x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny?

30.05.2012, 12:35 przez Bogusław Korzeniowski

Oleje mineralne nadal pozostają najpopularniejszym rodzajem środków smarnych, a głównym powodem takiego stanu jest ich cena, niższa w porównaniu do olejów syntetycznych. Są one rafinowane z ropy naftowej i nawet przy użyciu zaawansowanej technologii rafinacji, siarka, reaktywne węglowodory oraz inne niechciane materiały trafiają do składu olejów mineralnych.

Na przeciwnym biegunie znajdują się zapewniające najwyższy stopień wydajności, syntetyczne oleje silnikowe. W pełni syntetyczne oleje silnikowe są opracowywane przy użyciu syntetycznych olejów bazowych, które powstają podczas syntezy chemicznej, surowej rafinacji lub innych złożonych reakcji chemicznych. Ich jednorodność cząsteczkowa i stopień czystości są nieosiągalne w tradycyjnym procesie rafinacji.

Dlatego lepiej znoszą one cięższe warunki pracy. Zwykłe oleje mineralne pod wpływem wysokiej temperatury mogą utracić swoje właściwości, czego skutkiem będzie pojawienie się niepożądanego osadu i szlamu w silniku. Poza mineralnymi i w pełni syntetycznymi olejami istnieją też oleje półsyntetyczne. Składają się one z wysokowydajnych mieszanek syntetycznych połączonych z tradycyjnym olejem mineralnym, co przynosi wzrost wydajności w porównaniu ze zwykłymi olejami mineralnymi.

Zalety olejów syntetycznych

„Syntetyki” zapewniają lepszą ochronę w niskich temperaturach ułatwiając rozruch silnika w zimne dni (w pełni syntetyczne oleje silnikowe tolerują temperatury sięgające nawet poniżej -40°C). Większa jest też tolerancja wysokich temperatur, co wpływa na redukcję utleniania i zużycia części silnika (najlepsze produkty zabezpieczają silnik nawet w temperaturach rzędu 200°C). Ponadto w przypadku oleju syntetycznego jest mniejsza konsumpcja oleju (oczywiście w nowym sprawnym silniku), lepsza ochrona silnika pod dużymi obciążeniami, zwiększona stabilność termiczna i lepsza czystość silnika.

Podobne artykuły

Porady
Olej - prawdy i mity
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.