x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowy Mercedes-Benz Klasy E: Najinteligentniejsza limuzyna klasy wyższej

13.01.2016, 20:12 przez Paulina

Mercedes-Benz prezentuje nową Klasę E - i dokonuje wielkiego kroku w przyszłość. Dziesiąta generacja biznesowej limuzyny łączy emocjonujący design karoserii ze stylową, szlachetnie wykończoną kabiną. Wraz z nową Klasą E debiutuje też szereg innowacji technicznych, które zapewniają nieznany dotąd poziom komfortu i bezpieczeństwa, a przy tym otwierają całkowicie nowy wymiar wspomagania kierowcy. Doświadczenie to uzupełnia niespotykana koncepcja obsługi multimediów oraz funkcji pojazdu. Kolejny przykład: nowo opracowany silnik wysokoprężny lekkiej konstrukcji i rekordowo niski współczynnik oporu powietrza ustanawiają klasowe standardy w zakresie wydajności, a nowe, dostępne na życzenie wielokomorowe zawieszenie pneumatyczne gwarantuje niezrównany komfort i dynamikę jazdy. Cała ta lista - obejmująca również system Active Lane-change Assistant, który pozwala kierowcy wjechać na wybrany pas ruchu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - czyni nową Klasę E najinteligentniejszą limuzyną klasy wyższej.

„Klasa E to rdzeń marki Mercedes-Benz - model, który w przeszłości wielokrotnie na nowo definiował standardy w klasie wyższej. Teraz tę tradycję przenosi w przyszłość - wraz z bogactwem przełomowych innowacji. Nowa Klasa E robi kolejny ważny krok w kierunku jazdy całkowicie autonomicznej. Dodajmy do tego wyższą wydajność, większe bezpieczeństwo i komfort, ograniczony stopień obciążenia kierowcy i intensywniejszą przyjemność z jazdy” - mówi prof. Thomas Weber, Członek Zarządu Daimler AG odpowiedzialny za badania i rozwój osobowych Mercedesów.

Sylwetka w stylu coupé 

Nowa Klasa E ma wyrafinowaną prezencję - stylową i sportową zarazem. W porównaniu z poprzedniczką jej rozstaw osi wzrósł o 65 mm (2939 wobec 2874 mm), a całkowita długość - o 43 mm (4923 wobec 4880 mm). Design nowej generacji modelu reprezentuje typowe dla limuzyn Mercedesa proporcje, z krótkim przednim zwisem, długą maską i opadającą niczym w coupe płaszczyzną dachu, połączoną z barczystym tyłem. Mocno zaakcentowane przetłoczenia po bokach w świeży, dynamiczny sposób interpretują charakterystyczne linie sedanów i coupe spod znaku trójramiennej gwiazdy. Wszystko to sprawia, że nowa Klasa E perfekcyjnie odzwierciedla filozofię projektowania Mercedes-Benz - filozofię zmysłowego puryzmu.Wyraziste wzornictwo przedniego pasa podkreśla status biznesowej limuzyny - i różni się w zależności od linii designu i wyposażenia. W bazowej odmianie Klasa E ma klasyczną dla Mercedesa osłonę chłodnicy i gwiazdę na pokrywie silnika. Podobnie wygląda linia EXCLUSIVE, choć jej wlot powietrza wyróżnia się jeszcze bardziej wyszukaną stylizacją. Znakiem rozpoznawczym linii AVANTAGRDE i AMG jest z kolei sportowa osłona chłodnicy z dużą, centralnie umieszczoną gwiazdą.Również masywny tylny pas nadaje Klasie E dominujący charakter. Na życzenie model będzie dostępny z całkowicie diodowymi tylnymi lampami z wypełnieniem przypominającym gwiezdny pył, Drogę Mleczną lub łunę silnika odrzutowego. To zasługa ich specjalnej struktury, złożonej z wielu małych odbłyśników zwanych odbłyśnikami Lamberta, zapewniających wyjątkowo atrakcyjny wygląd.

Kolejny etap projektowania wnętrz 

Wnętrze nowej Klasy E ucieleśnia syntezę emocji i inteligencji, tak charakterystyczną dla bogatego w kontrasty języka projektowania Mercedes-Benz. Podróżujący mają do dyspozycji przestronną kabinę, łączącą elegancję luksusowej limuzyny i sportowy sznyt.Na życzenie - po raz pierwszy w tym segmencie - model można wyposażyć w dwa ekrany o wysokiej rozdzielczości, każdy o przekątnej 12,3". Umieszczone za wspólną, szklaną pokrywą wyświetlacze zdają unosić się w powietrzu, podkreślając poziomą orientację kokpitu. Lewy pełni funkcję panelu wskaźników, a prawy przekazuje informacje z systemu multimedialnego. Zależnie od preferencji kierowca ma do wyboru trzy wersje graficzne interfejsu (tzw. skórki): klasyczną, sportową i progresywną.Kolejną innowacją jest kierownica wielofunkcyjna z przyciskami dotykowymi - nowa Klasa E jest pierwszym samochodem z takim rozwiązaniem. Niczym ekran smartfona, przyciski te reagują na dotyk i precyzyjnie odpowiadają na ruchy opuszek palców. Można w ten sposób intuicyjnie sterować wszystkimi funkcjami systemu multimedialnego - bez odrywania dłoni od kierownicy, zgodnie z hasłem „ręce na kierownicy, oczy na drodze”. Kierowca w każdej chwili może wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób obsługi multimediów - poza przyciskami dotykowymi ma do dyspozycji panel dotykowy z funkcją rozpoznawania pisma odręcznego, kontroler COMAND i funkcję obsługi głosowej LINGUATRONIC. Dostęp do podstawowych funkcji, takich jak temperatura nadmuchu, zapewniają tradycyjne klawisze. Po raz pierwszy osobnymi przyciskami można też włączać lub wyłączać wybrane systemy wspomagające.Nową koncepcję obsługi wzbogaca nowatorski interfejs graficzny z wizualizacjami i animacjami o wysokiej rozdzielczości oraz uproszczona logika sterowania. 

Pieczołowity dobór materiałów
 
Styl wnętrza definiują również wysokiej próby materiały - w tym drewno o otwartych porach, mozaikowe inkrustacje przypominające drewno spotykane na jachtach oraz okładziny metalowe. W wybranych liniach wyposażenia naturalne materiały zastosowane do wykończenia kokpitu współgrają z obitymi skórą panelami drzwi i obudowami słupków. Wnętrze Klasy E zdradza charakterystyczną dla Mercedesa staranność wykonania oraz niezwykłe przywiązanie do detali - elementy ozdobne są nie tylko estetyczne, ale i przyjemne w dotyku.Równie starannie projektanci podeszli do opracowania koncepcji kolorystycznych - nabywcy będą mieli do wyboru liczne odcienie brązu, włącznie z nowymi, atrakcyjnymi zestawieniami, takimi jak brąz/macchiato czy brąz siodłowy/macchiato.

Nastrojowe podświetlenie w 64 kolorach 

Oświetlenie wnętrza nowej Klasy E wykorzystuje wyłącznie trwałe, oszczędne diody LED. To samo dotyczy rozbudowanego, nastrojowego oświetlenia, dostępnego w 64 kolorach do wyboru. Subtelnie podświetla ono m.in.: elementy ozdobne, główny ekran, schowek na konsoli środkowej, klamki i kieszenie w drzwiach, przestrzeń na nogi, konsolę w podsufitce czy głośniki wysokotonowe (jeśli model jest wyposażony w trójwymiarowe nagłośnienie przestrzenne firmy Burmester®).

Architektura foteli: pierwsza klasa 

Klasa E wyróżnia się też nową architekturą foteli - ich ergonomiczne, wyraziste wyprofilowanie łączy typowy dla Mercedesów komfort na długich trasach ze sportowymi walorami i wyrafinowanym designem, różniącym się w zależności od linii wyposażenia. Kolejną nowością w segmencie jest pakiet z podgrzewaniem podłokietników drzwi oraz podłokietnika w tunelu środkowym.Na życzenie oparcie tylnej kanapy nowej Klasy E może być dzielone w stosunku 40/20/40, co w znaczący sposób podnosi użyteczność przedziału bagażowego limuzyny. Tylny podłokietnik jest zaopatrzony w schowek i dwa uchwyty na kubki. Opcjonalnie pasażerowie drugiego rzędu siedzeń mają do dyspozycji uchwyt na tablet. 

Nowa generacja silników
 

W chwili debiutu nowa Klasa E będzie oferowana z dwiema jednostkami napędowymi do wyboru: model E 200 napędza 4-cylindrowy silnik benzynowy, a E 220 d - całkiem nowy, 4-cylindrowy silnik wysokoprężny.Po premierze do oferty dołączą kolejne wersje napędowe, w tym hybrydowa odmiana E 350 e z możliwością zewnętrznego ładowania akumulatora (plug-in). Zgromadzona w nim energia pozwala na około 30 km jazdy w trybie elektrycznym, a więc lokalnie bezemisyjnej. Model imponuje dynamiką i wydajnością - napędza go 4-cylindrowy silnik benzynowy, który w połączeniu z mocną jednostką elektryczną generuje moc systemową 205 kW (279 KM) i maksymalny moment obrotowy o wartości 600 Nm. W rezultacie E 350 e ma osiągi auta sportowego, a przy tym zużywa mniej paliwa od samochodu kompaktowego.Najmocniejszy wariant wysokoprężny korzysta z 6-cylindrowego silnika o mocy 190 kW (258 KM) i 620 Nm maksymalnego momentu obrotowego, zaopatrzonego w zaawansowaną technologię oczyszczania spalin SCR.Model E 400 4MATIC napędza 6-cylindrowa, benzynowa jednostka biturbo o mocy 245 kW (333 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 480 Nm.  
Silniki o najwyższej wydajności

ModelPojemność 
(ccm)
Moc maks.
(kW/KM)
Mom.
obr. (Nm)
0-100 km/h(s)Zużycie 
paliwa
(l/100 km)
Emisja CO2(g/km)
E 2001991135/1843007,7 5,9132
E 220 d1950143/1954007,33,9102
E 350 d2987190/2586205,95,1133
E 350 eMoc systemowa1991205/279(155+60205+82)600(350+360)6,22,149

Później ofertę uzupełnią kolejne odmiany, w tym nowy 4-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 110 kW (150 KM). Gama jednostek benzynowych będzie obejmować wersje 4-cylindrowe o mocach od 135 do 180 kW (184-245 KM) oraz wariant 6-cylindrowy, rozwijający moc 245 kW (333 KM).Wszystkie odmiany nowej Klasy E wyposażono w funkcję ECO start/stop. Motory benzynowe spełniają wymagania normy emisji spalin Euro 6, a nowo opracowany silnik wysokoprężny (oznaczenie OM 654) powstał pod kątem zgodności z przyszłymi standardami RDE (Real Driving Emissions).

Zupełnie nowy 4-cylindrowy silnik Diesla 

4-cylindrowa jednostka wysokoprężna daje początek zupełnie nowej rodzinie silników Mercedes-Benz - a jednocześnie otwiera kolejny wymiar wydajności. Z uwagi na mniejszy odstęp między cylindrami (90 wobec 94 mm) jest krótsza i bardziej kompaktowa od poprzednika. Mimo mniejszej pojemności (około 2 zamiast 2,1 l) rozwija moc 143 kW (195 KM) i w modelu E 220 d zużywa średnio zaledwie 3,9 l/100 km (cykl NEDC), co odpowiada emisji CO2 na poziomie 102 g/km. To wartość jak dotychczas zarezerwowana wyłącznie dla pojazdów mniejszych klas.Co więcej, 4-cylindrowy motor ma niezwykle dopracowaną konstrukcję. W bazowej wersji dysponuje pojedynczą turbosprężarką o zmiennej geometrii łopatek. Jego głowicę i skrzynię korbową wykonano z aluminium. Aby skutecznie zredukować tarcie między gładzią cylindra a stalowym tłokiem, Mercedes-Benz zastosował powłokę NANOSLIDE®.

Dziewięciostopniowy „automat” 

Wszystkie modele dostępne w chwili debiutu są standardowo wyposażone w nową, 9-biegową przekładnię automatyczną 9G-TRONIC. Zapewnia ona szybką zmianę przełożeń, a jednocześnie dba o utrzymywanie silnika na niskich obrotach, co szczególnie korzystnie wpływa na obniżenie zużycia paliwa oraz poziomu hałasu w kabinie.

Zawieszenie - sportowy komfort 

Zawieszenie nowej Klasy E zapewnia zwinne prowadzenie na krętych drogach i najwyższy poziom komfortu w segmencie. Standardowo limuzyna oferowana jest ze stalowymi sprężynami, łączonymi z trzema rodzajami zawieszenia DIRECT CONTROL z selektywnym systemem tłumienia:• komfortowym; 
• komfortowym Avantgarde o usportowionej charakterystyce, z obniżonym o 15 mm prześwitem;
• sportowym, z adaptacyjną regulacją tłumienia i obniżonym o 15 mm prześwitem, które zastępuje klasyczne zawieszenie sportowe.

Wielokomorowe zawieszenie pneumatyczne AIR BODY CONTROL 

Alternatywnie, jako jedyny model w segmencie, nowa Klasa E może zostać wyposażona w wielokomorowe zawieszenie pneumatyczne wszystkich kół. Rozwiązanie to ma szereg zalet: różnej wielkości komory w kolumnach zawieszenia (po 3 w tylnych i po 2 w przednich) mają trzystopniową regulację sztywności. W ten sposób podróżujący mogą cieszyć się miękkim tłumieniem krótkich nierówności, a kierowca - pewnością prowadzenia w miarę wzrostu prędkości.
Wielokomorowe zawieszenie pneumatyczne AIR BODY CONTROL charakteryzuje się wysoką czułością i szybkimi reakcjami, a ponadto ma funkcję samopoziomowania obu osi, zapewniającą wyśmienity komfort jazdy nawet przy maksymalnym załadunku. Funkcja ta automatycznie reguluje prześwit pojazdu zależnie od prędkości, a dzięki zmniejszeniu go przy wyższych prędkościach obniża zużycie paliwa, np. podczas jazdy autostradą. Na drogach o zniszczonej nawierzchni wysokość zawieszenia można dodatkowo zwiększyć za naciśnięciem przycisku. Wielokomorowe zawieszenie pneumatyczne uzupełnia aktywna, elektroniczna kontrola tłumienia, która automatycznie dostosowuje charakterystykę resorowania przy każdym z kół do aktualnych warunków jazdy i stanu nawierzchni - na przykład podczas manewru wymijania lub podróżowania po kiepskiej jakości drogach. Dzięki temu zawieszenie nowej Klasy E zapewnia niezrównaną dynamikę jazdy i niespotykany komfort, skutecznie izolując szumy drogowe oraz wibracje ogumienia. Co więcej, umieszczony na desce rozdzielczej przełącznik trybów jazdy DYNAMIC SELECT pozwala kierowcy na wybór jednego z czterech trybów działania AIR BODY CONTROL: Comfort, Eco, Sport lub Sport+. Piąty program - Individual - pozwala dostosować działanie poszczególnych podzespołów do osobistych preferencji.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Klasa E Coupe i Cabriolet w nowej odsłonie
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.