Santa Fe. Duże gabaryty (wys. 1811 mm/ szer. 1863 mm/ dł. 4567 mm) oraz dwie tony wagi stawiają go w szeregu zdecydowanie dużych aut. Design jest dość klasyczny, nieco nawiązujący do legendarnego ML, ale jego prostota z pewnością wielu przypadnie do gustu. Cztery lata po tym jak model Sorento dobrze zadomowił się na rynku Koreańczycy postanowili przeprowadzić drobny facelifting. Modernizacji poddano przedni zderzak, atrapę chłodnicy i delikatnie przemodelowano reflektory, a z tyłu wygładzono właściwie tylko dolne krawędzie kloszy lamp –zmiany wizualne nie były rewolucyjne. Natomiast najważniejszym zabiegiem przeprowadzonym przy okazji modernizacji było zwiększenie mocy jednostki wysokoprężnej 2,5 CRDi ze 140 do 170 KM. Od tego czasu nie przeprowadzano już żadnych poprawek i Kia Sorento I generacji oferowana była do 2009 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał kolejny nowy model stworzony w oparciu o konstrukcję samonośną.

Kia Sorento I – Silniki

Kia Sorento I była dostępna z czterema jednostkami napędowymi. Paletę silników benzynowych stanowiły trzy jednostki:
- 2.4 o mocy 139 KM, max. Moment obrotowy 192 Nm i średnie przyspieszenie 0-100 km 14,7 sek.,
- 3.5 V6 o mocy 195 KM, max. Moment obrotowy 294 Nm i średnie przyspieszenie 0-100 km 10,3 sek.,
- 3.8 V6 o mocy 266 KM, max. Moment obrotowy 353 Nm i średnie przyspieszenie 0-100 km 9,8 sek.
Najkorzystniejszym wyborem wśród silników benzynowych jest  motor V6 o pojemności 3,5 l, który niestety dość sporo pali. Znalezienie Sorento z silnikiem 3,8 l ze względu na małą ilość takich egzemplarzy na rynku jest bardzo utrudnione, a często nawet niemożliwe. Co prawda w ofercie jest jeszcze 139-konny motor R4, ale również nie ma za wiele aut na rynku z takim silnikiem, a poza tym do tak dużego samochodu jest on zdecydowanie za słaby i sporo pali. Na szczęście silniki benzynowe nie sprawiają większych kłopotów w czasie użytkowania. Jednak należy pamiętać, że Najstarsze egzemplarze Sorento mają już 12 lat, a to oznacza, że nie można liczyć na całkowicie bezusterkową eksploatację.
Dla fanów diesli Ki a przygotowała tylko jeden silnik 2.5 CRDI o mocy 140 KM, max. Momencie obrotowym 314 Nm i przyspieszeniu 0-100 km/h 14,6 sek. Niestety jego eksploatacja często wiąże się z wysokimi kosztami. Często zdarzają się nieszczelności paliwa w układzie zasilania Common Rail i wycieki oleju. Powszechnie spotykanym problemem są również zacierające się turbosprężarki. Ponadto spotykane są: przypadki awarii pompy wysokiego ciśnienia, defekty oprogramowania silnika, a niekiedy dochodzi też do pękania wałków rozrządu – tego typu wady spotykane są głównie w egzemplarzach przed modernizacją, ale nie jest to regułą.

Kia Sorento I – Usterki

Sorento posiadało trzy warianty napędu –  auto – napęd na tył i automatycznie dołączany przód w razie potrzeby, manual  – napęd na tył i ręcznie dołączany przedni napęd oraz na rynek amerykański niektóre auta miały tylko napęd na tył. Pamiętajmy, że zakup używanego SUV-a z napędem 4x4 zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Sprawdźmy czy układ napędowy był intensywnie eksploatowany przez poprzedniego właściciela i czy nie będzie wymagał już remontu. W czasie jazdy próbnej upatrzonym egzemplarzem Kii Sorento I przetestujmy napęd. Czy załącza się płynnie? Czy nic nie zgrzyta, nie stuka? Wszelkie niepokojące dźwięki będą świadczyły o przymusowej wizycie w serwisie. Koniecznie trzeba obejrzeć też układ napędowy pod spodem i sprawdzić czy nie ma w nim wycieków.
W autach przed liftingiem na elementach podwozia wyskakuje rdza, a uszczelki w drzwiach bardzo szybko się wykruszają. Zawieszenie jest całkiem solidne i właściwie wymiany wymagają w nim głównie elementy metalowo-gumowe z przodu (objawy to wibracje karoserii) . Sporadycznie zdarzają się uszkodzenia łączników stabilizator i amortyzatorów. Z drobnych awarii należy wymienić: uszkodzenie silnika tylnej wycieraczki, defekt rozrusznika czy zacinający się zamek tylnej klapy bagażnika – to jednak drobnostki.

Kia Sorento I – Czy warto kupić?

Kia Sorento I to samochód gody uwagi. Dzięki jego uniwersalnemu charakterowi odnajdzie się zarówno na asfalcie jak i na nieutwardzonych drogach. Oczywiście, jak w każdym nowoczesnym samochodzie silnik Diesla czekać mogą kosztowne naprawy, więc wymagany jest dokładny przegląd przed zakupem. Pod względem trwałości i niezawodności auto reprezentuje jednak wysoką średnią. W zanadrzu – obok ASO – mamy sporo zamienników, a także elementów używanych. Ceny Kii Sorento I wahają się od 20 000 do 45 000 zł.

Podobne artykuły

Aktualności
Nowa Kia Sorento wyróżniona za design
brak komentarzy
Aktualności
Kia rzuca rękawicę – Sorento III
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.