NOWA KIA RIO

26.09.2016, 11:02 przez Dawid

Światowy debiut nowej Kia Rio będzie miał miejsce podczas tegorocznego salonu samochodowego w Paryżu, w dniu 29 września. Rio to najlepiej sprzedający się na świecie model marki Kia – w 2015 roku do klientów trafiło aż 473 000 egzemplarzy Rio, co stanowiło 16% całkowitej sprzedaży.

Również w Polsce Kia Rio od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2012 roku, pierwszym pełnym roku sprzedaży dotychczasowego modelu, nabywców znalazło blisko 1600 samochodów. Dwa lata później wynik było o 1000 egzemplarzy lepszy. Rekordowy pod względem sprzedaży okazał się ubiegł rok – z salonów wyjechało 3398 sztuk Rio. Wiele wskazuje na to, że ten wynik zostanie powtórzony również w tym roku. Do końca sierpnia sprzedaż Rio w Polsce wyniosła niemal 2200 egzemplarzy. Wśród licznych wersji Rio największym wzięciem u nas cieszy się 5-drzwiowy hatchback napędzany 1,2-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 84 KM, w specyfikacji wyposażenia „M”.

Kia Rio czwartej generacji oferuje klientom nową jakość w klasie miejskich kompaktów – począwszy od atrakcyjnej stylizacji na zewnątrz i bardzo funkcjonalnego wnętrza, przez najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki nowej konstrukcji nadwozia i nowoczesnym systemom asystującym aż po najnowocześniejsze funkcje multimedialne oraz bardzo dobre właściwości jezdne i wysoki komfort resorowania.

Michael Cole, dyrektor ds. operacyjnych Kia Motors Europe, powiedział: „Rio to bardzo ważny model dla marki Kia nie tylko ze względu na to, że jest naszym bestsellerem na świecie. Globalnie segment miejskich kompaktów jest jednym z najbardziej wymagających, z bardzo licznymi i silnymi konkurentami. Dzięki Rio trzeciej generacji o marce Kia dowiedziało się na świecie więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej. Samochód był chwalony za – przede wszystkim – atrakcyjny wygląd i design, niskie koszty eksploatacji oraz wysoką funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Dzięki tym zaletom Rio trzeciej generacji sprzedawało się w rekordowej liczbie egzemplarzy na wszystkich rynkach. Nowa generacja Rio została skonstruowana z wykorzystaniem wiedzy o kluczowych atutach poprzednika i zaprojektowana z jeszcze większą dbałością o detale. Rio czwartej generacji może być wyposażone w systemy bezpieczeństwa i nowoczesne technologie, których nie mają konkurenci. Również pod względem właściwości jezdnych nowa Kia Rio prezentuje najwyższy poziom w klasie samochodów segmentu B.”

Nowa Kia Rio, skonstruowana i zaprojektowana z myślą o zaspokojeniu potrzeb jeszcze szerszego grona odbiorców niż model poprzedniej generacji, ma do odegrania bardzo ważną rolę w gamie modeli Kia. Ponieważ segment miejskich kompaktów wciąż zalicza się do największego na europejskim rynku, Kia przewiduje, że nowe Rio już w pierwszym pełnym roku obecności w sprzedaży może znaleźć nawet 100 tysięcy nabywców. Jeśli ta prognoza się potwierdzi, Rio – obok Sportage’a i cee’da – będzie należało do najlepiej sprzedających się modeli Kia na Starym Kontynencie.

Stylistyka nadwozia: sporo prostych linii i gładkich powierzchni

Za wygląd nadwozia i wnętrza Rio odpowiadają ośrodki designu Kia w Niemczech i w Kalifornii, które ściśle współpracowały z głównym centrum stylistycznym Kia w koreańskim Namyang. W wyglądzie nowego Rio dominują proste linie i gładkie powierzchnie, które nadają autu bardziej dojrzałego charakteru i nowocześniejszego wyglądu niż w wypadku modelu poprzedniej generacji.

Z przodu nowe Rio wyróżnia się charakterystyczną osłoną wlotu powietrza do chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, która jest bardziej spłaszczona i szersza niż w innych modelach Kia oraz polakierowana na wysoki połysk czarnym lakierem. Wlot powietrza do chłodnicy zespolony jest z reflektorami o nowym, ostrzejszym kształcie. Reflektory są wyposażone w światła do jazdy dziennej uformowane na kształt litery U i wykonane w technologii LED. Przednie światła przeciwmgielne w zderzaku Rio są teraz bardziej rozsunięte na boki i znajdują się wyżej niż w modelu trzeciej generacji, dzięki czemu przód auta wydaje się szerszy a Rio większe niż jest w rzeczywistości. Dłuższa pokrywa silnika ma charakterystyczne przetłoczenia, które przebiegają od przednich słupków do wlotu powietrza do chłodnicy.

Z profilu Rio czwartej generacji wydaje się dłuższe niż jest naprawdę. Na taki efekt wizualny wpływ mają długa pokrywa silnika, spory przedni zwis, o 10 mm dłuższy rozstaw osi (teraz liczy on 2580 mm), węższy i bardziej pionowy słupek C oraz krótszy tylny zwis. W sumie, nowe Rio jest od poprzednika o 15 mm dłuższe (długość auta wynosi 4065 mm) i o 5 mm niższe (liczy 1450 mm wysokości). Proste, wyraźnie przetłoczone linie przebiegające przez całą długość auta dodatkowo potęgują wrażenie długości nadwozia i sprawiają, że Rio wygląda na samochód bardzo pewny siebie i swoich możliwości.

Tylna część nadwozia Rio jest teraz ostrzej ścięta, z niemal pionowo ustawioną szybą w pokrywie bagażnika i z krótszym zwisem z tyłu. Linia, która biegnie od osłony wlotu powietrza do chłodnicy, przez reflektory i nad drzwiami ma swoją kontynuację z tyłu auta. Razem z węższymi lampami z tyłu, które wyposażono w światła w kształcie strzały wykonane w technologii LED, nowe Rio oglądane z tyłu wygląda na samochód szerszy niż jest w rzeczywistości i taki, który musi odznaczać się stabilnym zachowaniem nadwozia i pewnym zachowaniem w czasie jazdy.

W Europie, w chwili rozpoczęcia sprzedaży, nowe Rio będzie dostępne jako pięciodrzwiowy hatchback i oferowane w ośmiu kolorach nadwozia, z trzema wzorami obręczy kół z lekkich stopów do wyboru (o średnicy od 15 do 17 cali).

Silniki: dynamiczne jednostki z rodziny T-GDI o niskiej emisji i bardzo elastyczne

Nowa Kia Rio będzie dostępna z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi do wyboru, z których każdy charakteryzuje się wysoką wydajnością i zapewnia osiągi na dobrym poziomie.

Wzrost zamiłowania nabywców do małych, ale turbodoładowanych silników sprawił, że trzycylindrowa, jednolitrowa jednostka napędowa z rodziny T-GDI (turbodoładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa) musiała trafić pod maskę również nowego Rio. Lekki i o bardzo kompaktowych rozmiarach silnik debiutował w 2015 roku pod maską cee’da po liftingu. Specjaliści od sprzedaży z Kia zakładają, że nowe Rio napędzane właśnie tym silnikiem będzie stanowiło większość sprzedaży modelu czwartej generacji. Wysoka wydajność i niski poziom emisji szkodliwych substancji oraz lekka konstrukcja tego silnika świetnie pasują do napędu Rio. Mała Kia napędzana tym silnikiem ma lekki przód i małą bezwładność, które sprzyjają zwinnemu zachowaniu auta podczas jazdy, szczególnie w czasie pokonywania zakrętów.

Przyszli klienci, którzy zdecydują się na zakup Rio z 1,0-litrowym silnikiem T-GDI będą mieli do wyboru dwie wersje tego silnika o mocy 100 KM lub 120 KM. Słabsza wersja osiąga maksymalną moc przy 4500 obr/min i generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 172 Nm w przedziale od 1500 do 4000 obr/min. Mocniejsza odmiana silnika 1.0 T-GDI wytwarza maksymalny moment obrotowy o takiej samej wartości i dostępny w takim samym zakresie obrotów jak słabsza, ale moc 120 KM osiąga dopiero przy 6000 obr/min. Obydwie wersje silnikowe Rio wciąż są udoskonalane i testowane. Oczekuje się, że każda z nich będzie odznaczała się średnią emisją CO2 poniżej 100 g/km (wg NEDC). Dzięki systemowi Idle Stop & Go (ISG) możliwe jest uzyskanie emisji dwutlenku węgla nawet na niższym poziomie, ale takie wersje Rio wciąż czekają na homologację.

Oprócz 1,0-litrowego silnika T-GDI do napędu Rio będą oferowane wolnossące, benzynowe jednostki napędowe o pojemności 1,25 l i 1,4 l, wyposażone w klasyczny wtrysk wielopunktowy. Silnik 1.25 MPI osiąga moc 84 KM przy 6000 obr/min i maksymalny moment obrotowy 122 Nm przy 4000 obr/min. 1,4-litrowy silnik MPI generuje moc 100 KM przy 6000 obr/min i maksymalny moment obrotowy 132 Nm przy 4000 obr/min. Końcowych testów homologacyjnych Rio w tych wersjach silnikowych jeszcze nie było, ale oczekuje się, że obydwie jednostki napędowe będą emitowały mniej niż 120 g CO2 na kilometr.

Nowa Kia Rio będzie również oferowana z silnikiem Diesla o pojemności 1,4 litra, dostępnym w dwóch wariantach mocy – 70 KM lub 90 KM. Niezależnie od mocy, turbodiesel o pojemności 1,4 litra będzie emitował najmniej CO2 spośród wszystkich silników Rio. Celem inżynierów dla Rio w tej wersji silnikowej jest uzyskanie emisji CO2 poniżej 90 g/km, w samochodach wyposażonych w system ISG.

We wszystkich wersjach silnikowych Kia Rio ma napęd na przednie koła przenoszony za pośrednictwem pięciobiegowej (w wersjach – 1,25 l i 1,0 T-GDI 100 KM) lub sześciobiegowej przekładni mechanicznej (odmiany – 1,4 l i 1,0 T-GDI 120 KM oraz obydwie 1,4 l wysokoprężne).


Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.