Nadjeżdża nowy Touran

20.10.2015, 13:46 przez Bogusław Korzeniowski

Rodziny mają bardzo dokładne wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać idealny samochód spełniający ich potrzeby. Podróżując z dziećmi chcą mieć dużo miejsca, by czuć się swobodnie i mnóstwo schowków, żeby schować wszelkie drobiazgi. Chcą, by układ wnętrza dało się dostosować do zmieniających się potrzeb małych i dorosłych podróżnych. Oczywiście rodziny potrzebują także maksymalnego bezpieczeństwa – pod tym względem nie ma mowy o jakichkolwiek kompromisach. Volkswagen zaprojektował nowego Tourana doskonale znając te potrzeby i wymagania. Powstał więc samochód wszechstronny, sprawdzający się idealnie w drodze na trening, do szkoły, przedszkola czy na urlop.

To najpopularniejszy van w Niemczech i jedno z trzech aut tego rodzaju cieszących się największym uznaniem w Europie. A ponieważ jest tak praktyczny, Tourana chętnie wybierają również osoby, których dzieci opuściły już rodzinny dom; kierowcy, którzy za kierownicą lubią siedzieć wysoko i wygodnie, ceniący funkcjonalność i łatwość obsługi pokładowych urządzeń. Od debiutu w 2003 roku Tourana kupiło ponad 1,9 miliona klientów. Teraz na rynku pojawia się nowa generacja tego MPV, samochód jeszcze lepszy i oszczędniejszy niż jego poprzednik, auto, które dzięki perfekcyjnemu opracowaniu szczegółów zajmuje szczególną pozycję pośród kompaktowych vanów. „Nowy Touran – twierdzi Heinz-Jakob Neußer, członek zarządu marki Volkswagen do spraw rozwoju – ma pod względem koncepcji i rozwiązań technicznych wszelkie atuty, by nadal zajmować w Niemczech pierwszą pozycję wśród vanów i jeszcze bardziej zwiększyć swoją popularność na rynku europejskim”. Oprócz nowej stylistyki, większego wnętrza (wzrost długości przestrzeni pasażerskiej o 63 mm) oraz bagażnika (wzrost o 48 l w Touranie 5-miejscowym), oprócz mniejszej masy (do 62 kg) i silników oszczędniejszych nawet o 19% - nowego Tourana wyróżniają liczne rozwiązania zwiększające jego codzienną funkcjonalność.

Nowy system składania foteli i nowa automatyczna klimatyzacja. Nowego Tourana wyposażono w specjalnie opracowany wielofunkcyjny system składania foteli o nazwie Fold-Flat, montowany w modelu 5- i 7-miejscowym. W codziennym użytkowaniu przydają się także schowki i półki, których może być aż 47, i które zmieszczą wszelkie drobiazgi. Praktyczny szczegół – oświetlenie bagażnika zaprojektowano w formie przenośnej latarki, którą można wyjąć i wziąć ze sobą. Także system klimatyzacji opracowano z myślą o maksymalnej efektywności. Nowością jest dostępna za dopłatą automatyczna klimatyzacja trzystrefowa Pure Air Climatronic, wykorzystująca filtr wykonany wg nowej technologii. Czujnik jakości powietrza i aktywny biologicznie filtr czuwają nad tym, by powietrze w samochodzie miało zawsze tę samą wysoką jakość i zapobiegają przenikaniu do kabiny szkodliwych substancji – od grzybów po alergeny. To jak dotąd unikatowa technologia.

Innowacyjne systemy komunikacji. Niezwykłość i funkcjonalność Touran zawdzięcza również takim systemom, jak Car-Net Cam Connect – w jego ramach urządzenie GoPro, czyli skierowana na tylne fotele kamera rejestruje siedzące tam dzieci i wyświetla obraz na ekranie znajdującym się na tablicy rozdzielczej, uwalniając rodziców od konieczności ciągłego spoglądania w lusterko wsteczne. Łatwiejszą komunikację między pasażerami zapewnia z kolei, również nowy, system elektronicznego wzmacniania głosu – kierowca i pasażer siedzący obok niego mogą korzystać z urządzenia głośnomówiącego i głośników połączonych z systemem multimedialnym auta, dzięki którym ich głos bez trudu dotrze do osób siedzących także w drugim i trzecim rzędzie foteli. Wszystkie te nowe, drobne urządzenia ułatwiają i uprzyjemniają rodzinne podróże.

Połączenie z Internetem. Modułowy system multimedialny drugiej generacji (MIB II) sprawia, że poprzez aplikacje App-Connect z autem można połączyć niemal wszystkie smartfony. App-Connect integruje z samochodowymi multimediami, oprócz MirrorLink, także aplikacje CarPlay (Apple) i Android Auto (Google). Za pośrednictwem systemu Media Control Volkswagen, jako jeden z pierwszych producentów samochodów, zapewnia możliwość połączenia tabletów z pokładowym systemem multimedialnym.

Unikatowe rozwiązania służące większemu bezpieczeństwu. Wraz z każdym nowym modelem Volkswagen dokonuje swego rodzaju rewolucji w dziedzinie bezpieczeństwa – nie inaczej jest w przypadku Tourana. Postęp w zakresie bezpieczeństwa biernego i aktywnego Volkswagen uzyskał tu dzięki zwiększeniu odporności nadwozia na zderzenia, m.in. poprzez zastosowanie stali o wysokiej wytrzymałości (około 25% wyższa statyczna sztywność struktury karoserii), zamontowanie nawet dziewięciu poduszek powietrznych, zastosowanie zawieszenia o parametrach zbliżonych do tych, jakie mają auta osobowe oraz dzięki niespotykanej w autach tej klasy ilości systemów asystujących kierowcy. Wśród tych ostatnich są, stosowany po raz pierwszy w Touranie, system automatycznego hamowania po kolizji (seryjny) oraz aktywny system ochrony pasażerów Pre-Crash, automatyczny tempomat z systemem regulacji odstępu od poprzedzającego auta (ACC), system Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście (City), system automatycznego podjeżdżania w korkach ulicznych, system Side Assist z funkcją ostrzegania o pojazdach zbliżających się z boku podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego, a także (zastosowany po raz pierwszy w vanie) asystent Trailer Assist, czyli system ułatwiający manewrowanie autem z przyczepą.

Nowe technologie zwiększające komfort. Wygodę podczas codziennego korzystania z samochodu zwiększają np. elektrycznie otwierana i zamykana pokrywa bagażnika, funkcja Easy Open powodująca, po odpowiednim ruchu stopą, automatyczne uniesienie pokrywy bagażnika, możliwość wybrania pożądanego trybu jazdy, a także wydajne reflektory z diodami LED. Nowe diodowe reflektory zastępują w Touranie reflektory ksenonowe. Oferta obejmuje dwa rodzaje – w wersji podstawowej światła drogowe i mijania są wyposażone w diody, poza tym reflektory można zaopatrzyć w regulację świateł drogowych (system Light Assist, który automatycznie włącza i wyłącza światła drogowe). W topowej wersji wyposażenia ledowe reflektory mają ponadto funkcję dynamicznego doświetlania zakrętów, zastosowano także światła do jazdy dziennej w technologii LED oraz (opcjonalnie) dynamiczną regulację świateł drogowych (Dynamic Light Assist, automatyczne światła drogowe ze zmiennym zasięgiem oświetlenia drogi).

Wyjątkowo oszczędny van. Wszystkie silniki Tourana mają większą moc i wszystkie spełniają normę Euro 6. Trzy jednostki benzynowe – TSI o mocy 81 kW/110 KM, 110 kW/150 KM oraz 132 kW/180 KM – oraz trzy diesle – TDI o mocy 81 kW/110 KM, 110 kW/150 KM i 140 kW/190 KM – zużywają nawet o 19% mniej paliwa. Najoszczędniejszy model, Touran z silnikiem 1.6 TDI o mocy 110 KM z 7-biegową dwusprzęgłową skrzynią DSG, potrzebuje średnio zaledwie 4,1 l paliwa na 100 km. Doktor Heinz-Jakob Neußer stwierdził: „ Jeśli 7-miejscowy van, taki jak nowy Touran 1.6 TDI osiągający 110 KM, zadowala się zaledwie czterema litrami paliwa na 100 km, to jest to na pewno milowy krok w dziedzinie zrównoważonego rozwoju”. Oszczędne są także silniki benzynowe, 150-konny 1.4 TSI spala średnio tylko 5,4 l/100 km, (z opcjonalną 7-biegową skrzynią DSG). Każdy Touran ma seryjny system Start-Stop i funkcję odzyskiwania energii hamowania. 

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.