x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Ograniczenie luzu pasa: aktywna klamra

27.11.2012, 18:41 przez Bogusław Korzeniowski

Zaprojektowana przez Mercedesa aktywna klamra pasa bezpieczeństwa, wyposażona jest w silnik elektryczny, który wysuwa ją lub chowa automatycznie i nie dopuszcza w ten sposób do luzu w rejonie miednicy i tułowia, dzięki czemu pasażerowie są skuteczniej chronieni zarówno w kierunku poprzecznym, jak i wzdłużnym. 

Aktywna klamra stanowi element integralnej koncepcji bezpieczeństwa Mercedes-Benz i tradycyjnie dla aut tej marki, zwiększa jednocześnie komfort użytkowania. Zapinanie pasów na tylnych siedzeniach jest znacznie prostsze - klamra wysuwa się z tapicerki i podświetla po otwarciu drzwi. Rozwiązanie to ma szansę zwiększyć udział pasażerów korzystających z pasów bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach i ułatwić ich zapinanie dzieciom lub osobom starszym.

Aktywna klamra jest zintegrowana z systemem PRE-SAFE® - w sytuacji krytycznej za jej pośrednictwem uruchamiane są napinacze pasów bezpieczeństwa, a pasażerowie tylnych siedzeń są lepiej chronieni przed skutkami wypadku. W ten sposób aktywna klamra uzupełnia układ napinaczy pasów zewnętrznych miejsc tylnych siedzeń, od wielu lat standardowe wyposażenie samochodów Mercedes-Benz.

Aktywna klamra może przesunąć się do góry o 70 mm i cofnąć o 40 mm. Łączy się ona za pomocą kabla z nakrętką zamocowaną na wrzecionie, które zamienia ruch obrotowy silnika elektrycznego na ruch liniowy. Po otwarciu drzwi klamra wysuwa się maksymalnie do góry, a po zapięciu pasa cofa się do pierwotnej pozycji.

W przypadku zadziałania systemu PRE-SAFE® klamra cofa się o maksymalną wartość 40 mm, zwiększając odwracalne napięcie pasa nawet o 80 mm. Pozwala to ograniczyć ryzyko wysunięcia się miednicy spod taśmy i zredukować przeciążenie, jakiemu poddawane jest ciało pasażera w trakcie wypadku. Aby ułatwić ewentualną akcję ratunkową, aktywna klamra wysuwa się z powrotem, gdy tylko system odnotuje wypadek, a ratownik lub sam pasażer otworzy drzwi unieruchomionego samochodu (pod warunkiem, że układ elektryczny nie zostanie naruszony). Podniesiona klamra wraz z podświetleniem pozwala służbom ratowniczym na łatwiejszy dostęp do wnętrza pojazdu.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Wykrywanie przechodniów i zwierząt nocą
brak komentarzy
Technika
Beltbag: pas bezpieczeństwa z poduszką powietrzną
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.