Arteon – awangardowe Gran Turismo

07.03.2017, 12:31 przez Dawid

Volkswagen poszerza gamę swoich modeli o awangardowe Gran Turismo. Nowy model nosi nazwę Arteon i w hierarchii aut Volkswagena plasuje się powyżej Passata. Arteon zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas Salonu Samochodowego w Genewie w dniach 9-19 marca 2017 r. Główny stylista Volkswagena, Klaus Bischoff, powiedział o nowym modelu – „Arteon łączy elementy stylistyczne klasycznego samochodu sportowego z elegancją i przestronnością aut z nadwoziem typu fastback. Jest awangardowym Gran Turismo klasy biznes poruszającym zarówno serce, jak i rozum”. 

Gran Turismo – model awangardowy 
Tobias Sühlmann – stylista, który zaprojektował wnętrze nowego modelu – zauważa: „Arteon jest bardzo funkcjonalny i wyróżnia się atletyczną sylwetką. Forma i funkcja łączą się w nim w nowoczesny sposób. Dzięki dużemu rozstawowi osi, pociągniętej daleko w tył linii dachu, tyłowi nadwozia podobnemu do tyłu coupé oraz dużej pokrywie bagażnika auto typu Gran Turismo zapewnia – w porównaniu z klasycznymi samochodami – większą przestrzeń i daje więcej możliwości aranżacji wnętrza”. Pięciomiejscowy Arteon jest więc stworzony dla tych, którzy poszukują pięciodrzwiowego auta o sportowej sylwetce, a przy tym funkcjonalnego w codziennym użytkowaniu, wyróżniającego się eleganckimi kształtami i wyposażonego w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. 

Doskonałe proporcje – 4.862 x 1.871 x 1.427 
Arteona opracowano wykorzystując modułową platformę konstrukcyjną MQB. Silnik zamontowano z przodu poprzecznie do osi samochodu – taki rodzaj konstrukcji pozwala zaoszczędzić miejsce. Rozstaw osi Arteona wynosi 2.841 mm, a zwisy nadwozia są krótkie, co nadaje sylwetce szczególnej dynamiki. Długość nadwozia Arteona wynosi 4.862 mm, szerokość – 1.871 mm, wysokość natomiast – 1.427 mm. Dzięki takim wymiarom, proporcje nowego modelu stały się dynamiczne, co było dobrym punktem wyjścia do opracowania jego atrakcyjnej stylistyki. 

Arteon promieniuje dynamiką 
Do najważniejszych elementów stylistycznych Arteona, modelu o niepowtarzalnej stylistyce, należy opracowana od podstaw przednia część nadwozia. Jej wyróżnik to długa pokrywa silnika zachodząca na błotniki i sięgająca do osłony chłodnicy zajmującej całą szerokość przodu. Seryjne reflektory w technologii LED oraz diodowe światła do jazdy dziennej łączą się tu z chromowanymi listwami oraz z pokrywą silnika. Dzięki temu pod względem stylistyki przodu Arteon w niczym nie ustępuje najbardziej renomowanym samochodom sportowym. 

W sportowym stylu 
Na wzór modeli sportowych zaprojektowano też duży i wyrazisty tył nadwozia, szerokie błotniki i uwypuklone nadkola Arteona. Wykonane z lekkich stopów obręcze kół mogą mieć rozmiar do 20 cali. Smukłość sylwetki auta została podkreślona talią widoczną z boku – ten stylistyczny zabieg jest również charakterystyczny dla samochodów sportowych. 


Sześć silników o mocy od 150 KM* do 280 KM

W chwili rozpoczęcia sprzedaży, Arteona będzie można zamówić z jednym z sześciu turbodoładowanych silników z bezpośrednim wtryskiem. Wszystkie są czterocylindrowymi jednostkami napędowymi. Benzynowe (TSI) oraz diesle (TDI) w dwóch niższych wersjach mocy osiągają 110 kW/150 KM* i 140 kW/190 KM*. Najmocniejszy silnik TSI rozwija moc 206 kW/280 KM1, a najmocniejszy TDI uzyskuje 176 kW/240 KM2. Całkowicie nową jednostką napędową jest podstawowy silnik benzynowy – 1.5 TSI Evo, który okazuje się wyjątkowo wydajny dzięki m.in. funkcji odłączania cylindrów (ACT). 

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów do wszystkich wersji 
Każdy silnik Arteona może współpracować z automatyczną, dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG (silnik TSI o mocy 110 kW* w Niemczech będzie dostępny tylko z mechaniczną skrzynią biegów). 
W wypadku aut z jednostkami napędowymi TSI dwusprzęgłowa przekładnia znajduje się w wyposażeniu seryjnym od wersji z silnikami o mocy od 140 kW* wzwyż. W wypadku silników TDI przekładnia ta jest seryjna w modelach z jednostką napędową o mocy 176 kW2. Egzemplarze z najmocniejszymi silnikami TSI i TDI mają także standardowo napęd na cztery koła 4MOTION; w wypadku aut z jednostką napędową TDI o mocy 140 kW* napęd na cztery koła jest dostępny w ramach wyposażenia dodatkowego. Wszystkie inne auta mają napęd na przednią oś. 

Ekonomiczne Gran Turismo 
Arteon sprawi radość swojemu właścicielowi także dzięki niskim bieżącym kosztom użytkowania. Przykład modeli z silnikami 1.5 TSI* oraz 2.0 TDI* 
o mocy 110 kW – pierwszy przegląd serwisowy o rozszerzonym zakresie przypada maksymalnie dopiero po trzech latach lub po przebiegu 
60.000 km. Wymiana oleju (zgodnie ze wskazaniami na tablicy rozdzielczej) powinna się odbyć maksymalnie po dwóch latach lub po 30.000 km. Wiele materiałów eksploatacyjnych, np. olej w skrzyni biegów, w ogóle nie podlega wymianie. Nic dziwnego, że prognozowane koszty serwisowe w pierwszych czterech latach użytkowania i przez pierwsze przejechane 60.000 km nie przekraczają łącznie 200 euro. Korzystne są również ceny ubezpieczeń. Menedżerowie flot docenią z pewnością nadzwyczaj niskie łączne koszty eksploatacji Arteona – Total Cost of Ownership (TCO). 

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.