FSO

Właściciel: FSO S.A.
Rok zał.: 1951
Siedziba: Warszawa, Polska
Sprzedaż: ---
Produkty: Samochody osobowe
Fabryki: Polska

W roku 1948 władze Polski Ludowej postanowiły wznowić produkcję samochodów i 14 kwietnia 1948 w Turynie podpisano kontrakt o współpracy w sprawie budowy w Polsce zakładu produkcji samochodów. W kontrakcie Fiat zobowiązywał się do zaprojektowania nowej fabryki i wdrożenia produkcji samochodu „1100”, cieszącego się dużym powodzeniem we Włoszech i innych krajach europejskich.

Prace budowlane ruszyły przed końcem roku 1948, a pierwszy samochód miał zjechać z fabryki wiosną 1951.Problemy funkcjonowania współpracy zaczęły się w roku 1949, gdy strona Polska nie wywiązała się ze zobowiązań płatniczych (licencje były bezpłatne, ale zakup maszyn spoczywał na stronie polskiej, a włosi byli tylko pomocnikiem w zakupie). Stało się to przyczyną licznych interwencji z Turynu. W efekcie ogromne zaangażowanie ideowe władz PRL sprawiło, że umowa skończyła się fiaskiem. Otrzymaliśmy jednak plany konstrukcyjne i technologiczne fabryki na Żeraniu. Do przygotowanej fabryki wprowadzono więc „jedyny słuszny samochód”  - radziecką Pobiedę M20.

W roku 1965 nastąpiło jednak pewne rozluźnienie dyscypliny narzuconej przez Rosjan i zaczęto głośno dyskutować o stanie polskiej motoryzacji. Od czternastu lat produkowano wówczas samochód M-20 Warszawa- spolonizowaną wersję radzieckiej Pobiedy. Do tego dochodził pierwszy popularny małolitrażowy samochód polskiej konstrukcji – Syrena. Jednakże ani Warszawa (która była w Polsce modernizowana i powstały wersje: tójbryłowy sedan, pic up, kombi, sanitarka), ani Syrena nie spełniały norm stawianych samochodom w krajach europejskich. W tej sytuacji wróciła koncepcja zakupu licencji. Wśród kandydatów na nowego partnera licencyjnego czołowe miejsce zajął FIAT. Wiosną 1966 Fiat zaproponował licencję modelu 125. Termin uruchomienia montażu samochodu w FSO wyznaczono na rok 1967, niemal równocześnie z uruchomieniem produkcji we Włoszech 125.

Liczba samochodów na licencji Fiata, które od 1967 roku opuściły bramy FSO, była, jak na warunki kraju RWPG, całkiem spora. Model 125p początkowo jako Polski Fiat, a później pod nazwą FSO, do zakończenia produkcji wyprodukowano w ilości 1.445.699 sztuk.  Współpraca z Turynem doprowadziła także do rozpoczęcia produkcji wersji kombi, oraz (używanych powszechnie przez Służbę Zdrowia) sanitarek. Jednakże gdy od podpisania umowy licencyjnej na produkcję Fiata 125 minęło kilkanaście lat i oczywiste było, iż niezbędne jest odnowienie produkcji, w roku 1976, po raz kolejny poproszono o pomoc włoskiego Fiata. W turyńskim Centro Stile, przy udziale grupy polskich stylistów, zaprojektowano pięciodrzwiową, dwubryłową sylwetkę oznaczoną 125PN (Polacco Nuova - Polski Nowy). W maju 1978 pojazd ten wyjechał z fabryki w Warszawie jako Polonez. Kolejny etap odnowy, polegający na modernizacji części mechanicznych nie doczekał się realizacji. Próba skończyła się jedynie na ramowym kontrakcie pomiędzy Fiatem a Pol –Motem, przewidującym zastąpienie starego silnika 1500, rodziną nowych jednostek benzynowych 1600 cm, 1800 ccm i 2000 cm, oraz wersją diesel o pojemności 1700 ccm. Oczywiście modernizacja nie miała polegać jedynie na wymianie jednostek napędowych, ale na zmianie całego układu napędowego. Na przeszkodzie stanęły jednak wydarzenia polityczne na początku lat 80-tych, które doprowadziły do powstania „Solidarności”, a następnie do stanu wojennego.

Po zawieszeniu stanu wojennego, nastąpiło szukanie inwestora mogącego unowocześnić polską motoryzację. Ponieważ tradycyjny partner, jakim był Fiat, zaproponował jedynie Uno i Ritmo, strona Polska rozpoczęła poszukiwanie innych inwestorów. Za najbardziej interesujące uznano:  propozycje francuskiego koncernu Renault dotyczącą modelu Renault 5 i japońskiego Daihatsu odnośnie modelu Charade. Jednakże lata negocjacji spełzły na niczym i ponownie zwrócono się do Turynu. Stamtąd strona Polska otrzymała ofertę nowej licencji opartej na wersji Uno. Zakończeniem tych negocjacji handlowych, gwarantujących dalszą długotrwałą współpracę, było parafowanie 1 grudnia 1988 umowy między Pol-Motem, a włoskim koncernem Fiat. Jednak  Mieczysław Wilczek, który w rządzie Mieczysława Rakowskiego był ministrem przemysłu, nie uznał wyboru FSO za trafny. To był ostatni kontrakt Fiata z żerańską fabryką. Potem FSO podążyła swoją drogą, a Fiat  skierował swoje zainteresowania w kierunku Bielska Białej.

Po sprywatyzowaniu FSO jedyny właścicielem był Skarb Państwa (jednoosobowa spółka Skarbu Państwa). Na mocy umowy ze strategicznym partnerem Daewoo z marca 1995w  1996 powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a w październiku 1999 przekształciła się w spółkę akcyjną i od roku 2001 firma zmieniła nazwę na „Daewoo - FSO Motor S.A.”. Po przejęciu upadłego Daewoo przez GM, we wrześniu 2004 r nazwę spółki zmieniono na Fabryka Samochodów Osobowych S.A., a markę produkowanych pojazdów z Daewoo na FSO.

Czytaj więcej »

Do kawy

125 p - samochód historia

Polski Fiat 125p, czyli pierwsza przymiarka zmotoryzowania kraju.

Rss 18.12.2012, 12:50 przez Bogusław w Do kawy

Fiat 125p - marzenie PRL

Czy Fiat 125p miał zmotoryzować PRL?

Rss 18.12.2012, 12:35 przez Bogusław w Do kawy

Plan rządów PRL i ZSRR: kradzież planów fabryki samochodów

Dla większości osób fabryka samochodów osobowych na Żeraniu to dzieło polskiej myśli technicznej wspieranej przez Wielkiego Brata. Jednak fakty wskazują, iż była to kradzież…

Rss 10.12.2012, 11:24 przez Bogusław w Do kawy

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.