x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Skoda Roomster. Ta Skoda Cię zaskoczy…

18.12.2012, 09:34 przez Bogusław Korzeniowski

Obok Skody Roomster nikt nie przejdzie obojętnie. Dla jednych będzie użytecznym samochodem osobowym z wielką przestrzenia bagażową, a dla innych stylistycznym potworkiem z okienkami w drzwiach przednich, rodem z wozu pancernego. Jaki w istocie jest Roomster?

Skody Roomster nie da się w żaden sposób zaszufladkować. Długość 421,4 cm i rozstaw osi 261 cm to wartości jaka mają samochody klasy kompakt (Astra III ma długość 424,9 cm i rozstaw osi 261,4 cm). Jednakże szerokość Astry to 175,3 cm, a w Skodzie Roomster to jedynie 168,4 cm, czyli mniej niż w oplowskim przedstawicielu segmentu B (Corsa ma szerokość – 171,3 cm). Jeszcze bardziej zdumiewająca jest wysokość pojazdu. Roomster mierzy aż 160,7 cm, podczas gdy Astra III ma 146 cm, a Corsa 148,8 cm, Podobną wysokość ma w rodzinie Opla... Meriva, mierząca 161,5 cm. Model Skody jawi się więc jako zlepek kilku stylów. Pytanie tylko czy wykorzystał wszystkie najlepsze cechy poszczególnych segmentów?

Stylistyka Skody Roomser znacznie odbiega od innych wersji Skody. O ile Fabia jest miejskim samochodem o prostym, ale funkcjonalnym wnętrzu, a Octavia - mimo iż wykonana na płycie podłogowej Golfa – pretenduje do miana limuzyny, to wersję Roomster trudno zakwalifikować do konkretnych samochodów.

Zasiadając na miejscu kierowcy możemy się poczuć inaczej niż kierowca „osobówki”. Wielka przestrzeń za nami i nieco niższa pozycja kierowcy (tylne siedzenia są umieszczone wyżej o 46 mm) tworzą wrażenie jakbyśmy siedzieli w dużym autobusie, lub w modelu VAN, a nie samochodzie osobowym. Jednakże opracowując siedzenie kierowcy, chyba nie uwzględniono wszystkich aspektów ergonomii jakich wymagamy od miejsca kierowcy autobusu, gdyż swoboda ruchu jadącego jest mocno ograniczona. Nie chodzi wprawdzie o komfort ułożenia ciała czy dostęp do przekaźników i nastaw, ale widoczność z fotela kierowcy. Po prostu pochylenie maski, kształt szyb bocznych i ułożenie siedzenia sprawiają, że samochodem tym jedzie się trudniej niż Fabią czy Octavią.

O ile do przestrzeni kierującego można mieć jakieś zastrzeżenia, to miejsce na tylnej ławce jest wzorem dopracowania stylistycznego i ergonomicznego. Możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, iż Roomster jest połączeniem dwóch przestrzeni. Pierwsza to opisywana przestrzeń kierowcy, a druga to… raj dla miłośników przygód i podróży. Tylna ławka to trzy niezależne fotele, z których zewnętrzne (wyraźnie szersze) mają regulację w przód i w tył. Dodatkowo samochód można w prosty sposób przeobrazić w model czteroosobowy z dwoma wygodnymi siedzeniami na tylnej kanapie. Możliwe są dwa rodzaje takiego ukompletowania. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Skoda Rapid – nowy wymiar Skody
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Skoda Roomster - typowe usterki
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.