x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi na czele deszczowego wyścigu WEC w Szanghaju

04.11.2015, 19:41 przez Paulina

To była najbardziej emocjonująca walka Audi w całej czteroletniej historii Długodystansowych Mistrzostw Świata (FIA WEC). Jej wynik pozostaje jednak nierozstrzygnięty aż do finału tego sezonu. W Chinach trio Fässler, Lotterer, Tréluyer zdobyło trzecie miejsce, umacniając się tym samym na drugiej pozycji w klasyfikacji kierowców. Podczas rozgrywanego w deszczowym Szanghaju siódmego wyścigu tego sezonu, Audi na kilka okrążeń objęło prowadzenie.

Załoga Lucas di Grassi, Loïc Duval, Oliver Jarvis, podobnie jak ich koledzy z teamu Audi, Marcel Fässler, André Lotterer, Benoît Tréluyer, wysunęła się na czoło stawki w trzeciej godzinie wyścigu. W nieustającym deszczu, oba Audi R18 e-tron quattro były w swoim żywiole. Kierowcy czterech pierścieni „wykręcali” świetne czasy okrążeń, chociaż tor w Szanghaju faworyzuje samochody wyścigowe z silniejszym napędem hybrydowym. „W ten sposób pokazaliśmy, że w określonych warunkach potrafimy obrócić niekorzystny dla nas czynnik na naszą stronę“ – powiedział szef Audi Motorsport dr Wolfgang Ullrich. „Nasi kierowcy doskonale się spisywali również na suchej nawierzchni. Dziękuję całej drużynie za to, że dzięki ich wytrwałości i walce, zmagania o mistrzowski tytuł zostały przełożone na finałowy wyścig sezonu.“ 

Gdy tor długości 5,451 km wysechł, w końcowej fazie wyścigu zespół mechaników Audi Sport Team Joest na koła obu Audi na czas założył slicki i kierowcy zaczęli „trzymać się na zderzaku” swoich przeciwników. Miejsce drugie znalazło się w zasięgu ręki, ale z uwagi na niespodziewaną konieczność przejazdu całego okrążenia pod żółtą flagą, zmuszającą kierowców do znacznego zmniejszenia prędkości, nie udało się go osiągnąć. Ostatecznie trio Fässler, Lotterer, Tréluyer zdobyło trzecie miejsce, stając tym samym po raz siódmy z rzędu w tym sezonie na podium. „Zdobyliśmy 15 punktów i nadal zajmujemy drugą lokatę w klasyfikacji kierowców“ – tak w imieniu swoich kolegów z zespołu, po dotarciu do mety wyścig podsumował André Lotterer. Niemiec ma na swoim koncie także najszybsze okrążenie, dotąd należące do Loïca Duvala, który w siostrzanym Audi najszybciej przejechał taki dystans podczas wyścigu w Fuji. W Szanghaju Duval minął linię mety jako czwarty. „Zacięta walka trwała aż do końca. Moi koledzy z zespołu i ja daliśmy z siebie wszystko“ - powiedział Francuz. 

Chris Reinke, kierownik ds. LMP w Audi Sport, tak podsumował cały weekend: „Nasze niedzielne wyniki były dobre. Walczyliśmy do końca. Mamy świetnych kierowców, technicznie nie było problemów, cała drużyna zgodnie pracowała i bardzo dobrze działaliśmy pod względem taktycznym. Dzięki temu udało nam się sprawić, że walka o tytuł jest otwarta aż do finału.“ 

Rozstrzygnięcie tegorocznego sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata (FIA WEC) nastąpi za trzy tygodnie - 21 listopada w Bahrajnie. 

Wyniki wyścigu 
1. Bernhard/Hartley/Webber (Porsche) 169 okrążeń 
2. Dumas/Jani/Lieb (Porsche) +26,294 sek. 
3. Fässler/Lotterer/Tréluyer (Audi R18 e-tron quattro) +30,311 sek. 
4. Di Grassi/Duval/Jarvis (Audi R18 e-tron quattro) +50,906 sek. 
5. Conway/Sarrazin/Wurz (Toyota) -4 okrążenia straty 
6. Buemi/Davidson/Nakajima (Toyota) -5 okrążeń straty 
7. Beche/Prost (Rebellion) -11 okrążeń straty 
8. Kaffer/Trummer (CLM-AER) -13 okrążeń straty 
9. Chatin/Dillmann/Panciatici (Alpine-Nissan) -15 okrążeń straty 
10. Bird/Canal/Rusinov (Ligier-Nissan) -16 okrążeń straty 

Podobne artykuły

Aktualności
Audi kroczy ścieżką wzrostu
brak komentarzy
Aktualności
Potrójne zwycięstwo Audi w badaniu konsumenckim ADAC
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.