x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Mitsubishi Pajero III – Poradnik kupującego

24.09.2015, 16:44 przez Paulina

Mitsubishi Pajero zadebiutowało w 1981 podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio. Jednak jego korzenie sięgają dużo wcześniej. Pierwowzorami dla Pajero były m.in. studyjne Mitsubishi PX33 (1934), Minica Jeep (1969) czy wreszcie Pajero I (1973). Ciekawostką jest fakt, że słowo „pajero” w języku hiszpańskim oznacza tyle co „onanista”, dlatego też na tamtejszym rynku model funkcjonował pod nazwą „Montenegro”. Na rynek brytyjski natomiast zostały wypuszczone Mitsubishi Shogun. Auto stało się legendą po kilku świetnych występach w Rajdzie Paryż-Dakar. Obecnie w salonach króluje już czwarta generacja Pajero, my jednak zajmiemy się tym na co zwrócić uwagę decydując się na auto z lat 1999 – 2006.

Mitsubishi Pajero III – Dane techniczne

Mitsubishi Pajero III zadebiutowało w 1999 roku w wersji trzy- oraz pięciodrzwiowej. W odróżnieniu od poprzednich generacji, auto zdecydowano się „ucywilizować”. Z tej racji zrezygnowano z ramy i wprowadzono nadwozie samonośne przez co auto co prawda straciło na właściwościach terenowych, lecz udało się podnieść komfort podróży. Auto mimo to oczywiście nadaje się do jazdy terenowej, jednak nie należy go nadwyrężać, ponieważ z powodu naprężeń może zacząć korodować. W teren lepiej zabierać trzydrzwiowe Pajero, gdyż są mniejsze przez co ich dzielność wzrasta. Co do rozmiarów, to SUV spod znaku trzech diamentów w wersji trzydrzwiowej miał dł. 4220 mm, szer. 1875 mm i wys. 1845 mm, a w wersji pięciodrzwiowej dł. 4800 mm, szer. 1875 mm oraz wys. 1855 mm. Przy rozłożonych siedzeniach w bagażniku większej wersji zmieści się 415 l., a po ich złożeniu otrzymamy przestrzeń 1253 l. W bogatszych wersjach wyposażenia znajdziemy tam jeszcze dodatkowy, dwuosobowy trzeci rząd siedzeń. Nie sa to miejsca najbardziej komfortowe, jednak mogą się przydać w awaryjnej sytuacji. Ponad to jeśli zajdzie taka potrzeba Pajero III jest w stanie uciągnąć przyczepę o masie ponad 3 ton. Wyposażenie Pajero III z reguły jest bogate i obejmuje pełną elektrykę, klimatyzację, dostępne są również egzemplarze ze skórzaną tapicerką. Wszystkie wersje Pajero III zostały wyposażone w zaawansowany napęd 4WD II Super Selekt z całkowicie elektronicznym sterowaniem i centralnym mechanizmem różnicowym, co umożliwia zmianę działania napędów podczas jazdy. Z reguły moc jest rozdzielana w stosunku 33:67, niemniej istnieje możliwość zablokowania centralnego mechanizmu różnicowego i uzyskania w ten sposób równego podziału mocy. Do dyspozycji jest również reduktor a w skrajnych przypadkach można nawet zablokować tylni most.

Mitsubishi Pajero III – Silniki

W Pajero trzeciej generacji można spotkać się z trzema silnikami benzynowymi:
- 3.0 V6, 177 KM (v-max: 175 km/h, 0-100 km: 11,6 s.),
- 3.5 V6 GDI, 202 KM (v-max: 190 km/h, 0-100 km: 10 s.),
-3.8 V6 215 KM (v-max: 190 km/h, 0-100 km: 11 s.).
Jednostki te sa w miarę bezawaryjne, czasem tylko dochodzi do zabrudzenia zespołu przepustnicy. Decydując się na 3.5 GDI należy pamiętać, że bezpośredni wtrysk paliwa sprawia, że montaż instalacji LPG nie ma tu uzasadnienia ekonomicznego, a zużycie paliwa wynosi powyżej 18 l/100 km. Dlatego też wśród benzyniaków najlepiej prezentuje się silnik 3.8 V6, jednak problem lezy w tym, że był on dystrybuowany jedynie na rynek amerykański i bardzo rzadko trafia się na polskim rynku wtórnym. Warto dodać, że wszystkie egzemplarze z silnikiem benzynowym zostały wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, która w dieslu była montowana tylko na zamówienie. Stosowano czterobiegową skrzynie INVECS bądź pięciobiegową INVECS II z możliwością ręcznej zmiany biegu. Sporadycznie zdarzają się uszkodzenia tarczek i elektrozaworów, jednak częściej przyczyną awarii jest po prostu zbyt rzadkie wymienianie oleju przez użytkowników.
Również trzy silniki do wyboru mają zwolennicy diesli:
- 2.5 TD, 136 KM (v-max: 145 km/h, 0-100 km: 18 s.),
- 2.5 TD, 115 KM (v-max: 145 km/h, 0-100 km: 17 s.),
- 3.2 DI-D, 165 KM (v-max: 170 km/h, 0-100 km: 11,5 s.).
Silniki 2.5 TD są bardzo rzadko spotykane. Nie ma się czemu dziwić – zarówno ich osiągi jak i spalanie pozostawiają sporo do życzenia. Większość Pajero posiada 16-zaworowy, 4-cylindrowy silnik 3.2 DID, z bezpośrednim wtrysk paliwa realizowanym za pomocą pompy. W konstrukcji tego motoru zastosowano dwa wałki rozrządu napędzane łańcuchem, jednak prowadnice łańcucha często ulegają zużyciu. W nadzwyczajnych sytuacjach łańcuch może nawet przeskoczyć na kołach rozrządu. Zdarzają się także awarie sterowanej elektronicznej pompy wtryskowej posiadającej wiele czujników, które potencjalnie mogą ulec zepsuciu. W wielu przypadkach może dojść również do nazbierania się opiłków w nastawniku. Typowe objawy w takiej sytuacji to problem z rozruchem i utrzymywaniem obrotów. Sam nastawnik jest analogiczny w budowie do tego, który występuje w silnikach TDI konstrukcji Volkswagena, dzięki czemu jego ewentualna naprawa nie będzie należała do najtrudniejszych. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że dostęp do pompy jest utrudniony ze względu na budowę silnika, więc jej samodzielne wymontowanie jest praktycznie niewykonalne. Samą pompę można oddać do regeneracji, aczkolwiek będzie ona bardzo kosztowna. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie warsztatu, który ma doświadczenie w tego typu naprawach i dokona naprawy o wiele taniej.

Mitsubishi Pajero III – Awarie i usterki

Pajero plasuje się w rankingach niezawodności na dobrych pozycjach. Zarówno w zestawieniach DEKRA jak i TUV utrzymuje się na wysokich pozycjach. Nie oznacza to oczywiście, że nie pojawiają się usterki. Uwagi wymagają tylne wahacze, a zwłaszcza stan metalowo-gumowych tulei (mogą być zapieczone). Diagnoza autoryzowanego warsztatu jest tutaj bezcenna, podobnie jak przy ocenie stanu piast przednich kół. Zużycie łożysk może prowadzić do zniszczenia nie tylko samych piast, ale również zwrotnic, przegubów i półosi napędowych, rotora systemu ABS, a nawet czujników ABS. Zlekceważenie hałasu generowanego przez przednie koła może kosztować nawet 6-7 tys. zł. Ponieważ nie każdy potrafi ocenić po odgłosach pracy, w jakim stanie są łożyska przednich piast, zaraz po zakupie warto dokonać oględzin w serwisie. Zdecydowana większość egzemplarzy sprzed modernizacji w 2003 roku miewa ogromne problemy z korozją. Co więcej rdzewieją nie tylko elementy karoserii, lecz także felgi, a nawet przewody ogrzewania i klimatyzacji.

Ceny używanych Mitsubishi Pajero II wahają się od 15 000 zł do 30 000 zł.

Podobne artykuły

Aktualności
Najnowsze Mitsubishi Pajero wkracza na salony! [VIDEO]
brak komentarzy
Aktualności
Zlot Pajero Owners Club
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.