x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Światowa premiera Mitsubishi eX Concept

28.10.2015, 15:29 przez Paulina

Dziś na rozpoczynającej się wystawie motoryzacyjnej Tokyo Motor Show 2015 debiutuje nowy model MITSUBISHI eX Concept. Jest on wizją kompaktowego SUV-a z elektrycznym układem napędowym nowej generacji. To sportowy, zwinny crossover a jego wygląd łączy w sobie elegancję i styl nadwozia shooting brake (luksusowego, usportowionego kombi) z liniami kompaktowego SUV-a. Przód nadwozia prezentuje nową interpretację firmowej koncepcji „dynamicznej tarczy”. Zarówno stylizacja nadwozia, jak i wnętrze oraz rozwiązania techniczne wskazują 
kierunek, w którym podążają obecnie projektanci MMC.

Ewolucja technologii samochodu elektrycznego + emocje SUV-a 

MITSUBISHI eX Concept jest SUV-em następnej generacji, górującym wyraźnie nad współcześnie produkowanymi samochodami elektrycznymi. System napędu elektrycznego EV nowej generacji został wyposażony w akumulatory o wysokiej wydajności i niewielkie, ale mocne silniki elektryczne, dzięki czemu jest teraz lżejszy i sprawniejszy. Dzięki dalszym zabiegom obniżającym masę pojazdu, udało się uzyskać zasięg samochodu wynoszący 400 km bez konieczności ładowania akumulatorów.
Umieszczenie akumulatorów trakcyjnych pod podłogą obniżyło środek ciężkości, a to wraz z dwusilnikowym układem napędowym Twin Motor 4WD i zintegrowanym systemem dynamiki jazdy S-AWC pozwoliło uzyskać bardzo precyzyjne prowadzenie samochodu przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej stabilności. W pojeździe zastosowano technologię automatycznej jazdy, która łączy systemy łączności mobilnej w samochodzie, wykorzystując platformy wymiany danych nowej generacji z zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie aktywnego bezpieczeństwa. Gdy zostaje wykryte zagrożenie, funkcje bezpieczeństwa są uruchamiane w sposób optymalnie dobrany do sytuacji. Inne systemy wykrywają usterki lub nieprawidłowości na jak najwcześniejszym etapie ich występowania i sugerują kierowcy wizytę w serwisie celem kontroli lub naprawy.

Świetne osiągi pod osłoną dynamicznej tarczy

W aktywnym, tętniącym projekcie MITSUBISHI eX Concept wykorzystano mocno zarysowaną sylwetkę, która bardzo wyróżnia samochód. Bryła samochodu sprawia wrażenie, jakby została wyrzeźbiona z jednego bloku materiału, jednocześnie łącząc elegancję i styl nadwozia „shooting brake” z linią kompaktowego SUV-a, którego bagażnik zapewnia wystarczającą ilość miejsca na sprzęt sportowy podróżnych. Stylizacja MITSUBISHI eX Concept przywołuje obraz sportowego crossovera szybko i zwinnie poruszającego się po mieście.
Przednia część nadwozia jest nową interpretacją charakterystycznej dla MMC koncepcji dynamicznej tarczy. W MITSUBISHI eX Concept ten akcent zyskał nieco więcej cech czysto praktycznych. Oprócz wizualnej ochrony przodu pojazdu i jego pasażerów, w górnej części tarczy umieszczono światła dzienne LED oraz kierunkowskazy, co czyni je lepiej widocznymi dla pieszych, podczas gdy główne reflektory umieszczone są pod zakończeniami dolnego zderzaka, zapobiegając oślepianiu pieszych i kierowców innych pojazdów. Kolejne rozwiązanie, które służy zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa, to zastosowanie powłoki gumowej od spodu i po bokach zderzaka, gdzie jest możliwy kontakt z ludźmi lub z przeszkodami.

Brak środkowego słupka między przednimi i tylnymi drzwiami zapewnia łatwy i wygodny dostęp do bardzo przyjaznego wnętrza. Aby wyrazić elegancję i styl wnętrza samochodu z nadwoziem „shooting brake”, do wykończenia foteli kierowcy i pasażera użyto materiałów w różnych kolorach, aby stworzyć w każdej ze stron inny nastrój, proponując przestrzeń, która kojarzy się ze sportem, ale zachowując rozświetlony, wyrafinowany i przestronny charakter wnętrza.
Użycie miękkiej powłoki do pokrycia ramy struktury tablicy rozdzielczej i innych ważnych elementów przedniej części kabiny nie tylko tworzy wizualne wrażenie lekkości, ale jest też rozwiązaniem realnie obniżającym masę pojazdu.
W konsoli centralnej znalazło się miejsce na dwa  przenośne akumulatory, co jest wsparciem dla aktywnego stylu życia energicznych i ciekawych świata ludzi.
MITSUBISHI eX Concept został także wyposażony w przednią szybę z technologią rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality - AR), a także w inteligentny wyświetlacz umieszczony w centralnej części kokpitu, co pozwala dostarczać najróżniejsze informacje związane z podróżą samochodem. Podłączenie do sieci informacyjnej za pomocą samochodowych systemów łączności otwiera ogromne pole dla nowych zastosowań, przyczyniając się do zwiększenia poziomu komfortu i wygody korzystania z samochodu.

Przednia szyba AR minimalizuje ruchy gałek ocznych kierowcy

Zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości pozwoliło przetworzyć informacje uzyskane za pośrednictwem systemów łączności samochodowej i wyświetlić je na przedniej szybie AR. Wyświetlanie informacji w polu widzenia kierowcy umożliwia mu zobaczenie zmian w warunkach drogowych bez konieczności dokonywania większych ruchów gałek ocznych i odrywania spojrzenia od drogi przed samochodem. Rodzaje informacji, które mogą być wyświetlane, obejmują wskazówki dotyczące trasy pochodzące z systemu nawigacji samochodowej, alarmy dotyczące odległości od poprzedzającego samochodu, ostrzeżenia o zjeżdżaniu z pasa ruchu oraz informacje o stałych lub tymczasowych znakach drogowych odczytanych przez system rozpoznawania znaków drogowych współpracujący z kamerą.

Ponadto przednia szyba AR współpracuje z systemami śledzenia ruchu i ostrzegania kierowcy przy użyciu komunikacji między pojazdami, pojazdu z infrastrukturą i pojazdu z pieszymi do wyświetlania wskazówek i ostrzeżeń dotyczących tego, co znajduje się poza polem widzenia kierowcy, na przykład o pojazdach lub pieszych zbliżających się skrzyżowania, ale jeszcze niewidocznych dla kierowcy. Pozwalając kierowcy na wcześniejsze podejmowanie decyzji i podjęcie działań, na które zwykle zostają ułamki sekund, przednia szyba AR zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Inteligentny wyświetlacz

Położony w górnej części obudowy zespołu wskaźników inteligentny wyświetlacz zapewnia dostęp do całego szeregu informacji istotnych dla odbywanej jazdy. Po zintegrowaniu ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją nawigacyjną, 
wyświetlacz może pokazywać informacje dotyczące zaplanowanej trasy. Dzięki wyszukiwaniu informacji za pomocą smartfona lub PC i wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) poprzez chmurę obliczeniową, system będzie mógł przedstawiać żądane informacje wyszukane w chmurze. Funkcja AI inteligentnego wyświetlacza umożliwia udzielanie rekomendacji opartych o zrozumienie przez system zainteresowań lub hobby kierowcy.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Mitsubishi Motors na 44. Tokyo Motor Show 2015
brak komentarzy
Aktualności
Mitsubishi ambitne plany, czy realia?
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.