x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Poradnik kupującego – Toyota Aygo I

14.10.2015, 14:48 przez Paulina

Toyota Aygo to mały, miejski samochód, który został stworzony do sprawnego poruszania się i parkowania w betonowej dżungli. Auto nie nadaje się na trasę i należy o tym pamiętać decydując się na ten model. Aygo powstało w wyniku współpracy Toyoty oraz koncernu PSA. W jej wyniku czeską fabrykę w Kolinie opuściły trzy samochody – Citroen C1, Peugeot 107 i właśnie Toyota Aygo. Choć skupimy się na tej ostatniej, to większość awarii trapiących małego Japończyka spotkacie także u jego rodzeństwa. Dodać należy, że Aygo była najdroższa w zakupie z tej trójki.

Toyota Aygo I – Dane techniczne

Toyota Aygo, podobnie jak jej francuskie rodzeństwo, zadebiutowała podczas genewskiego salonu samochodowego w 2005 roku. Z całej trójki to zdecydowanie Toyota wyróżnia się najbardziej, a to za sprawą charakterystycznego „garba” zachodzącego na tylne drzwi. Wszystkie samochody powstały na tej samej płycie podłogowej, napędzają je te same silniki i korzystają z tych samych rozwiązań technologicznych. Aygo było sprzedawane w wersji trzy- lub pięciodrzwiowej. Ma zaledwie 3405 mm długości, 1615 mm szerokości oraz 1465 mm wysokości. Odpowiednio maleńkie są bak paliwa – 35 l. oraz bagażnik – 138/782 l. Mimo iż auto jest rejestrowane na cztery osoby, to tak naprawdę tylna kanapa powinna być traktowana bardziej jako przedłużenie bagażnika niż pełnowartościowe siedzisko. Nie powala także wynik testu bezpieczeństwa Euro NCAP – mała Toyota zdobyła raptem trzy gwiazdki.  W 2008 roku auto przeszło pierwszy face lifting. Zmieniono wtedy przedni zderzak oraz klosze tylnych lamp. W 2012 roku Aygo przeszło drugą modernizację, podczas której odświeżono m.in. przód i tył, dodano światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED.

Toyota Aygo I – Silniki

Chętni kupić Toyotę Aygo nie będą mieli dużego wyboru silników. Nie ma się czemu dziwić – auto zostało stworzone do jednego celu i jednostki napędowe są do niego idealnie dopasowane. Mamy wiec do wyboru jeden silnik wysokoprężny i jeden niskoprężny:
- 1.4 HDi, 54 KM, 130 Nm, v-max: 154 km/h, 0-100 km: 16,8 s., śr. zużycie paliwa 4,1 l./100 km,
- 1.0 , 68-70 KM, 93 Nm, v-max: 157 km/h, 0-100 km: 14,2 s., śr. zużycie paliwa 4,6 l./100 km.
Większość egzemplarzy na rynku wtórnym posiada silnik benzynowy – zapewnia zadowalająca dynamikę i niewielkie spalanie. Uważać należy jednak przy zakupie Aygo z silnikiem diesla. Motory te zachowują bezawaryjność dość długo, jednak jeśli pojawi się jakaś usterka – następne spadają na właściciela lawinowo. Najsłabszym punktem motoru jest układ wtryskowy. Oba silniki nie cechują się wysoką kulturą pracy. Na wolnych obrotach odczuwalne są spore wibracje, a przy nawet wolnej jeździe są po prostu głośne.

Toyota Aygo I – Awarie i usterki

Aygo to auto budżetowe, więc nie warto oczekiwać wysokiej jakości wykonania. Choć elementy są raczej dobrze ze sobą spasowane, to jakość użytych materiałów może wzbudzać podejrzenia. Stąd też szybko pojawiają się usterki stricte eksploatacyjne. Użytkownicy auta skarżą się przede wszystkim na słabą jakość powłoki lakierniczej. Spotykane są także przypadki występowania korozji na: układzie wydechowym, śrubach, a nawet na progach. Rdza najszybciej pojawia się na wydechu, ale to typowa przypadłość aut użytkowanych w miejskich warunkach. Niektórzy narzekają na słabe wyciszenie wnętrza – chodzi tu nie tylko o głośną pracę silników, lecz także m.in. o brak tylnych nadkoli (kamienie obtłukują podwozie) czy też wyraźny szum opon. Trwałością nie grzeszy również sprzęgło, które zwykle wytrzymuje około 40 000 km. Irytują też kiepskie uszczelki drzwi, przepuszczające wodę do wnętrza, przez co szwankują wkłady zamków. Bezproblemowa jest za to elektryka auta, jedyny mankament to przeciekające i parujące tylne lampy. Na co jeszcze można narzekać? Na nietrwałe tarcze hamulcowe, które już po kilku tysiącach km lubią hałasować.

Podobne artykuły

Aktualności
Nowe AYGO debiutuje w salonach Toyoty
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Toyota Aygo
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.