Test Audi Q7 – pierwsze spotkanie

10.09.2015, 07:53 przez Bogusław Korzeniowski

Przyznam, że samochody luksusowe jak Audi, czy Mercedes zawsze urzekały mnie swą powagą, dostojeństwem, spokojem i nienaganną formą. Są one bowiem dla mnie kwintesencją dostojnej limuzyny. Gdy ktoś mówi Mercedes czy Audi przed oczami staje mi od razu trójbryłowa limuzyna, oferująca super komfort i wykończenie, jakiego wielu z nas nie ma w domu.

Jednakże czasy się zmieniają i tak jak w moim rodzinnym Krakowie zanika mit galicyjskiej kultury, wypierany przez chamstwo i cwaniactwo ludności sprowadzającej się do miasta, tak i motoryzacja pędzi do przodu i rozmywają się dotychczasowe stereotypy. Wprawdzie jeżdżąc Mercedesem ML zachwycałem się komfortem jazdy, wykończeniem wnętrza i dbałością o detale (czyli wszystkim tym co czyni z samochodu, pojazd prestiżowy), ale gdybym miał wybrać test klasycznym modelem osobowym tej marki, czy „Prestiżowym SUVem” wybrałbym ten pierwszy.

Nie inaczej jest z Audi. Testy modeli A8, czy A7 były takim zastrzykiem energii rodem z Ingolstadt, że najnowsze Audi Q7 niezbyt mnie interesowało. Jednakże w myśl teorii lansowanej przez koncern „przewaga dzięki technice” trzeba też sprawdzić i ten model, aby zobaczyć w czym jest on lepszy niż modele konkurencji.

Ponieważ na prawdziwy test kilkudniowy z premedytacją chcę poczekać do zimniejszych dni (być może nawet będą one śnieżne), aby nadrobić braki wiedzy odnośnie Audi Q7, teraz pokusiłem się jedynie o kilka godzin za kółkiem. Oto pierwsze wrażenia

1.  Wymiary i waga

Wymiary Q7 to: długość 5,05 m, szerokość 1,97 m i wysokość 1,74 m. Wynika stąd, że samochód jest duży, a nawet bardzo duży. Mimo tego jak sprawdziłem w danych technicznych jest on najlżejszy w swojej klasie. To efekt tego, że w -porównaniu z poprzednim modelem- innowacyjna karoseria waży 71 kilogramów mniej. 

2.  Wnętrze godne limuzyny

Otwierając drzwi, już na wstępie rzuca się w oczy komfortowe i luksusowe wnętrze. Wszystkie kolory i materiały są starannie do siebie dopasowane. W przestrzeni pasażera przedniego siedzenia uwagę zwraca umieszczony na desce rozdzielczej pas otworów wentylacji, akcentujący przestrzeń wnętrza. Dwuczęściowe elementy dekoracyjne otoczone są subtelnymi listwami. Wszystkie włączniki i regulatory są dokładnie pod ręką kierowcy.

Wszechstronność Audi Q7 wyraża się także w znajdującym się w standardowym wyposażeniu, dzielonym na trzy części, drugim rzędzie foteli oraz otwieranym i zamykanym elektrycznie trzecim rzędzie foteli. Kolejną opcją jest funkcjonujący niezależnie od monitora systemu MMI Audi virtual cockpit (dokładnie opisywany w przypadku testu VW Passat). Monitor TFT o przekątnej 12,3 cala wyświetla wysokiej jakości grafiki, a jego obsługa odbywa się poprzez wielofunkcyjną kierownicę.
Pojemność bagażnika tego pięcioosobowego pojazdu w podstawowej konfiguracji wynosi 890 litrów, maksymalnie to 2075 litrów. 

3.  Jazda, to nie SUV

Niezwykła dla pojazdów typu SUV jest sportowa charakterystyka jazdy. Jest ona wynikiem ścisłej współpracy wszystkich departamentów działu rozwoju technicznego Audi. Silnik harmonijnie, przy minimalnych stratach, dostarcza moc przesyłaną na drogę za pomocą nowoczesnego podwozia. Takie współdziałanie tworzy idealną podstawę dla dynamicznej jazdy.  Audi Q7 z napędem quattro, szybko zmieniającą biegi automatyczną skrzynią tiptronic i wyraźnie obniżoną masą sprawia, że jazda zarówno po autostradach jak i po krętych drogach swoją dynamiką przypomina jazdę limuzyną.

4.  Vorsprung durch technik

„Przewaga dzięki technice” to sztandarowe hasło wszystkich modeli Audi. Nie inaczej jest w przypadku Q7. Wśród wszystkich pojazdów produkowanych seryjnie, nowe Audi Q7 oferuje obecnie największą paletę systemów wsparcia, a wiele z nich to absolutne nowości. Asystent wydajności pomaga kierowcy oszczędzać paliwo, a adaptive cruise control z asystentem jazdy w korkach odciąża go w spowolnionym ruchu na drogach dobrej jakości. Kolejne innowacje to asystent ruchu poprzecznego z tyłu pojazdu, asystent wysiadania i asystent parkowania dla pojazdów z przyczepą.

Ta kilkugodzinna przygoda z Audi Q7 i wczytanie się w jego charakterystykę tak mnie zainspirowały, że z pewnością wkrótce dokładnie przybliżę Państwu (i sobie!!!) ten model.

Bogusław Korzeniowski

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.