x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Nowa Lancia Thema

11.10.2012, 22:09 przez konrad

„Nowa Lancia Thema rozpoczyna kolejny rozdział w swej historii. Ten łączący dwa światy globalny flagowiec Lancii powstał na bazie nowego Chryslera 300C i jest to zapowiadana już od pewnego czasu mocna oferta alternatywna” – tak głosi zapowiedź szefostwa koncernu Fiat. Jak jest w praktyce?

Połączenie koncernów Fiat i Chrysler nie wywołało mego entuzjazmu, gdyż uważam modele Lancia za fantastyczny wzór stylizacyjny, a amerykańskie modele za olbrzymy nijak nie pasujące do europejskich kanonów piękna. Jednakże gdy testowałem Lancię Grand Voyager byłem zachwycony jak doskonale pogodzono to w czym amerykanie są najlepsi, czyli klasę Van z urodą i wykończeniem wnętrza Lancii. Podchodząc do olbrzymiej Lancii Thema liczyłem na identyczną relację uniwersalności i urody. Jednak po tygodniu eksploatacji nie czułem podobnego zauroczenia. Tym razem pogodzenie światów amerykańskich krążowników i europejskiej delikatności się nie udała. Dlaczego?

1.  Lancia Thema nadwozie - sporo „Ameryki”

Chrysler 300C, który był protoplastą Lancii Thema, to amerykański mastodont o urodzie bliskiej pojazdom z filmu „The Flinstones”. Sugerują to zarówno gabaryty, zarys boczny o „nienachalnej urodzie” i ogromny pionowy przód. W przypadku Lancii tego ważącego ponad dwie tony kolosa troszkę „ucywilizowano” , ale… nie do końca. Mierząca 506 cm długości, 149 cm wysokości, 190 cm szerokości i posiadająca 305-centymetrowy rozstaw osi, nowa Thema wyróżnia się delikatniejszą kratką chłodnicy z wkomponowanym logo Lancia i efektownymi reflektorami z diodami LED, które tworzą literę „C". W profilu bocznym zmieniono nieco nachylenie szyby przedniej i wygładzono linie, przez co model charakteryzuje się obecnie większą smukłością, ale nadal pozostała to ogromna trójbryłowa szafa na kołach, która nijak nie przypomina lekkości stylu jakim epatują samochody włoskie Lancii.

2.  Lancia Thema: wnętrze - więcej Europy

Po otwarciu drzwi zobaczymy połączenie wyjątkowego komfortu i nienagannej klasy Prestiż, czyli cech jakich spodziewamy się od marki Lancia. Przemawia za tym głównie jakość wnętrza wykonanego ze szlachetnych materiałów, obszycie nakładki tablicy przyrządów skórą Poltrona Frau® , oraz wstawek z prawdziwego drewna w konsoli centralnej, na desce rozdzielczej, panelach drzwi i kierownicy (w wersji Executive obszytej dwubarwną skórą). Ponadto tablicę przyrządów i panele drzwi nowego modelu zdobią dyskretne akcenty wykonane w technice „cast skin”, z imitującego skórę „trójwymiarowego tworzywa”' o połyskliwym ziarnie, potęgującego wrażenie komfortu i delikatności.
Niezaprzeczalnym walorem deski rozdzielczej, podnoszącej jej prestiżowy charakter, są również dyskretne chromowanie i nowoczesny design, z zegarami w podświetleniu Sapphire Blue (w takim samym odcieniu jest oświetlenie LED w części dla pasażerów).

Aby zapewnić najwyższą w tej klasie pojazdów wygodę, wszystkie siedzenia otrzymały nową architekturę stelaży, przednie fotele posiadają elektryczną regulację siedziska, ogrzewanie i klimatyzowany nadmuch na siedzisko (podgrzewanie jest także w dwóch zewnętrznych siedziskach tylnej kanapy). Opisując wnętrze nie sposób nie wspomnieć o gadżecie, który miałem okazję po raz pierwszy dostrzec w samochodzie – termiczne pojemniki na kubki. Zazwyczaj w droższych wersjach mamy klimatyzowany schowek przed pasażerem, ale w Themie konstruujący wnętrze poszli krok dalej. Dwa otwory na kubki, jakie umieszczono między fotelami mogą być podgrzewane (!), lub chłodzone (!).

Po rozejrzeniu się po wnętrzu, elektrycznie ustalamy pozycję fotela kierowcy, elektrycznie ustalamy nachylenie kierownicy i wysunięcie wolantu, oraz elektrycznie przesuwamy galerię pedałów (przycisk ustalający jest na siedzisku fotela). Teraz tylko wystarczy elektrycznie ustawić lusterka, odsłonić elektrycznie uchylną podsufitkę (odsłania się wówczas szklana płaszczyzna dachu) i nacisnąć przycisk uruchomienia silnika. Potem tylko przełączamy dźwignię zmiany biegów na D i… w drogę.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Ekskluzywna Lancia Flavia „Red Carpet” na Salonie Samochodowym w Paryżu
brak komentarzy
Aktualności
Fiat, Jeep i Chrysler razem na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Moskwie 2012
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.