x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Citroen DS4 - przerost ambicji nad treścią

25.11.2012, 20:15 przez Bogusław Korzeniowski

Citroen DS3  to wspaniały model o charakterze sportowym. Citroen DS5  wspaniała awangardowa limuzyna. Ale DS4… mnie nie przypadł do gustu.

Wprawdzie linia modeli DS była tworzona od wersji „3”, poprzez „4”, aż do „5”, ale moje poznanie tych modeli było nieco odmienne.

W roku 2010 miałem okazję jeździć DS3 i… zakochałem się w tym sportowym maluchu. Ma ona bowiem fantastyczną, zwracającą uwagę stylizację karoserii, ekscytujące osiągi, super wyposażenie i cenę znacznie niższą niż przykładowo Audi A1. Oczywiście już widzę, jak podnoszą się głosy sprzeciwu, jak śmiem porównywać Audi i Citroena, ale pamiętajmy - jeżdżą samochody, nie firmy.

W roku 2012 (od razu po prezentacji) miałem okazję jeździć DS5 i… znowu się zakochałem. Po raz pierwszy miałem bowiem okazję siedzieć w samochodzie, który przypominał kabinę wojskowego myśliwca, a to wywoływało zachwyt wszystkich pasażerów (pasażerek?).

Nic więc dziwnego, że gdy brałem do testu DS4 czułem wzrastające emocje. Tymczasem… Zacznijmy jednak od początku.

Karoseria – stylistyczny majstersztyk?

Już pochodząc do samochodu poczułem dreszcz adrenaliny, gdyż DS4 nie wygląda jak tradycyjny model. Pierwsze, co przychodzi na myśl to podobieństwo do BMW X6. Podobnie jak w BMW zaprojektowano bowiem zarys opadającej tylnej partii dachu. Jednakże w przypadku Citroena posunięto się jeszcze do stylistycznych smaczków, jakie często są oferowane w samochodach francuskich. Widać je zarówno na tylnym błotniku, gdzie wyprofilowana linia zaznacza przedłużenie od lampy tylnej, z przodu, gdzie podkreślono poszerzenie błotników, jak i z tylu, gdzie zaakcentowano zarys dyfuzora. Największym stylistycznym cukierkiem są jednak tylne drzwi, w których ramka okienna jest (wzorem BMW) wyprofilowana na tylnym błotniku. Pikanterii dodaje fakt, że klamka tylnych drzwi jest umieszczona poza metalową płaszczyzną drzwi, co podkreśliło styl coupe.

Jednakże należy przyznać, że te „stylistyczne smaczki” nie wpłynęły korzystnie na uniwersalność eksploatacji. Wyprofilowanie ramki na tylny błotnik jest bowiem jedynie stylistycznym akcentem, fajnie wyglądającym przy zamkniętych i delikatnie uchylonych drzwiach. Jednakże gdy otworzymy drzwi, to nie dość, że „efektowne przedłużenie drzwi” utrudnia wejście (trzeba się bardziej odsunąć od drzwi niż w tradycyjnych modelach i zważać na większą długość otwieranych drzwi), to dodatkowo otwór wejściowy na tylną kanapę jest wąski jak w sportowej Maździe RX8.

Wnętrze – dla kogo?

To niezbyt zachwycające wrażenie znika jednak całkowicie po zajęciu miejsca za kierownicą. Wnętrze DS4 jest bowiem kompilacją największych osiągnięć firmy w zakresie ergonomii i stylistyki zabudowy kokpitu. Mamy tam bowiem wyprofilowane fotele, doskonale przylegające do ciała kierowcy i przytrzymujące podczas przeciążeń na zakrętach, charakterystyczne trzy tuleje na desce rozdzielczej, w których zawarte są: wskazanie prędkościomierza (centralny wskaźnik, wewnątrz którego są dane komputera pokładowego), obrotomierza (lewy wskaźnik, wewnątrz którego jest wskazywane aktualne przełożenie skrzyni biegów) i wskazanie ilości paliwa (prawy wskaźnik, wewnątrz którego jest przebieg). Tego sportowego stylu dopełniają liczne aplikacje wykonane z aluminium (nakładki na pedała i podstawka pod lewą nogę, obramowania wlotów powietrza, obramowania konsoli zmiany przełożeń czy tulei wskaźników) oraz charakterystyczna kierowca.

Jednakże nie tylko sportowy styl dominuje w kokpicie DS-a. Zadbano także o ponadstandardowe wyposażenie. Stąd też fotele przednie, kanapa z tyłu i poszycia drzwi mają specjalną dwukolorową tapicerkę, a na podsufitce zamontowano znany z C4 Picasso Visiovan układ przesuwnych zasłonek przeciwsłonecznych.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Citroen C4 obniżka ceny
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Citroen C4 - Koniec kompromisów
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.