x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi A6 C5 - Typowe usterki

07.10.2012, 14:46 przez konrad

Audi A6 C5 pojawiło się w salonach w 1997 roku. Produkowano je do 2004 roku. W międzyczasie, w 2001 roku samochód przeszedł kosmetyczny facelifting. Auto otrzymało zupełnie nowy wygląda zewnętrzny w porównaniu do wersji C4, który powstał we współpracy ze słynnym biurem Pininfarina.

Dzięki temu samochód, pomimo upływu czasu, do dziś zwraca uwagę obłą, masywną i pełną ekspresji sylwetką. Nie bardzo pasują do niej zbyt małe tylne światła, ale to już kwestia gustu. W każdym razie elegancja w pełnym tego słowa znaczeniu. Auto było produkowane w trzech wersjach nadwozia: sedan, kombi i allroad.

Zainteresowani nabywcy będą mieli do wyboru ogrom jednostek napędowych. Ilość silników przyprawia o zawrót głowy. Wśród wersji benzynowych znajdują się auta z silnikami czterocylindrowymi (1.8 125KM, 1.8T 150KM, 1.8T 180KM,  2.0 130KM), sześciocylindrowymi V6 (2.4 136KM, 2.4 165KM, 2.4 170KM, 2.7T 230KM, 2.7T 250KM, 2.8 193KM, 3.0 220KM) oraz ośmiocylindrowym potworem o pojemności 4.2 litra i mocy 300KM. Dostępne są także modele z sześcioma silnikami wysokoprężnymi TDI (1.9 110KM, 1.9 115KM, 1.9 130KM oraz 2.5 150KM, 2.5 163KM i 2.5 180KM).

Z mechanicznymi serduszkami montowano trzy skrzynie biegów: tradycyjną manualną pięcio lub sześciobiegową (najmniej awaryjną, można nawet powiedzieć bezawaryjną przy odpowiedniej obsłudze), automatyczną, sześciobiegową Tiptronic (dość dobrą, montowaną najczęściej w wersjach z napędem na cztery koła Quattro) oraz bezstopniową skrzynię automatyczną CVT Multitronic (awaryjną i niebywale drogą w naprawie, w dodatku niezbyt dobrze się sprawującą w czasie jazdy).

Zainteresowanie używanym Audi A6 C5 w Polsce jest bardzo duże. Jest to w końcu komfortowa, reprezentacyjna limuzyna z ponadczasowym wyglądem, który jeszcze przez kilka lat będzie zwracał na siebie uwagę. Auto jest komfortowe zarówna dla prowadzącego jak i pasażerów. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli powypadkowych, sprowadzanych z krajów Europy Zachodniej (głównie Niemcy i Wielka Brytania – tu na dodatek dochodzi osłabienie konstrukcji po przełożeniu kierownicy). Są one pięknie przygotowane do sprzedaży, ale mogą generować ogromne koszty dla właściciela. Nawet dobrze ocynkowane nadwozie po wypadku będzie słabo radzić sobie z rdzą.

Warto pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Audi A6 C5 to limuzyna, stworzona dla ludzi mających spore dochody. Projektanci nie mieli za zadanie stworzenie taniego auta rodzinnego. Dlatego też osoby, które oczekują, że samochód będzie tani w utrzymaniu, będą nieprzyjemnie zaskoczone. Auto jest paliwożerne, ale trudno chyba wymagać od potężnej limuzyny, żeby paliła tyle, co miejskie auto z silnikiem 1.0.

Legendarna jakość Audi (głównie powstała na skutek „legend” przekazywanych przez posiadaczy w Polsce) też ma bardzo wiele rys. Warto wziąć pod uwagę także to, że egzemplarze kilkuletnie, a zwłaszcza kilkunastoletnie będą miały spore przebiegi. To wszystko oznacza jedno – awarie będą. I na pewno naprawa nie będzie tania. W sprzedaży jest mnóstwo tanich zamienników, ale użytkownicy ganią je za bardzo słabą jakość.

A jakie są najczęstsze awarie tego auta? Podstawowa i najczęściej spotykana to awaria przedniego zawieszenia. W starciu z polskimi drogami nie wytrzymuje także tylne. Tu akurat nie można ganić producenta, bo to wina fatalnych polskich dróg. Większość aut (nie powypadkowych!) sprowadzonych z Niemiec, nawet po przejechaniu 400000kilometrów ma zawieszenie w stanie idealnym. Wielu użytkowników przestrzega także przed stosowaniem tanich zamienników do zawieszenia, które są nietrwałe i trzeba je bardzo szybko znów wymieniać. Najczęściej padają wahacze i sworznie wahaczy. Często psują się także łożyska przednich kół.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porady
Audi A6 C5 – Jakie opony pasują do tego samochodu?
brak komentarzy
Aktualności
Ile naprawdę można zaoszczędzić na OC i AC - 400 zł czy 4 000 zł?
5 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.