Dlaczego tyle pali?

30.05.2012, 12:32 przez Bogusław Korzeniowski

Czy zastanawiali się Państwo, dlaczego samochody o podobnych jednostkach napędowych mają apetyt na paliwo różniący się o kilkanaście procent? Najprostsza odpowiedź to różnice konstrukcji silników, ale przecież w niektórych modelach nawet nowe generacje silników nie są w stanie znacznie zminimalizować zużycia paliwa.

Za wielkość zużycia paliwa odpowiedzialne są bowiem również opory ruchu, a te zależą od wielu czynników. Najogólniej mówiąc, oporami ruchu nazywamy wszystkie siły, na jakie napotyka pojazd i które musi pokonać podczas jazdy. Możemy je podzielić na: drogowe (toczenia, wzniesienia), związane z konstrukcją (powietrza, wewnętrzne mechaniczne) i opory bezwładności. Warto przyjrzeć się każdemu z nich. 

1. Drogowe

Podczas jazdy koło samochodowe tocząc się musi przezwyciężyć dwa rodzaje oporów. Jeden wynika z tarcia opony o nawierzchnię, a drugi to opór wynikający ze sprężystych odkształceń opony. O ile współczynnik tarcia zależy od nawierzchni drogi (na szutrowej drodze jest on dwa razy większy niż na asfalcie, a na drodze z nierównościami - jak dziury pośniegowe - jeszcze większy) i konstruktorzy mają na to niewielki wpływ, to opory powstające w wyniku ugniatania opon są przez konstruktorów bardzo uważnie badane. Próby przeprowadzone w laboratoriach firm oponiarskich wykazały, że przy stałej prędkości 120 km/h pobór energii przez cztery koła wynosi około 4 kilowaty, co przekłada się na zużycie około 1 l paliwa więcej na 100 km. 

Oczywiście mało kto podróżuje non stop 120 km/h, niemniej zużycie paliwa jest znaczne. Stąd też w laboratoriach opracowywane są nowe opony, które nie są już tak idealne w każdym zakresie jak klasyczne gumy, ale uwzględniają tylko kilka aspektów. Wersje ekonomiczne mają wyraźnie mniejsze opory toczenia i lepsze walory przyczepności, ale zrealizowano to kosztem większej ścieralności opony i większej głośności podczas jazdy. Dokładnie ilustruje to schemat w kształcie tarczy strzelniczej (największa wartość w środku) z zaznaczonymi wymogami stawianymi oponom normalnym i Eko.

Warto też podkreślić, że opór wynikający z ugniatania opony podczas jazdy zmniejsza się wraz ze wzrostem ciśnienia w oponie. Jednakże w tym wypadku przekraczanie norm, jakie zakłada producent, oprócz mniejszego oporu toczenia (czyli mniejszego zużycia paliwa) zaowocuje również zmniejszeniem własności na mokrej i suchej nawierzchni. Do oporów drogowych możemy także zaliczyć opory wzniesienia, które zależą od kąta nachylenia wzniesienia. Jednakże tak jak w przypadku współczynnika tarcia nie zależy to od konstruktorów samochodu.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.