Prius IV generacji odslania tajemnice

17.09.2015, 09:54 przez Bogusław Korzeniowski

Nowy Prius wyróżnia się mniejszym o 18% zużyciem paliwa (według standardu New European Cycle, NEDC), co oznacza analogiczne zmniejszenie emisji CO2. Nowy Prius ma także lepsze osiągi i daje większą radość z jazdy. Przyspiesza bardziej płynnie, a przy tym jest cichszy, zwłaszcza przy większych prędkościach.

Nowy napęd hybrydowy
Nowy Prius wprowadza na rynek kolejną generację napędów hybrydowych Toyoty. Poprawia ona wartości wszystkich parametrów, które zapewniły hybrydowemu napędowi Toyoty popularność na całym świecie: bardzo małe zużycie paliwa i ogromną łatwość prowadzenia samochodu.

Napęd hybrydowy nowej generacji jest mniejszy i lżejszy, a przy tym tańszy. Akumulator odznacza się większą gęstością energii, co oznacza większą moc oraz pojemność przy mniejszych wymiarach i masie.

Silniki elektryczne są mniejsze i mają lepszy stosunek mocy do masy. Sprawność termodynamiczna silnika spalinowego w nowej generacji została zwiększona do 40%, co jest najwyższą w świecie wartością dla silników benzynowych.

Efektem wszystkich tych udoskonaleń jest o 18%* mniejsze zużycie paliwa w stosunku do dotychczasowego modelu.

Platforma TNGA
Nowy Prius jest pierwszym modelem zbudowanym na nowej platformie TNGA. Nowa architektura ma znaczący wpływ na radość z jazdy, zapewniając Priusowi niżej położony środek ciężkości w porównaniu z obecnym modelem. Platforma TNGA zapewnia też kierowcy lepszą pozycję za kierownicą.

Konstrukcja nadwozia jest o 60% bardziej sztywna dzięki większemu wykorzystaniu wysokowytrzymałej stali i wzmocnieniu wytrzymałości środkowych słupków. Efektem jest bardziej precyzyjne prowadzenie i lepsze panowanie nad kierownicą bez konieczności usztywniania zawieszenia. Auto zyskało na dynamice, uzyskując lepsze osiągi. Nowe zawieszenie tylnych kół z podwójnymi wahaczami w porównaniu z obecnym modelem trzykrotnie ogranicza intensywność wstrząsów podczas jazdy po nierównych drogach.

Większe bezpieczeństwo
Nowy Prius zapewnia kierowcy znacznie szersze i głębsze pole widzenia niż dotychczasowy model. Dzięki poszerzonej krzywiźnie tylnej szyby lepsza jest również widoczność do tyłu. Platforma została zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa zderzeniowego, co potwierdzają niezależne testy instytucji takich jak Euro NCAP.

Dzięki wprowadzeniu systemu Toyota Safety Sense (TSS), nowy Prius przynosi istotny postęp w dziedzinie bezpieczeństwa aktywnego i biernego. TSS został w Priusie rozszerzony o korzystający z radaru aktywny tempomat i system antykolizyjny wzbogacony o funkcję wykrywania pieszych. Na Toyota Safety Sense składają się ponadto układ zapobiegania zderzeniom (Pre-Collision System), układ ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu (Lane Departure Alert), automatyczne światła drogowe i układ rozpoznawania znaków drogowych.

Stylistyka
Nowy Prius robi wrażenie niepowtarzalną stylistyką i wysoką jakością. Nadwozie, jednocześnie muskularne i aerodynamiczne, łączy estetyczne emocje z osiągnięciami techniki, w pełni wykorzystując możliwości, jakie daje obniżony środek ciężkości pojazdu.

Koncepcja stylistyczna nadwozia nowego Priusa opiera się na kontrastach krzywizn z płaszczyznami. Wygląd przodu kształtem obniżonej maski wyraźnie podkreśla nowatorstwo i znakomite osiągi.

Kształt tyłu jest zaakcentowany zdecydowaną linią biegnącą od spojlera po zderzak, podkreślającą mocną sylwetkę samochodu. Wąskie, wyraźnie zarysowane tylne lampy zespolone przeniesiono ku zewnętrznym krawędziom, eksponując linię czerwonych świateł LED.

Z profilu sylwetka Priusa robi wrażenie zwinnej i atletycznej. Platforma TNGA umożliwiła jej wyraźne obniżenie, dające bardziej dynamiczny wygląd. Wysokość nadwozia zmniejszono w stosunku do dotychczasowego modelu o 20 mm do 1470 mm. Nowy model zachowuje rozstaw kół poprzedniego Priusa (2700 mm), nadwozie jest jednak o 60 mm dłuższe (4540 mm) i o 15 mm szersze (1760 mm). Toyota przygotowała dla nowego Priusa paletę 7 żywych kolorów, w tym nowy odcień o nazwie Emotional Red.

Wnętrze
Użycie TNGA pozwoliło zaprojektować bardziej przestronne, bogato wyposażone wnętrze, zapewniające wygodniejszą pozycję kierowcy i komfort pasażerów. Dzięki zastosowaniu mniejszego akumulatora oraz nowego zawieszenia tylnej osi z podwójnymi wahaczami udało się również powiększyć przestrzeń ładunkową.

Motywem przewodnim wnętrza jest spokój umysłu („Peace of Mind”) – stworzono je jako przyjazną, spokojną i komfortową przestrzeń, z tablicą przyrządów delikatnie otulającą kierowcę i płynnie przechodzącą w panele drzwi.

Cechą wyróżniającą hybrydowe samochody Toyoty jest cisza we wnętrzu. Nowy Prius godnie kontynuuje tę tradycję, zapewniając pasażerom znakomity komfort podróżowania przy wyjątkowo niskim poziomie hałasu, wibracji i wstrząsów. Oprócz zalet układu jezdnego sprzyja temu nowa konstrukcja foteli, bardziej komfortowych i lepiej utrzymujących ciało kierowcy i pasażera.

Dodaj komentarz

Komentarze

kicek

napęd hybrydowy jaki zastosowała Toyota jest ich wielkim osiągnięciem. Sprawić aby samochód stał się jeszcze bardziej wydajny i mniej spalał to nie lada wyczyn.

20 września 2015 12:06:41 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
maciejka

Dobrze ze toyota postanowila postawic na bardziej sztywniejsze materialy do wykonania nadwozia. Nie wiem czy nie jest to nawet bardziej potrzebne w zwiększeniu bezpieczeństwa niż dodanie safety sense.

18 września 2015 09:56:52 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.