x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Renault Koleos - wyznacza standardy…

30.05.2012, 18:09 przez Bogusław Korzeniowski

Renault ma ambicję zostać producentem oferującym wyroby w większości klas modelowych. Co można powiedzieć o SUVie Koleos?

Patrząc na obecny model zauważymy, że… zmężniał i wydoroślał. Przód auta został bowiem zmodyfikowany, eksponując solidną konstrukcję. Istniejące przed liftingiem wloty powietrza po obu stronach logo, zostały teraz zastąpione dużym chromowanym grillem, a reflektory otrzymały bardziej smukły kształt. Nie zmieniono natomiast dwuczęściowej tylnej klapy, która umożliwia załadunek ciężkich lub wielkowymiarowych przedmiotów bez ryzyka ubrudzenia się. Dolna część pełni wówczas rolę platformy o nośności do 200 kg, a to praktyczne rozwiązanie jest rzadko stosowane w klasie SUV.

Modele SUV są obecnie ekskluzywnie wyposażonymi limuzynami o wyglądzie modeli terenowych, ale bez jakichkolwiek rozwiązań technicznych, nawiązujących do terenowego siermiężnego stylu. Tymczasem w Koleosie, oprócz rozwiązania klapy bagażnika, mamy jeszcze - załączany przez kierowcę - układ przeniesienia napędu, który pracuje w trybie Auto, LOCK lub 2WD. W trybie Auto rozdział siły napędu na przednią i tylną oś odbywa się automatycznie w zależności od przyczepności kół do nawierzchni (normalnie napęd jest przenoszony tylko na koła przedniej osi, a w razie utraty przyczepności część napędowego przenosi się na tylną oś). 

Tryb LOCK: kierowca ma możliwość zastosowania elektronicznej blokady napędu w trybie 4x4, w terenie o niskiej przyczepności (śnieg, błoto, grząska nawierzchnia). Tryb 2WD: daje możliwość zablokowania przeniesienia napędu jedynie na koła przedniej osi (oszczędność paliwa). Mimo zwiększonego prześwitu Nowy Koleos trzyma się drogi podobnie jak klasyczny hatchback, a konstrukcja układu jezdnego z przednim zawieszeniem typu McPherson i tylnym zawieszeniem z drążkami skrętnymi, została opracowana z myślą o komforcie jazdy i pewnym trzymaniu się drogi.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Renault Laguna III - typowe usterki, poradnik kupującego
11 komentarze
Testy samochodów
Test: Renault Laguna Initiale – prestiż XXI wieku
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.