Całkiem nowe Audi Crosslane coupe

27.09.2012, 14:22 przez konrad

Swoim pojazdem koncepcyjnym crosslane coupé, Audi rozpoczyna nowy rozdział w dziedzinie stylistyki oraz rozwiązań dotyczących motoryzacji i stosowanych w niej napędów. To całkowicie nowatorska fuzja techniki, inżynierii i wzornictwa, zapowiadająca przyszłą linię modeli serii Q.

Pionierski pojazd, wykorzystując Multimaterial Space Frame, wyznacza całkowicie nową drogę w zakresie wagi pojazdów, kosztów i łącznego bilansu energetycznego. Staje się kolejnym etapem rewolucji Audi ultra – czyli systematycznie wdrażanej przez koncern zasady lekkich konstrukcji. Innowacyjny i wydajny napęd Plug-in Hybrid, bazuje na specjalnie skonstruowanym,   1,5 litrowym, trzycylindrowym silniku TFSI i dwóch silnikach elektrycznych. Spala tylko 1,1 litra na 100 km i emituje zaledwie 26 gram CO2., redefiniując obecne założenia. Rezultatem tych rozwiązań jest pojazd miejski, adresowany w dużej mierze do młodych, lubiących sport klientów. Przemawia za tym również zdejmowany dach i system Audi connect - usługi dopasowywane do indywidualnych potrzeb.

Pionierski: Multimaterial Space Frame

Multimaterial Space Frame kompaktowego Audi crosslane coupé składa się z trzech materiałów aluminium, tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFK) i tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFK). Bez obciążenia samochód koncepcyjny waży około 1390 kilogramów, razem z dużym akumulatorem litowo-jonowym.

Profile aluminiowe tworzą zamkniętą, sztywną strukturę wokół kabiny auta. Wsporniki pod maską łączą z kabiną ramę nośną chłodnicy Singleframe, również wykonaną z aluminium. Przednie i tylne konstrukcje chroniące przed zderzeniami zbudowane są z tworzywa CFK (wzmacnianego włóknem węglowym). Do nośnych struktur CFK w kabinie auta należą progi wewnętrzne, tunel środkowy, ściana czołowa i wsporniki poprzeczne w podłodze. Koncepcję nadwozia uzupełniają płaskie części wykonane z tworzywa GFK (zbrojonego włóknem szklanym) i częściowo wzmocnione tworzywem CFK.

Innowacyjny: Dual-Mode Hybrid

Napęd hybrydowy Plug-in Audi crosslane coupé, nazwany Dual-Mode Hybrid, jest zarówno innowacyjny, jak i wydajny. Składa się na niego silnik spalinowy, dwa silniki elektryczne i pojedyncza przekładnia; moc jednostki wynosi 130 kW (177 KM).  Audi crosslane coupé przyspiesza od zera do 100 km/h w 8,6 sekundy, w trybie elektrycznym - w 9,8 sekundy. Prędkość maksymalna to 182 km/h. Średnie zużycie paliwa 1,1 litra na 100 km, emisja CO2 to 26 gram na km. Akumulator litowo-jonowy 17,4 kWh pozwala w trybie elektrycznym na przejechanie około 86 km. Silnik spalinowy to specjalnie stworzony, trzycylindrowy TFSI o pojemności 1,5 litra, generujący moc 95 kW (130 KM) i moment obrotowy 210 Nm. Przekładnia daje możliwość połączenia silnika spalinowego wraz z prądnicą z pozostałym napędem, za pomocą sprzęgła kłowego.

Dual-Mode Hybrid umożliwia różne sposoby pracy. Przy prędkości do 55 km/h auto jest napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym EM 2, a potrzebna energia pochodzi przede wszystkim z akumulatora. W pracy szeregowej silnik spalinowy i prądnica  (silnik elektryczny EM 1) wytwarzają energię elektryczną dla wsparcia akumulatora, odciążenia go lub zastąpienia, gdy jest wyczerpany. Jazda z napędem elektrycznym jest możliwa do prędkości 130 km/h.  Od prędkości 55 km/h system napędowy pozwala połączyć silnik TFSI i prądnicę z wałem napędowym. Podczas pracy w opcji hybrydowej źródła napędu optymalizują sprawność i wydajność. Powyżej 130 km/h auto jest napędzane w przeważającej części poprzez trzycylindrowy silnik, ale w razie potrzeby może go wspomagać EM 1. Kierowca Audi crosslane coupé może wybierać pomiędzy programami „cruise” i „race”. Program „cruise” kładzie większy nacisk na jazdę elektryczną. Kierowca nie odczuwa ani zmian biegów, ani charakterystycznego odgłosu startu silnika. Kiedy silnik TFSI pracuje, jego obroty zawsze są dopasowane do aktualnej prędkości, bez efektu „gumowej taśmy”. Wysoki współczynnik sprawności przekładni sprawia, że napęd Dual-Mode Hybrid jest bardzo wydajny przede wszystkim podczas jazdy po mieście.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.