x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Peugeot 206 - Duży „maluch” Peugeota

30.05.2012, 20:28 przez Bogusław Korzeniowski

Jeden samochód w rodzinie musi łączyć zalety pojazdu rodzinnego, służącego do rodzinnych wypraw za miasto czy na wakacje oraz miejskiego, zapewniającego zwrotność w ruchu miejskim i łatwość parkowania. Ograniczeniem „wielkości pojazdu” jest jednak jego cena.

Modele segmentu C są droższe niż modele miejskie, a wersje klasy średniej kosztują więcej niż kompakty. Pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczęto więc prace nad konstrukcją „dużych maluchów”. W przypadku Peugeot 206 badania rozpoczęły się wiosną 1993. Wówczas to powstały pierwsze szkice, obrazujące jak - wg stylistów - powinien wyglądać następca modelu 205. Wszystkie rysunki zakładały dużą zmianę sylwetki.

Nowy model miał posiadać bardziej awangardową bryłę nadwozia, większą powierzchnię przeszkloną, a niektórzy z konstruktorów proponowali nawet zbudowanie samochodu jednobryłowego w rodzaju Renault Twingo. Ostateczna wersja stylu zewnętrznego została ustalona w styczniu 1995. „Dwieścieszóstka” jest połączeniem kanonów od lat stosowanych w modelach firmy, z nowatorskim spojrzeniem na mały, kompaktowy pojazd końca XX wieku. Nawiązaniem do tradycyjnych linii, stosowanych w całej gamie Peugeot, są m.in. skośne reflektory z przodu, duży znak firmowy będący centralnym elementem osłony chłodnicy, czy łezkowate tylne lampy zespolone, sięgające daleko na błotniki. Nowatorską formę samochodu podkreślają: krótka pokrywa silnika, z charakterystycznymi dwoma naprężeniami w postaci skośnych przetłoczeń, szyba przednia (większa niż w modelu 406) nachylona pod tak dużym kątem, że pojazd sprawia wrażenie jakby był wersją jednobryłową, oraz... agresywny kształt.

Styliści zadbali bowiem o uwypuklenie elementów, jakich trudno szukać w wielu pojazdach segmentu B. Dotyczy to m.in. poszerzenia błotników przednich i muskularnych przetłoczeń na tylnych błotnikach. W dziedzinie bezpieczeństwa pasywnego opracowując Peugeot 206, po raz pierwszy w koncernie PSA zastosowano techniki modelowania numerycznego. Dzięki nim karoseria, wykorzystująca nową płytę podłogową, jest „uszyta na miarę”.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Peugeot 207 - poradnik kupującego
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Peugeot 206 - typowe usterki, poradnik kupującego
7 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.