x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Ekologia i motoryzacja, czyli ekomatołki

05.10.2012, 16:26 przez Bogusław Korzeniowski

Wokół ocieplenia klimatu narosło wiele mitów rozpowszechnianych przez niedouczonych, ale głośno krzyczących, ekologów. Dzięki opracowaniu wykonanemu przez specjalistów koncernu Daimler, możemy przybliżyć kilka faktów.

Gazy cieplarniane absorbują i odbijają pewną ilość ziemskiego promieniowania cieplnego. Dzięki temu spadki temperatur w nocy są mniejsze, a średnia temperatura wzrasta. Bez efektu cieplarnianego życie na naszej plancie byłoby niemożliwe, gdyż średnia temperatura - wynosząca obecnie 15 stopni - bez efektu cieplarnianego spadłaby do -18 stopni. Jednakże gdy zwiększa się ilość naturalnie występujących gazów cieplarnianych, lub wspomagane są one przez inne substancje mające wpływ na klimat, efekt cieplarniany jest coraz silniejszy. W rezultacie wzrasta temperatura przy gruncie i w niższych warstwach atmosfery. Ekolodzy wielokrotnie podkreślili już swoją niechęć do motoryzacji, wskazując ją jako źródło ocieplenia klimatu.

 Czy jednak motoryzacja to największe zagrożenie?

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) antropogeniczna, czyli spowodowana przez człowieka emisja CO₂, jest tylko jedną z przyczyn globalnego ocieplenia. Inne gazy cieplarniane – o których często się zapomina, a które mają duży wpływ na wzrost temperatury - to m.in. metan, tlenki azotu i freony. Jednak nawet w antropogenicznej emisji CO₂, transport nie jest liderem. Jest on odpowiedzialny za ok. 13% emisji, a pozostałe 87% jest emitowane przez inne podmioty. Tak więc problem jest szerszy i sam przemysł motoryzacyjny go nie rozwiąże. Warto natomiast pokreślić, że przemysł motoryzacyjny podejmuje wszelkie techniczne (oczywiście uzasadnione ekonomicznie dla odbiorców) działania, by zmniejszyć swój udział w emisji CO₂. Zagrożenie globalnym ociepleniem możemy jednak zredukować tylko wtedy, gdy do tych wysiłków dołączą wszystkie działy gospodarki emitujące gazy cieplarniane.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Fiat obrońcą klimatu
brak komentarzy
Porady
Ekologia to nie jest przywilej bogaczy
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Łoś

Panie Bogusławie... daleko mi do bycia eko głąbem, ale to co piszesz Pan o łosiach to bzdura. Łoś nie musi mieć 4 czy 5 metrów by wymagać przejścia tak wysokiego... czy Ty chciałbyś by nad chodnikami którymi chodzisz wisiały "sufity" na wysokości niewiele większej niż twój wzrost?

8 grudnia 2012 18:15:21 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.