x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

TOP 5 pierwszy samochód

03.12.2012, 20:51 przez konrad

Osoba, która kończy kurs nauki jazdy, z pewnością spotka się z milionem przydatnych rad od wszelakiej maści znawców. Przy nowicjuszu każdy będzie udawał eksperta, włącznie ze szwagrem, którego jedyny samochód w życiu dawno zgnił za stodołą, stając się domem dla kur.

Nie brakuje też wszelakiej maści ekspertów w mediach, którzy w dziesiątkach topów doradzają czytelnikom, jakie auto warto kupić jako pierwsze. Jeden z portali, będących częścią ogólnopolskiej gazety codziennej zaleca nawet jako pierwsze auto… BMW 3. Cóż, od razu automatycznie nasuwa się skojarzenie zdjęć BMW owiniętych wokół drzew po powrotach z dyskotek. Prowadzenie auta z tylnym napędem, w dodatku o potężnej mocy pod maską, zdecydowanie różni się od prowadzenia typowego auta z przednim napędem.

Teoretycznie, jako pierwsze auto może służyć nawet Porsche czy luksusowe Audi za 200 000 złotych.

My jednakże uważamy, że z kierowcą samochodu jest jak z pilotem współczesnego myśliwca. Pilot nim zasiądzie za sterami maszyny wartej spore pieniądze, najpierw musi przejść odpowiedni trening na zwykłej maszynie turbośmigłowej, potem przesiada się na maszynę klasy LIFT i dopiero wtedy, po pozytywnym przejściu wszystkich testów może zasiąść samodzielnie za sterami maszyny wartej kilkadziesiąt milionów dolarów.

Prawdą jest bowiem, że młody kierowca, który zasiada za kierownicą swojego auta, z pewnością popełni wiele mniejszych lub większych błędów. Może jechać na zaciągniętym hamulcu ręcznym, może podrapać samochód o krzaki, z pewnością nie ominie wszystkich dziur na drodze, a jego opony często będą trzeć o krawężniki. Do tego mogą dochodzić jeszcze problemy z obsługą auta, na przykład jazda na niedopompowanych oponach czy też brak reakcji na zbyt wysoką temperaturę silnika. Dlatego jednak naszym zdaniem lepiej minimum rok czasu przejeździć autem, które w razie awarii nie pociągnie za sobą dużych kosztów i w którym rysa na karoserii czy zerwany sworzeń wahacza nie wywołają nerwowych spazmów.

Dla młodego, niedoświadczonego kierowcy nie polecamy także auta z silnikiem diesla (silnik jest bardziej skomplikowany, w związku z tym droższy w utrzymaniu i naprawie), z napędem na cztery koła czy też z napędem tylnym (wspomniane wcześniej BMW).

Istnieje wiele sporów na temat wspomagania kierownicy. Oczywiście łatwiej jeździ się autem ze wspomaganiem, ale tak naprawdę lepiej nauczyć się jeździć samochodem bez wspomagania. Dlaczego? Bo w razie awarii wspomagania w następnym aucie kierowca nie spanikuje, tylko… będzie jechał dalej.

Przestrzegamy także przed kupnem auta z wielkim silnikiem. Firmy ubezpieczeniowe nie mają litości dla młodych kierowców i koszty OC są naprawdę spore.

Podobne artykuły

Porady
Ceremonia ruszania w zimie
2 komentarze
Porady
Jak wybrać samochód dla dziecka
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.