x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Podwójne pole position: Porsche 911 na czele w obu klasach GT

08.02.2016, 13:26 przez Paulina

Mocny start Porsche w serii IMSA SportsCar Championship - w kwalifikacjach do 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona, inauguracyjnej rundy najważniejszych mistrzostw aut sportowych w Ameryce Północnej, czołowe miejsca zajęły dwie 470-konne „911” RSR w barwach zespołu Porsche North America. Zwycięzca Le Mans Nick Tandy (Wielka Brytania) w strugach deszczu wywalczył pole position wraz ze swoimi francuskimi kolegami - Kévinem Estre'em oraz Patrickiem Piletem, mistrzem IMSA GT 2015. Kierowcami drugiego zwycięskiego Porsche 911 RSR byli: Frédéric Makowiecki (Francja), Michael Christensen (Dania) oraz Earl Bamber (Nowa Zelandia), zwycięzca ogólnej klasyfikacji zeszłorocznego wyścigu Le Mans.

Także najnowsze Porsche 911 GT3 R dla prywatnych zespołów osiągnęło imponujące wyniki. Egzemplarz zespołu Park Place Motorsports, prowadzony przez ekipę w składzie: Jörg Bergmeister (Niemcy), Norbert Siedler (Austria), Patrick Lindsey (USA) i Matthew McMurry (USA) zdobył pole position w klasie GTD. Junior Porsche Sven Müller (Niemcy) za kierownicą 911 GT3 R w barwach Frikadelli Racing dojechał do mety na piątym miejscu.

24-godzinny wyścig na torze Daytona na Florydzie to obok maratonu w Le Mans najbardziej ceniony długodystansowy klasyk na świecie. Rywalizacja rozpocznie się w sobotę 30 stycznia 2016 r. o godzinie 14:40 lokalnego czasu (20:40 CET). Można ją śledzić na żywo na stronie www.imsa.com. 

Wypowiedzi po kwalifikacjach 
Marco Ujhasi, główny menedżer projektu GT Works Motorsport: „Warunki były trudne, więc zależało nam przede wszystkim na tym, żeby nie uszkodzić samochodów. Nawet jeśli w sobotę i niedzielę będzie sucho, dzisiejsze wyniki to wspaniała motywacja dla całego zespołu - i świetny początek nowego sezonu!”.

Sascha Pilz, szef sekcji odpowiadającej za rywalizację klientów prywatnych - GT Customer Racing: „Za nami bardzo udany start. Opłaciły się wysiłki, jakie włożyliśmy w nowe 911 GT3 R podczas testów. Nasze prywatne zespoły szybko i skutecznie dostosowały się do wymagających warunków pogodowych. To sprawia, że do wyścigu przystępujemy bez żadnych obaw”.

Nick Tandy (911 RSR #911): „Nowy sezon zaczął się dla nas tak samo jak poprzedni, na torze Road Atlanta - ta sama pogoda, ten sam wynik. Cieszymy się ze startu z pierwszego pola, taki właśnie cel sobie założyliśmy. Po przerwie wszyscy kierowcy mieli do pokonania zaledwie jedno, ostatnie okrążenie. Uwielbiam pozytywne napięcie w takich sytuacjach - żeby dojechać do mety w jednym kawałku, ale zrobić to szybko”.

Frédéric Makowiecki (911 RSR #912): „Lepiej już się nie dało - wywalczyliśmy dla Porsche dwa pierwsze miejsca w kwalifikacjach. Nawierzchnia była dziś wyjątkowo mokra, przez co niełatwo było utrzymać wóz na torze. Spodziewamy się, że w wyścigu pogoda będzie znacznie lepsza”.

Wyniki klasyfikacji 
Klasa GTLM
1. Tandy/Pilet/Estre (GB/F/F), Porsche 911 RSR, 2:01,408 min
2. Makowiecki/Bamber/Christensen (F/NZ/DK), + 0,956 s
3. Edwards/Luhr/Wittmer/Rahal (USA/D/CH/USA), BMW, + 1,089
4. Guidi/Serra/Premat/Rojas (I/BRA/F/MEX), Ferrari 488, + 1,901
5. Fisichella/Rigon/Vilander/Beretta (I/I/SF/MC), Ferrari 488, + 1,978
6. Werner/Auberlen/Farfus/Spengler (D/USA/BRA/CDN), BMW, + 2,566

Klasa GTD
1. Bergmeister/Siedler/Lindsey/McMurry (D/A/USA/USA), Porsche 911 GT3 R, 2:05,798 min
2. Ineichen/Basseng/Konrad/Wilsey/Babini (CH/D/D/USA/I), Lamborghini,+ 0,559 s
3. D. MacNeil/Keen/Jeannette/C. MacNeil/Gisbergen (USA/USA/USA/USA/NZ), Porsche 911 GT3 R, + 0,758
4. Keating/Mosing/Faulkner/Robinson/Foss (USA/USA/IRL/USA/USA), Dodge Viper, + 1,594
5. Müller/Abbelen/Stippler/Huisman/Schmitz (D/D/D/NL/D), Porsche 911 GT3 R, + 1,953
6. Farnbacher/Keating/Bleekemolen/Miller (D/USA/NL/USA), Dodge Viper, + 1,961

Podobne artykuły

Aktualności
Porsche 718 Boxster: nowy roadster z 4-cylindrowymi jednostkami turbo
brak komentarzy
Aktualności
Wojciech Modest Amaro z prezentem świątecznym od Porsche
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.