x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Opel Zafira Tourer – więcej niż minivan

25.12.2012, 22:34 przez Bogusław Korzeniowski

W roku 1999 Opel stworzył segment kompaktowych vanów, wyposażonych w siedem foteli. Prezentowana wówczas Zafira była prawdziwym przełomem na rynku, a system chowania foteli w bagażniku (Flex7) znacznie wyprzedził rozwiązania innych producentów. 

Później Opel po raz kolejny zaskoczył wszystkich oferując w modelu Meriva system składania foteli Flex Space. Teraz nowa Zafira Tourer po raz kolejny ustanawia standardy innowacyjności w dziedzinie wewnętrznej elastyczności. Zacznijmy jednak od początku…

Styl – więcej niż zwykły minivan

Charakterystyczny przód został podkreślony przez śmiałą grafikę reflektorów, które kształtem przypominają bumerang i rozciągają się od świateł do jazdy dziennej po lampy przeciwmgielne. W połączeniu z charakterystycznym dla Opla środkowym przetłoczeniem na masce i mocną trapezoidalną osłoną chłodnicy, grafika ta tworzy nietypowy dla pojazdów typu monocab dynamiczny wygląd. Podobnie jak w innych modelach Opla, światła do jazdy dziennej w kształcie skrzydła są zintegrowane z górną częścią zespołu lamp. Opływowa, aerodynamiczna stylistyka nadwozia nadaje sylwetce Zafiry Tourer wygląd przypominający pociąg szybkobieżny. Linia boczna płynie do góry w kierunku części tylnej optycznie rozpędzając pojazd do przodu i nadając samochodowi taki wygląd, jakby był w dynamicznym ruchu. Grafika w kształcie skrzydła została powtórzona na światłach tylnych, które są dostępne na życzenie wraz z technologią LED. Poziomy chromowany pasek opatrzony logo Opla rozciąga się aż do elementów oświetlenia, nadając Zafirze Tourer elegancki, sportowy wygląd w części tylnej i podkreślając jej zaawansowany charakter.

W porównaniu do Zafiry II, rozstaw osi i kół został znacznie zwiększony na korzyść wygodnej jazdy i stabilności pojazdu. Rozstaw osi wynosi obecnie 2 760 mm (+ 57 mm), a rozstaw kół wynosi 1 584 mm z przodu (+ 96 mm) i 1 588 z tyłu (+ 78 mm). Zafira Tourer jest wyposażona w oś przednią, taką samą jak w Insignii, z izolowaną ramą pomocniczą i kolumnami McPhersona.  Układ tylnej osi jest zaś wyjątkowy w segmencie pojazdów typu monocab, gdyż podobnie jak w przypadku nowej Astry IV został połączony z drążkiem Watta. Taka konstrukcja jest lżejsza i bardziej zwarta niż oś wielowahaczowa i zapewnia doskonałą stabilność, wyjątkowy komfort i wysoki poziom wyciszenia.

Atrakcją jest także adaptacyjne sterowanie podwoziem FlexRide, automatycznie dostosowujące pojazd do warunków panujących na drodze, do prędkości jazdy na zakrętach, manewrów pojazdu i indywidualnego stylu jazdy. FlexRide oferuje trzy ustawienia do wyboru: zrównoważony tryb „Standard”, tryb komfortowy „Tour” i bardziej aktywny tryb „Sport”. Włączenie poszczególnych nastaw włączamy przyciskami w górnej części konsoli środkowej.

Jednak Zafira to przede wszystkim „samochód podróżnika” warto więc zajrzeć do wnętrza

Tak jak w przypadku pierwszych dwóch generacji Zafiry, maksymalna elastyczność bez konieczności usuwania foteli to podstawowa zasada Zafiry Tourer. Inżynierowie Opla zasadniczo podnieśli jednak standard koncepcji foteli Flex7. Podczas gdy fotele w trzecim rzędzie nadal można złożyć do poziomu podłogi bagażnika, drugi rząd został całkowicie przekonstruowany. Już nie stanowi on pojedynczej kanapy, ale składa się z trzech pojedynczych foteli, które można całkowicie złożyć tworząc w ten sposób płaskie podłoże pod bagaż. Trzy fotele można przesunąć wzdłuż o 210 mm, niezależnie jeden od drugiego. Dodatkowo kanapa ta posiada rozwiązanie Flex Space znane z Merivy I. Dzięki temu pasażerowie siedzący w drugim rzędzie mogą się cieszyć jedynym w swoim rodzaju systemem „kanapy salonowej”, która zapewnia ogromną przestrzeń do siedzenia i komfort podobny do tego, który oferuje sedan wyższej klasy. Dzięki inteligentnemu mechanizmowi, oparcie środkowego fotela w drugim rzędzie można złożyć, a jego boczne część unieść do góry. Następnie fotele zewnętrzne przesuwamy o 50 mm do wnętrza kabiny. W ten sposób, tylna kanapa zmienia się w dwa miejsca z ogromnymi podłokietnikami pośrodku. Oprócz tego w bagażniku są dwa chowane fotele, do których wejście jest po uchyleniu zewnętrznych siedzisk tylnej kanapy (uchylenie odbywa się uniesieniem klapki na górze oparcia).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Opel mistrzem jesieni
1 komentarz
Premiery
Adaś - mały Opel
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.