x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Peugeot 508 RXH - konkurent Audi Allroad

27.12.2012, 15:22 przez Bogusław Korzeniowski

Anglia, Czechy, Francja i Niemcy to państwa, które miały największy udział przy tworzeniu i popularyzacji motoryzacji. Jednakże ponad sto dwadzieścia lat istnienia motoryzacji oraz zawirowania gospodarcze i polityczne spowodowały ogromne zmiany.

Czechy ze swej dawnej potęgi motoryzacyjnej stały się niewiele znaczącym krajem montowni, angielskie modele popularne zniknęły z rynku, a wyspiarskie motoryzacyjne legendy przeszły w obce ręce. Tylko Niemcy i Francja utrzymały swą dominującą pozycję i nadal wprowadzają innowacje w ofercie modelowej. O ile jednak Francja wylansowała styl modeli popularnych (pierwszy hatchback, pierwszy europejski Van, pierwszy mnivan), Niemcy sięgnęły do klas wyższych.

Wprowadzając model Allroad, Audi odkryło na rynku samochodowym niszę: kategorię pojazdów które przejadą po wszystkim, co można nazwać drogą, ale przy tym są klasyczną, komfortową limuzyną-kombi. Gdy w tym samym kierunku poszły także inne firmy (które również znalazły na swe wyroby klientów), w głowach szefów Peugeot zrodziło się pytanie: czemu nie zaproponować takiego samochodu w „rodzinie lwa”?

Pomysł był o tyle interesujący, że oferowany obecnie model P508 kombi jest wprost idealny do uczynienia z niego terenowej limuzyny-kombi. Należało tylko zwiększyć prześwit o 50 mm (prezentowana wersja RXH ma prześwit 184 mm) i rozstaw kół, aby polepszyć przyczepność podczas szybkiego pokonywania zakrętów na drogach o gorszej nawierzchni. Była także kwestia dodatków stylistycznych sugerujących wygląd „samochodu dla prawdziwego twardziela” i najważniejsze – napęd na cztery koła. W tym ostatnim wypadku z problemem poradzono sobie bardzo prosto. Zastosowano system Hybrid4. Dzięki temu uzyskano wykluczające się dwa aspekty: niskie spalanie i napęd na cztery koła.

A jak to działa?

W Peugeot 508 Hybrid4 połączono dwa silniki: spalinowy 2,0 HDI (163 KM) napędzający koła przednie i elektryczny (37 KM) napędzający koła tylne. Takie połączenie sprawiło, że układ napędowy ma moc 200 KM, a moment obrotowy już w chwili ruszenia wynosi 200 Nm (silnik elektryczny ma największy moment po uruchomieniu). Dodatkowo, gdy jedziemy szybciej i silnik spalinowy rozwija prędkość od 2000 – 3000 obr/min, mamy do wykorzystania jego moment obrotowy 340 Nm, który sumuje się z momentem silnika elektrycznego. W efekcie pojazd o długości 4,82 metra, rozstawie osi 2,82 metra i masie 1850 kg przyspiesza 0-100 km/h w czasie 8,8 sek, a średnie zużycie paliwa wynosi tylko 4,1 l/100 km. Tyle teoria, a jak pojazd sprawdza się w praktyce?

Po wejściu do samochodu i uruchomieniu go przyciskiem (jest z lewej strony kierownicy, a nie jak maja inni producenci z prawej), automatycznie włącza się system „Auto”. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Peugeot 3008 Hybrid4 - Hybryda wg Peugeot
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Audi A6 Allroad Quattro - kombi na każdą drogę
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

reb3lion

Taki z niego konkurent audi A6 jak z dacii jaguara

4 stycznia 2013 21:16:36 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.