Chrysler

Właściciel: FIAT S.A.
Rok zał.: 1925
Siedziba: Auburn Hills, USA
Sprzedaż: 1 500 000 (2011)
Produkty: Samochody osobowe, części do samochodów
Fabryki: USA

Trzecia samochodowa siła w amerykańskiej motoryzacji. Obecnie należy on do włoskiego koncernu FIAT, wcześniej Chrysler kooperował z niemieckim Daimlerem, właścicielem m.in. marki Mercedes-Benz.

Samochody Chryslera pozycjonowane są jako modele premium - są luksusowo wykończone i posiadają duże silniki. Do koncernu Chryslera, poza marką o tej samej nazwie, należy także Dodge, Jeep, Ram, oraz - niedawno wydzielona jako osobna marka - SRT.

Chrysler – amerykańska legenda

Na początku XX wieku, Walter P. Chrysler rozpoczął karierę w koncernie kolejowym Union Pacific Railroad. W roku 1910 był już szefem zakładów produkcji pojazdów, lecz wkrótce przeniósł się do Flint, w stanie Michigan, gdzie został menadżerem w firmie Buick. Jego zdolności organizacji pracy sprawiły, że trzy lata później objął funkcję prezesa Buick Motors, a dzięki pensji pół miliona dolarów rocznie, już w roku 1919 (w wieku 45 lat) odszedł na emeryturę. Będąc na emeryturze mógł rozwijać swe pasje budowania motoryzacji.

Stąd też gdy w roku 1920 przedsiębiorstwo Willys-Overland Company poprosiło Waltera Chryslera o pomoc w przezwyciężeniu kryzysu, poświęcił się temu z dużym zapałem. Po wyprowadzeniu firmy z kryzysu i przejęciu większości udziałów w tej firmie, uruchomiono produkcję samochodów pod marką Chrysler.

Pierwszym samochodem marki Chrysler, wyprodukowanym w liczbie ponad 32 tysięcy egzemplarzy, był Chrysler Six z roku 1924. W roku 1927 przedsiębiorstwo Chrysler Corporation stało się czwartym pod względem wielkości producentem samochodów w USA, a już siedem lat później wzrost produkcji zapewnił koncernowi drugą pozycję. Równocześnie rozpoczęto tworzenie koncernu. W lipcu 1928 zaprezentowany został pierwszy tani samochód nowej marki Plymouth, oraz przejęto firmę Dodge. Przed II wojną światową firma Chrysler wpisała się na karty historii nie tylko jako najszybciej rozwijający się koncern samochodowy. Jest to także pierwszy producent oferujący samochód o aerodynamicznym nadwoziu. Model, który jako pierwszy na świecie miał światła zintegrowane z błotnikami, nosił nazwę Airflow.

W czasie II wojny światowej Chrysler Corporation przestawił produkcję na potrzeby armii. Pod koniec lat 40-tych fabryką wstrząsnął kilkumiesięczny strajk robotników. Wtedy to , w wyniku poniesionych strat finansowych, Chrysler stracił drugie miejsce producentów w USA. Tak więc potentatami byli General Motors, Ford i Chrysler (nazwane zresztą wielką trojką.

Kolejną ważną datą w historii firmy jest rok 1987, kiedy Chrysler stał się właścicielem firmy AMC produkującej m.in. Jeepa.

Interesujące są także ostatnie lata firmy. W roku 1998 doszło do fuzji Daimler AG  i Chrysler Corporation, prowadzącej do stworzenia koncernu Daimler-Chrysler. W maju 2007 Daimler odsprzedał jednak udziały Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro. Następne lata to ogromne załamanie rynku i bankructwo firmy. Próby ratowania firmy przez rząd USA i Kanady (firma dostała łącznie 10,5 mld dolarów: 8,08 mld dolarów od rządu USA i 2,42 mld dolarów od rządu kanadyjskiego oraz prowincji Ontario. W zamian za to rząd amerykański obejął 8 proc. w nowej firmie, a rząd federalny w Kanadzie oraz rząd prowincji Ontario 2 proc. Akcji) nie przyniosły rezultatu, ale wtedy pojawił się poważny inwestor – włoski FIAT. W roku 2009 przejął on 20% akcji koncernu Chrysler, a w 2011 –na mocy kupna od rządu kanadyjskiego i Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych- jego udziały wzrosły do prawie 60%  kapitału Chrysler Group LLC.

Samochody Chrysler sprzedawane są obecnie pod nazwą Chrysler we wszystkich krajach za wyjątkiem kontynentalnej części Europy. Tutaj są oferowane jako Lancia, a dotychczasowi dilerzy Lancii i Chryslera zostali połączeni w jedną sieć sprzedaży.

Czytaj więcej »
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.