x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Opel Astra GTC - piękno to dopiero początek

21.10.2012, 22:22 przez Bogusław Korzeniowski

Opel Astra GTC W trasie

W modelu zamontowany był silnik turbo diesla 2.0 CDTI common-rail o mocy zwiększonej do165 KM, współpracujący z sześciobiegową manualną skrzynię biegów. Zastosowana (będąca wyposażeniem standardowym) technologia Opla Start/Stop pozwalała w mieście na wyłączenie silnika podczas postoju (np. światła), przez co spalanie w mieście wynosiło ok. 6-6,2 l/100 km (katalogowo 6,0 l/100 km). Jednakże gdy wjedziemy na trasę to deklarowane 3,9 l/100 km staje się nieosiągalnym marzeniem. Silnik 2.0 CDTI dostarcza bowiem moment obrotowy nawet do 380 Nm, co pozwala Astrze GTC na osiągnięcie przyspieszenia w 8,9 sek. oraz prędkości maksymalnej wynoszącej 210 km/h. Oznacza to, że model… aż prosi się, aby „depnąć gaz”. Jednakże to nie silnik robi najbardziej fascynujące wrażenie, ale zestrojenie podwozia.

 Wszystkie wersje Astry GTC mają, dostępne jedynie w samochodach sportowych,  przednie zawieszenie z wysokiej klasy kolumnami (HiPerStrut). W porównaniu ze standardowym zawieszeniem McPherson w modelu Astry, HiPerStrut ma zmniejszony kąt pochylenia sworznia zwrotnicy oraz krótszy promień zataczania. Poprawia to prowadzenie i przyczepność kół, zmniejsza moment reakcyjny sterowania przy jeździe na zakrętach, oferując kierowcom Astry GTC sportowe uczucie, którego oczekują wraz z ulepszoną precyzją i wynikami. W dodatku HiPerStut redukuje znoszenie opon, co pozwala na umieszczenie w nadwoziu kół o większej średnicy. Ta rozwiązanie, które „przykleja” samochód do drogi, razem z większym rozstawem kół gwarantuje naprawdę ekscytującą jazdę. Dodatkową atrakcją jest znany z wielu Opli układ  FlexRide. Poprawia on stabilność jazdy dzięki lepszemu działaniu podczas jazdy w zakrętach i reagowaniu sterowania, poprzez automatyczne dostosowanie do warunków drogowych, prędkości jazdy na zakrętach, ruchu pojazdu i indywidualnego stylu jazdy. FlexRide oferuje trzy różne ustawienia umożliwiające zmianę charakteru samochodu na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku: można w dowolnej chwili wybrać spośród zrównoważonego trybu standardowego, nastawionego na komfort trybu „Tour” lub bardziej aktywnego trybu „Sport”. Biorąc pod uwagę walory silnika i zawieszenia… nie ma szans, aby na trasie spalić poniżej 6 litrów. W efekcie zamiast prognozowanego katalogowo średniego spalania 4, 8 l/100 km, w testowanym pojeździe wyniosło ono 6,7 l/100 km.

Opel Astra GTC Dla kogo?

Pisząc o samochodach mających nadwozie stylu coupe zazwyczaj przekonuję, iż jest to model dla samotnika lub dwójki ludzi. Jednakże w przypadku GTC nie jest to takie oczywiste. Komfort jazdy z tyłu zapewnia, że możemy go traktować jako wygodna wersję czteroosobową. Silnik i zawieszenie są zaś pogodzeniem wody i ognia. Mogą być zarówno bardzo ekonomiczne, jak i zapewnić walory modelu sportowego. Do tego uroda sprawiająca, że za samochodem ogląda się wielu facetów i prawie wszystkie (!) kobiety. Jedyny minus to cena. Prezentowany model kosztował 99 700 zł.

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Opel Mokka – tydzień intensywnej eksploatacji
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Opel Insignia Bi-Turbo 4x4 - Krok w segment premium
3 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.