Sportowe i technicznie zaawansowane: nowe Audi S4 i S4 Avant

17.09.2015, 15:33 przez Bogusław Korzeniowski


Sportowe i zaawansowane technicznie auta serii A4, dzięki inteligentnej, lekkiej konstrukcji, mocnym silnikom i bogatemu pakietowi najnowszych rozwiązań technicznych, zdecydowanie wyprzedzają konkurencję.

Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w rozwijaniu koncepcji sportowych modeli S marki Audi“ – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „Formuła naszego sukcesu, to od początku kombinacja najwyższej wydajności napędu quattro, dyskretnej stylistyki i najnowszych rozwiązań technicznych z zakresu napędu, podwozia i systemów infotainment. Nowe Audi S4 i S4 Avant kontynuują tę sportową tradycję.”

Lekki i o dużej mocy: silnik 3.0 TFSI

Serce modeli S, to na nowo zaprojektowany, turbodoładowany silnik V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jednostka 3.0 TFSI generuje moc 260 kW (354 KM), a jej moment obrotowy 500 Nm, dostępny jest w szerokim przedziale od 1300 do 4500 obr./min. Silnik góruje nad swoim poprzednikiem pod względem mocy i momentu obrotowego, przy jednocześnie znacznie mniejszym zużyciu paliwa i zredukowanym ciężarze.

Motor rozpędza Audi S4 od 0 do 100 km/h w 4,7 sekundy, a jego prędkość maksymalna, ograniczona elektronicznie, wynosi 250 km/h. Mimo wyraźnie lepszych osiągów, silnik V6 ujmuje swoją efektywnością. Według testów zużycia paliwa NEDC, Audi S4 Limousine zużywa poniżej 7,4 litra benzyny na 100 km i emituje tylko 170 g CO2 na km.

Nowa, ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów tiptronic, pracuje bardzo wydajnie i przełącza biegi szybko, spontanicznie i bardzo komfortowo. Zawsze, gdy pozwala na to sytuacja na drodze, przechodzi w stan jazdy na wolnym biegu i w ten sposób oszczędza paliwo.

Moc generowana przez jednostkę 3.0 TFSI przekazywana jest na jezdnię za pośrednictwem stałego napędu na cztery koła quattro. To charakterystyczna cecha każdego modelu typu S marki Audi. W normalnym trybie jazdy, jego samoblokujący, międzyosiowy mechanizm różnicowy, kieruje 60 procent mocy momentu obrotowego na tylną oś, a 40 procent na oś przednią. W zależności od zaistniałej sytuacji, nawet 70 procent momentu może zostać skierowane na oś przednią i nawet aż 85 procent na oś tylną. Bazujące na inteligentnym oprogramowaniu, selektywne sterowanie rozkładem momentu obrotowego między kołami, uzupełnia pracę napędu quattro. Podczas dynamicznego pokonywania zakrętów, koła toczące się po wewnętrznej stronie zakrętu są minimalnie przyhamowywane, zanim jeszcze mogłyby wpaść w poślizg. Dzięki temu, zachowanie pojazdu podczas jazdy jest bardziej precyzyjne i stabilne, a samochód bardziej zwrotny. Dostępny opcjonalnie sportowy mechanizm różnicowy, aktywnie rozkładając siłę napędową między tylnymi kołami, jeszcze bardziej poprawia prowadzenie auta.

Inteligentna dynamika: podwozie

Nowe Audi S4 i S4 Avant brawurowo pokonują wszelkie zakręty. Niezależnie od tego, czy znajdują się one na torze wyścigowym, czy na górskiej drodze. Podczas szybkiej jazdy po autostradzie, dzięki zastosowanemu tu nowemu podwoziu, oba modele zachowują doskonałą stabilność jazdy na wprost. Pięciowahaczowe zawieszenia zarówno przedniej jak i tylnej osi precyzyjnie oddzielają od siebie siły wzdłużne i poprzeczne, zapewniając w ten sposób optymalne prowadzenie. Konstrukcja obu zawieszeń, a także elektromechanicznego wspomagania kierownicy, jest bardzo lekka. Dynamiczny układ kierowniczy, zmieniający w zależności od prędkości swoje przełożenie, to jeden z elementów wyposażenia opcjonalnego.

Standardowe podwozie sportowe S zawieszono o 23 mm niżej niż w przypadku modelu bazowego. Taki sam prześwit ma opcjonalne podwozie z aktywnym systemem kontroli zawieszenia. Do standardowego w obu modelach systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, włączono amortyzatory CDC (CDC = continous damping control), silnik, układ kierowniczy, automatyczną skrzynię biegów tiptronic oraz sportowy mechanizm różnicowy. System ten pozwala kierowcy na wybór jednego spośród kilku trybów charakterystyki pracy zawieszenia.

Na montowane seryjnie 18-calowe obręcze kół o stylistyce gwiazdy z pięcioma podwójnymi ramionami, założono opony w rozmiarze 245/40. Alternatywnie, quattro GmbH oferuje koła 19-calowe. Hamulce są mocne i wyjątkowo wytrzymałe.

Bogate: infotainment i Audi connect

System MMI daje kierowcy możliwość obsługi za pomocą sterowania głosowego, nowej kierownicy wielofunkcyjnej lub terminala na konsoli środkowej. W najbardziej rozbudowanej wersji systemu: MMI Navigation plus z polem dotykowym MMI touch i monitorem o przekątnej 8,3 cala, na pokrętle/przycisku umieszczono pole dotykowe służące do powiększania i pomniejszania obrazu, przewijania list oraz do wprowadzania znaków.

Za wysoką sprawnością MMI Navigation plus, kryje się potężna moc nowego Modułowego Systemu Infotainment (MIB) drugiej generacji. Dzięki niemu, Audi może wyposażać swoje samochody w najnowsze rozwiązania z zakresu elektroniki codziennego użytku.

Wraz z MMI Navigation plus, Audi S4 i S4 Avant wyposażane jest w moduł Audi connect, zapewniający połączenie z Internetem w szybkim standardzie LTE. Zintegrowany punkt dostępu Hotspot (WLAN), daje pasażerom praktycznie nieograniczoną możliwość wykorzystywania Internetu, mailowania i surfowania w sieci za pomocą swych urządzeń przenośnych. Kierowca natomiast, może w pojeździe korzystać z pakietu usług online Audi connect. Należy do nich m.in. Audi smartphone interface – integrujący z samochodem telefony komórkowe z systemami operacyjnymi iOS lub Android.

Audi Phone Box pozwala z kolei na połączenie aparatów komórkowych pasażerów z anteną pokładową. Jeśli telefony są odpowiednio dostosowane, to można je też jednocześnie ładować indukcyjne. Tablet Audi, w ramach systemu Rear Seat Entertainment, dostarcza rozrywki pasażerom tylnej kanapy, a fani HiFi mogą zamówić system nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System z nowatorskim dźwiękiem 3D.

Audi rozpocznie dostawy obu nowych modeli S w roku 2016.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.