x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Peugeot 1007 – typowe usterki, poradnik kupującego

01.10.2015, 16:42 przez Paulina

Koncern PSA znany jest ze swoich odważnych decyzji. Francuzi lubią eksperymentować i nie boją się wprowadzać rozwiązań wcześniej niestosowanych. Jedne są bardziej udane, a inne można zaliczyć raczej do porażek. Jak w tych kategoriach prezentuje się Peugeot 1007? Warto w niego zainwestować, czy lepiej unikać tego modelu?

Peugeot 1007 – Dane techniczne

Peugeot 1007 pojawił się w sprzedaży pod koniec 2004 roku. Ten trzydrzwiowy minivan zaskakiwał niecodziennie otwieranymi drzwiami. Elektryczne, przesuwane drzwi miały ułatwiać wsiadanie i wysiadanie na zatłoczonych parkingach. To w połączeniu z kompaktowymi wymiarami (dł. 3731 mm, szer. 1686 i wys. 1620 mm) zaowocowały autem, które przynajmniej w teorii idealnie nadawało się do miejskiej jazdy. Zraza jedynie niewielki bagażnik – 178 l., który jednak można powiększyć aż do 1048 l. po złożeniu tylnej kanapy. Wiele modeli posiada skrzynie automatyczną i wyższe wyposażenie. Wnętrze jest ergonomiczne, a schowki pojemne. Pomimo niewielkich gabarytów Peugeot 1007 otrzymał aż 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Peugeot 1007 – Silniki

Peugeot wyposażył 1007 w dwa silniki benzynowe i dwa diesle:
- 1.4 73 KM,
- 1.6 16V 109 KM,
- 1.4 HDI 68 KM,
- 1.6 HDI 16V 109 KM.
Silniki benzynowe są trwałe i oszczędne. Zdecydowanie warto zainwestować w większa jednostkę, gdyż zużywa niewiele więcej paliwa, a jest dużo bardziej dynamiczna. Co prawda rzadziej można ją spotkać, jednak warto poświęcić czas na jej poszukiwania. Jedyną spotykaną w benzyniakach usterką są awarie cewek zapłonowych.
Oczywiście w przypadku silników diesla należy liczyć się z wyższymi kosztami serwisu. W obydwu konstrukcjach HDI zdarzają się bowiem awarie Common Rail, zacierają się turbosprężarki, nietrwały jest również osprzęt napędu klimatyzacji oraz zawór EGR. Brak mocy, niepokojące dźwięki wydobywające się spod maski i większe spalanie to sygnały świadczące o tym, że warto zajrzeć do mechanika.

Peugeot 1007 – Awarie i usterki

Oczywiście najwięcej kłopotów jest z tym co najbardziej nietypowe, czyli drzwiami. Zdarzają się różne przypadłości: zabrudzone prowadnice powodują zacieranie się mechanizmu (początkowo słychać zgrzyty), ale jeszcze częściej problem sprawia elektronika i drzwi przestają się zamykać z pilota - trzeba domykać je ręcznie. Proces elektrycznego zamykania trwa ok. 5 sekund a to dość czasu żeby w przypadku ulewy albo śnieżycy wnętrze zamokło. Watro dlatego sprawdzić stan tapicerki. Należy też przykładać wiele dbałości do czyszczenia srebrnej listwy okalającej samochód, bo jest to prowadnica zewnętrzna drzwi przesuwnych. W przypadku rozładowania akumulatora nie można dostać się do samochodu. Podczas tankowania nie da się otworzyć drzwi kierowcy - wchodzą w kolizję z pistoletem dystrybutora. Przed zakupem 1007 warto też zajrzeć pod spód i dokładnie sprawdzić, czy z zespołu napędowego nic nie wycieka, nieszczelna bywa także chłodnica. Przy okazji szukania wycieków zwróćmy uwagę, w jakim stanie jest układ wydechowy, jego tylna część często może już być mocno zardzewiała. Zdarza się też, że drążki oraz przekładnia kierownicza łapią luzy, podobnie jak metalowo-gumowe zawieszenie. 

Podobne artykuły

Aktualności
Planowany następca Peugeot 1007 - Peugeot 1008
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.