Dzikie zwierze na drodze

30.05.2012, 19:51 przez Bogusław Korzeniowski

Często gdy podróżujemy obok lasu, występuje niebezpieczeństwo wypadku ze zwierzętami.

W ubiegłym roku odnotowano 302 wypadki, których przyczyną były zwierzęta na drodze. Śmierć poniosło w nich 13 osób, a ponad 400 zostało rannych. Warto pamiętać, że dwudziestokilowa sarna (a więc młody osobnik) przy prędkości samochodu wynoszącej 100 km/h uderzy w pojazd z siłą przedmiotu o wadze blisko pół tony. Takie zderzenie może być śmiertelne w skutkach nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy.

Przejeżdżając przez tereny zalesione kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. „Dzikie zwierzęta pojawiają się nagle i niepostrzeżenie“ – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault – „Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej pomiędzy zmierzchem a świtem“. Przed dzikimi zwierzętami kierowców ostrzega specjalny znak. Widząc go należy zwolnić i jechać ze stałą prędkością, aby w obliczu zagrożenia mieć czas na odpowiednią reakcję. Zachowania zwierząt wybiegających na jezdnię nie da się przewidzieć – mogą one nagle zatrzymać się na środku drogi lub biec z pełnym impetem wprost na jadący samochód. Jadąc w nocy i widząc dziką zwierzynę należy wyłączyć długie światła, które powodują, że przerażone zwierzę zastyga w bezruchu zamiast uciekać. Niektórzy naukowcy twierdzą, że zwierzęta, widząc światła samochodów, traktują je jako masywny obiekt i w naturalnym odruchu starają się go przeskoczyć, dlatego szczególnym zagrożeniem dla kierowcy może być wbicie się zwierzęcia w przednią szybę samochodu.

Należy pamiętać, że zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w stadzie i jeśli w zasięgu wzroku pojawi się np. jedna sarna czy dzik, można się także spodziewać kilku innych. Należy też być przygotowanym na wykonanie manewru nagłego hamowania, jednak tuż przed nieuniknionym zderzeniem ze zwierzęciem należy zwolnić pedał hamulca, co pozwoli nieco unieść (obniżony hamowaniem) przód samochodu i zmienić kąt uderzenia. Taki manewr zminimalizuje ryzyko, że zwierzę wpadnie tuż przed lub nawet na szybę samochodu, stwarzając wówczas bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy i pasażera siedzącego z przodu – sugerują fachowcy ze szkoły Renault.

Jeżeli do dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać ani przewozić. Kontakt ze zwierzęciem niesie ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.