x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Renault Fluence

28.05.2012, 18:22 przez Bogusław Korzeniowski

Dla wielu osób luksusowe limuzyny to nie Audi A8, BMW7 czy Mercedes S. Dla nich każdy duży sedan, pozostaje w sferze marzeń, co czyni zeń model luksusowy. Dla szukających samochodu użytkowanego głównie w mieście, ale spełniającego zalety pojazdu prestiżowego i kosztującego niewygórowane kwoty przygotowano kompaktowego sedana.

W Europie największą sprzedaż tych modeli odnotowuje się w krajach o silnie rozwijającej się gospodarce (w Turcji 67% sprzedaży modeli kompakt to sedany, w Rosji to 65%), a na świecie największym rynkiem zbytu są Chiny. Zmienić sytuację i rozpropagować te wersje ma nowy sedan Renault, który – jak zakłada producent – podbije rynki całego świata.

Renault Fluence Karoseria – elegancja i prestiż

Atutem modelu – noszącego dźwięczą nazwę Fluence – są m.in. wyważone proporcje i kształt nadwozia nawiązujący do czterodrzwiowych limuzyn. Przy długości całkowitej wynoszącej 462 cm, rozstaw osi ma 270 cm, a szerokość i wysokość wynoszą odpowiednio 181 cm i 148 cm. Jeżeli dodamy do tego, że zwis przedni (91 cm) i tylny (100 cm) są prawie równe otrzymujemy model o charakterystyce podobnej jak prawdziwe limuzyny ( kwintesencją stylu takich wersji jest m.in. Jaguar X-Type mający długość 467 cm, szerokość 179 cm, wysokość 139 cm i rozstaw osi 271 cm). Fluence nie miał jednak w zamierzeniu być konkurentem dla prestiżowych limuzyn.

Renault Fluence Wnętrze – dla... czworga

Przywoływany za wzór Jaguar X-Type, charakteryzuje się szeroką i niską karoserią. W stosunku do niego Fluence nie ma już tak efektownej sylwetki, ale wyższa karoseria zaowocowała większą przestrzenią w przestrzeni pasażerskiej. Niestety, przestrzeń ta jest odczuwalna głównie nad głowami jadących z przodu. Na wysokości ramion – mimo większej szerokości niż w Jaguarze – na tylnej ławce nie ma zbyt dużego komfortu.

Co więcej, otwierając tylne drzwi mamy wrażenie, jakby kanapa była z mniejszego samochodu. Szerokość nadwozia nie została bowiem wykorzystana na rozbudowę miejsca siedzącego, a jest jedynie efektem uwypuklenia drzwi. W efekcie siedzący na tylnej kanapie mają wygodne miejsce tylko jeżeli jadą we dwójkę. Jeżeli z tyłu jadą trzy osoby, to duża przestrzeń na wysokości barków będzie jedynie w przypadku, gdy jadący z boku przechylą się ku drzwiom. Dodatkowo, mimo znacznej wysokości samochodu, siedzące z tyłu osoby o wzroście 180 cm dotykają głowami zniżającego się tam dachu. Wydawałoby się, że największy komfort jazdy ma siedzący pośrodku, ale w jego przypadku wybrzuszenie siedziska i schowany w oparciu podłokietnik sprawiają, iż jazda na dalsze odległości także nie będzie komfortowa. Kupując Renault Fluence nie można zatem opierać się jedynie na danych liczbowych.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Renault Laguna II - typowe usterki, poradnik kupującego
4 komentarze
Poradnik kupującego
Renault Clio III - typowe usterki
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.