x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Citroen DS - samochód, który wyprzedził epokę

08.10.2012, 16:30 przez konrad

Może się to wydać dziwne, ale bardzo często firmy samochodowe mają w szafach innowacyjne rozwiązania, które nigdy nie trafiają na rynek, bo są… za bardzo innowacyjne.

Bardzo często producenci specjalnie opóźniają wdrażanie nowych technik, gdyż… społeczeństwo nie dorosło do tych nowości. Tak było m.in. z wprowadzeniem reflektorów zintegrowanych w błotnikach. Okazało się, że wielu klientów szukało klasycznych reflektorów na karoserii i w efekcie równocześnie oferowane były modele mające jeden lub drugi rodzaj lamp. W przypadku Citroena DS, nie było jednak wyboru dla klientów. Była tylko innowacja…

DS zawdzięczamy dwóm ludziom i ich zespołom. Obaj zostali zatrudnieni przez André Citroëna. Są to twórcy Traction z 1934 roku: inżynier André Lefèvre oraz Flaminio Bertoni, rysownik i rzeźbiarz. To oni stworzyli pojazd, który nie tylko wzbudza do dzisiaj zachwyt swym stylem nadwozia, ale który zapoczątkował pokolenie współczesnych pojazdów i wytyczył kierunek postępu.

Technologia użyteczna

DS to niezwykły samochód, nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także dzięki swej technologii, która zrewolucjonizowała motoryzację. Rewolucja dotyczyła zawieszenia, przyczepności, hamowania i kierowania. Dzięki wysokiej jakości, DS zdemokratyzował rozwiązania zarezerwowane dotąd dla pojazdów specjalnych: układ wspomagania kierownicy i hamowania. Przypomnijmy, że w tym okresie nie dysponowały nim nawet najbardziej prestiżowe samochody europejskie.

O zasadzie działania zawieszenie hydro-pneumatycznego CZYTAJ TUTAJ  

Fakt, że współczesne samochody są wygodne, sprawnie hamują i mają dobrą przyczepność jest w dużej mierze zasługą DS. Model ten sprawił, że konstruktorzy nieustannie pracowali nad poprawą swych produktów, aby dorównać parametrom DS. Przez ponad dziesięć lat DS był jednak bezkonkurencyjny. Jedną z innowacji DS jest centralna instalacja hydrauliczna, niezbędna dla zawieszenia hydropneumatycznego. Zasila układ wspomagania kierownicy, układ hamulców tarczowych (a takimi dysponował wówczas  tylko Jaguar startujący w 24 godzinnym wyścigu w Le Mans), układ sterowania zmianą biegów z automatycznym sprzęgłem, będącym zapowiedzią dzisiejszej zautomatyzowanej skrzyni (w pojeździe był tylko jeden pedał – gazu – gdyż sprzęgło było automatyczne, a hamulec nie był pedałem, ale grzybkiem włączania układu hamulcowego, zasilanego ze wspólnego układu). Przy budowie DS wykorzystano nowoczesne materiały, takie jak aluminium (maska silnika) i tworzywa sztuczne (dach).

Misja oficjalna

Nie sposób zapomnieć słynnych czarnych DS. Przez wiele lat były samochodami służbowymi ministrów i prefektów, ale przede wszystkim generała de Gaulle’a, który bardzo je cenił. Świadczy o tym fakt, iż zamówił on specjalny model dla Pałacu Elizejskiego. Powstał w biurze projektów Citroëna, a produkcją zajęła się firma Chaperon w 1968 roku. Warto przypomnieć, że podczas zamachu w Petit Clamart, kiedy samochód generała został ostrzelany z broni maszynowej, de Gaulle uszedł z życiem dzięki DS: na dwóch przebitych oponach dojechał do samolotu w Villacoublay, chroniąc się przed napastnikami. Długie kolumny czarnych DS obsługiwały oficjalne uroczystości państwowe. Wielokrotnie przejeżdżały w zwartym szyku przez Pola Elizejskie, co było wspaniałą reklamą i dowodem, iż DS jest prestiżowym samochodem francuskim. Od 1959 roku Citroën pracował nad wersja zwaną Prestige. Wyposażono ją w kanapę z przodu, zaś część przednia i tylnia samochodu zostały oddzielone szybą. Model był wyposażony w radiotelefon.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
Citroen SM - jeden z najbardziej prestiżowych modeli w historii motoryzacji
6 komentarze
Do kawy
Traction Avant – samochód legenda
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.