x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Toyota Land Cruiser J120 – Poradnik kupującego

16.10.2015, 14:36 przez Paulina

Jak większość samochodów terenowych, Toyota Land Cruiser ma wojskowe pochodzenie. Jeszcze w trakcie II Wojny Światowej powstawały pierwsze prototypy, a w 1951 roku wyprodukowano Toyotę Jeep, która po protestach firmy Willys i zastrzeżeniu nazwy towarowej „Jeep” została przemianowana na Land Cruiser. Z biegiem lata terenowe Toyoty jednak częściej zaczęły się pojawiać w cywilnym użyciu niż w wojskowej służbie. Wraz z popularyzacja off roadu auta te zaczęto coraz chętniej wykorzystywać do rajdów. Wszystko to sprawiło, że Toyota Land Cruiser kojarzy się z nadzwyczajną trwałością i niezawodnością. Nawet najstarsze egzemplarze w serwisach ogłoszeniowych utrzymują często astronomiczne ceny. Sprawdzamy zatem czy warto zainwestować w serie J120.

 Toyota Land Cruiser J120 – Dane techniczne

Toyota Land Cruiser J120 znana jest także jako czwarta generacja. Samochód zadebiutował na salonie samochodowym w Paryżu w 2002 roku. Tak jak poprzednik, występuje w dwóch wersjach nadwoziowych, długiej pięciomiejscowej (J120) i siedmiomiejscowej (J121) oraz krótkiej trzydrzwiowej (J125). System oznaczeń serii J120 stanowi odejście od tego, jaki stosowany był w poprzednich modelach, gdzie 0 oznaczało zazwyczaj krótkie nadwozie, a 5 długie. Wersja pięciodrzwiowa jest długa na 4810 mm, szeroka na 1790 mm i wysoka na 1850 mm. Wersja trzydrzwiowa to zdecydowanie propozycja dla tych zainteresowanych off roadem, gdyż ma lepszy kąt rampowy (25˚ zamiast 20). Land Cruiser występował w 4 wersjach wyposażenia: Luna, Luna Comfort, Sol oraz X (ostatnia dołączyła do oferty pod koniec produkcji). Wszystkie wersje posiadały pełną „elektrykę” szyb i lusterek oraz automatyczną klimatyzację. W droższych wersjach możemy znaleźć także skórzaną tapicerkę oraz nawigację satelitarną. Większość aut to jednak dobrze wyposażone egzemplarze – sporadycznie pojawiają się odmiany HD o typowo użytkowym charakterze (z zewnątrz wyróżniają się obecnością stalowych felg i czarnych zderzaków). Bez względu na poziom wyposażenia należy zwrócić uwagę na plastik we wnętrzu – są miękkie przez co łatwo i szybko się rysują.
Wszystkie Land Cruisery to prawdziwe ternówki – zbudowane na ramie i wyposażone w napęd 4x4. W najbogatszych odmianach oznaczonych literą X pojawiało się tylne zawieszenie pneumatyczne TEMS (Toyota Electronically Modulated Suspension), ale nie miało ono większego wpływu na prześwit i służyło głównie podniesieniu komfortu. Obecnie samochody z TEMS są tańsze niż z zawieszeniem tradycyjnym ze względu na (uzasadnione) obawy o wysokie koszty serwisowania pneumatyki. Wymiana miechów i ich prawidłowa kalibracja – czego nie zrobi pierwszy lepszy warsztat – to koszt od 5 tys. złotych wzwyż. W Land Cruiserze występowały na początku dwie skrzynie: 5-biegowa skrzynia manualna oraz 4-biegowy „automat”. W 2004 roku przekładnia automatyczna miała już 5 biegów, a w 2007 roku dodatkowe przełożenie zyskała skrzynia manualna.

Toyota Land Cruiser J120 – Silniki

W japońskiej ternówce mamy do wyboru tak naprawdę jedynie dwa silniki:
- 4.0 V6, 250 KM, 0-100 km/h – 9 s., v-max: 175 km/h, śr. zużycie paliwa: 13,2 l./100 km,
- 3.0 D4-D, 163-173, KM, 0-100 km/h – 12,7 – 11,3 s., v-max: 165 - 175 km/h, śr. zużycie paliwa: 9 l./100 km
Wiekszośc oferowanych w Polsce egzemplarzy to diesle. Motor ten jest rozwinięciem starego silnika 1KZ z modelu J90, wzbogacony o wtrysk common rail i nowe oznaczenie – 1KD-FTV. Jednostka ma zmienną geometrię łopatek w turbinie i dwumasowe koło zamachowe, jednak większe koszty wygenerować mogą wtryskiwacze. Zdarzało się, że „lały”, czyli wpuszczały do cylindra ogromne ilości paliwa, co mogło doprowadzić nawet do wypalenia dziury w tłoku. Zazwyczaj jednak tak ekstremalne przypadki nie zdarzają się i kończy się na wymianie wtryskiwacza – jedna sztuka kosztuje ok. 1800-1900 zł (są to japońskie podzespoły DENSO). Im nowsze auto, tym szansa na usterkę wtryskiwacza jest mniejsza. Znane są także liczne przypadki Land Cruiserów J120, które przejeżdżają dystans 270-280 tys. km bez żadnych wymian w silniku z wyjątkiem oleju, filtrów i rozrządu. Wszystko zależy od sposobu eksploatacji i wlewanego paliwa. Silniki z common rail nie lubią zanieczyszczonego oleju napędowego, zbyt dużej zawartości bioestrów, a dodatkowo silnik 1KD-FTV – o zdecydowanie użytkowym rodowodzie – źle znosi długotrwałą jazdę autostradową z bardzo dużą prędkością. Jeśli zatem szukamy auta do pokonywania długich tras w tempie ekspresowym, Land Cruiser nie jest najlepszym wyborem. Użytkownicy nie skarżą się na silniki benzynowe, lecz ze względu na olbrzymi apetyt na paliwo (17 l. w mieście) są one rzadkością.

Toyota Land Cruiser J120 – Awarie i usterki

Land Cruiser to jedno z tych naprawdę niezwodnych aut. W końcu słono płacimy za nią. Oczywiście zdarzają się jak wszędzie drobne usterki i niedociągnięcia. W układzie napędowym często (tzn. po 100 tys. km) dochodzi też do awarii przekładni hydrokinetycznej automatycznej skrzyni biegów. Tu pomaga regeneracja, razem z demontażem operacja kosztuje najczęściej poniżej 2000 zł. Inne problemy? Nadwozie dzielnie opiera sie korozji, czego nie można powiedzieć o alufelgach z początku produkcji. Choroby wieku dziecięcego dotyczyły też podatnych na krzywienie tarcz hamulcowych. Najmniej kłopotliwe w podwoziu są gumki stabilizatorów. Nie kosztują dużo, a wymiana jest prosta.
Poza tym należy zwrócić uwagę na pneumatyczne zawieszenie. Czujniki wysokości zamontowane w tylnej części auta, na skutek działania warunków atmosferycznych, niszczą się lub fałszują pomiar i nie można ustawić wysokości. Poza tym konektory w kostkach połączeniowych na skutek wilgoci mogą się ułamać i dawać błędny odczyt o uszkodzeniu czujnika. Poduszki zawieszenia przy przeciążeniach lub intensywnej jeździe w terenie potrafią się rozszczelnić. Inny efekt eksploatacji w terenie to wybite przekładnie kierownicze. Manualna skrzynia biegów wymaga wymiany oleju według zaleceń Toyoty. Brak wymiany powoduje zużycie łożysk i głośną ich pracę.

Podobne artykuły

Aktualności
Największy w Europie zlot fanów Land Cruiserów
brak komentarzy
Aktualności
Toyota 2000GT i Land Cruiser FJ40 idą pod młotek!
2 komentarze

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.