x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Ford Mondeo 2.0 TDCi 180 KM – światowy samochód

22.09.2015, 16:25 przez Paulina

Nazwa Forda Mondeo pochodzi od łacińskiego „mundus", czyli świat. Wizja globalnego samochodu była dopracowywana przez inżynierów i projektantów Forda już od lat '90. Już pierwsza generacja Mondeo z 1993 roku zdobyła szerokie uznanie, czego najlepszym dowodem był tytuł Car of The Year w 1994 r. Pierwsze Mondeo było też jednym z najdroższych nowych aut w historii koncernu, a to za sprawą stworzenia samochodu zupełnie od podstaw, z użyciem najnowszych dostępnych ówcześnie technologii. Z tą sama pieczołowitością przygotowywana była każda kolejna generacja fordowskiej limuzyny. Testujemy zatem, czy najnowsze wydanie Forda Mondeo kultywuje tą tradycję!

Ford Mondeo 2.0 TDCi 180 KM – Wygląd zewnętrzny

Zacznijmy od tego, że prezentowany dzisiaj model wcale nie jest aż taką nowością, jaką może się wydawać. Światowa premiera Forda Mondeo odbyła się w 2012 roku podczas North American International Auto Show. W tym samym roku samochód trafił do amerykańskich salonów, gdzie zastąpił wysłużonego Forda Fusiona. Auto stało się hitem za wielką wodą, a europejska premiera ze względu problemów finansowych musiała poczekać aż do 2014 roku. Ale czekać zdecydowanie było warto, bo Ford stworzył świetnego reprezentanta segmentu D.
Ford Mondeo Mk5, podobnie jak poprzednie generacje dostępny jest w trzech wersjach nadwoziowych: 5-drzwiowy liftback, 5-drzwiowe kombi i 4-drzwiowy sedan. Co ciekawa, ta ostatnia wersja dostępna jest jedynie z napędem hybrydowym (2.0 Hybrid 187 KM), a napęd hybrydowy dostępny jest tylko i wyłącznie dla nadwozia typu sedan. Bez względu na to, które nadwozie wybierzemy, każda wersja tego auta pozwoli nam cieszyć się autem o oryginalnym, agresywnym design. Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem nadwozia jest olbrzymi, chromowany grill, który przywodzi na myśl Astona Martina rodem z filmów o Jamesie Bondzie. Ostro poprowadzone przednie światła skrywają adaptacyjne reflektory LED (dopłata 5000 złotych), które automatycznie dobierają kierunek i moc oświetlenia do warunków panujących na drodze. Mocno uwypuklona maska sprawia wrażenie, że w środku zamknięta jest przynajmniej V8-ka. Kontrastuje to z planami Forda, odnośnie poszerzenia oferty silnikowej Mondeo o jednostkę 1.0 EcoBoost 125 KM. Zdecydowanie mniej finezyjnym i sportowym designem może się pochwalić druga połowa samochodu, gdyż nie znajdziemy tutaj żadnych rewolucyjnych zmian. Jest estetycznie i poprawnie.

Ford Mondeo 2.0 TDCi 180 KM – Wewnątrz

Choć auto na papierze nieznacznie urosło, to jednak można mieć wrażenie, że wnętrze zmalało. Oczywiście kierowca i pasażer z przodu maja do dyspozycjiniesamowicie wygodne fotele, głębokie schowki oraz naprawdę sporo miejsca na nogi, ale osoby przewożone z tyłu mają nieco gorzej. Wyżsi pasażerowie mogą zahaczać głową o opadający dach, a przy komplecie na kanapie może być ciasno. Nie oznacza to bynajmniej, że jest źle! Mondeo zostało stworzone jako auto pięcioosobowe i zdecydowanie spełnia standardy segmentu. Na szczególną pochwałę zasługują z pewnością zastosowane z tyłu, przy skrajnych siedziskach nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa. W momencie zderzenia pasy te w ciągu 40 milisekund napełniają się gazem, dzięki czemu rozpraszają siły działające na pasażera w sposób pięć razy bardziej wydajny niż w przypadku tradycyjnych pasów bezpieczeństwa. Stworzono specjalnie z myślą o zmniejszeniu obrażeń głowy, szyi i klatki piersiowej u pasażerów siedzących na tylnych fotelach samochodu, głównie dzieci oraz osób w starszym wieku. Co prawda jest to opcja dodatkowa, wymagająca dołaty, jednak warto zauważyć, że do tej pory ta technologia była dostępna jedynie w limuzynach klasy premium. Interesujące jest to, że zmniejszył się też sam bagażnik, i to całkiem sporo. Poprzednia generacja dysponowała kuframi o pojemnościach: sedan 550 l., liftback 540 - 1460 l. i kombi 554 - 1745 l. Tymczasem najnowsza generacja ma jedynie: liftback 458 - 1437 l., kombi 488 - 1605 l. oraz sedan Hybrid 383 l. O ile zrozumiałe jest zmniejszenie bagażnika sedana poprzez konieczność zamontowania akumulatorów, o tyle strata na pojemności o 66 l. w przypadku nadwozia kombi jest już z pewnością mocno odczuwalna. W tej kategorii Mondeo niestety przegrywa w starciu z najpoważniejszym konkurentem Volkswagenem Passatem. Jego najnowsza generacja oferuje bowiem 586–1152 l. w przypadku sedana i 650–1780 l. w kombi. Jednak warto zaznaczyć, że dzięki nadwoziu typu liftback łatwo dostać się do bagażnika, a próg załadunkowy jest niższy.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Nowa, bogata oferta Forda Mondeo
brak komentarzy
Porównania
Insignia kontra Mondeo kontra SuperB, czyli samochód dla managera
2 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.