Maserati

Właściciel: FIAT S.A.
Rok zał.: 1914
Siedziba: Modena, Włochy
Sprzedaż: 6 159 (2011)
Produkty: Samochody luksusowe i sportowe
Fabryki: Włochy

W grudniu 1914 sześciu braci Maserati założyło w Bolonii spółkę Societa Anonima Officine Alfieri Maserati, która zajmowała się przygotowaniem samochodów różnych marek do sportu i budową sportowych modeli dla firmy Diato.

W roku 1926, po rozwiązaniu umowy z Diato, na drogi wyjechał model sygnowany nazwą Maserati  Tipo 26, który wystawiono do wyścigu Targa Florio i … ku zaskoczeniu wielu oglądających wygrał. Dało to motyw do dalszego działania i rozpoczęto budować samochody wyposażone w silniki 4,6,8 i 16 cylindrowe (te ostatnie zbudowano poprzez połączenie dwu silników 8 cylindrowych). Z tych czasów pochodzi też znak firmowy – srebrny trójramienny trójząb- będący trójzębem z posągu Neptuna w Boloni.

Niestety, liczne sukcesy w wyścigach (wygrywano m.in. Indianapolis i Targa Florio) nie przekładały się na utrzymanie tego drogiego hobby. Nie produkowano bowiem samochodów na rynek i drogie wyścigi były utrzymywane tylko ze środków własnych. W efekcie, szukając ucieczki przed bankructwem, w roku 1937 spółka Maserati S.p.A. spisała kontrakt z firmą Orsii, a nowy właściciel (bez zmian nazwy i logo) przenosi firmę do aktualnej siedziby - Modeny. Budowane wówczas samochody wyścigowe marki Maserati, wygrywały wyścigi pozostawiając ,w tyle takich rywali jak Auto Union czy Mercedes.

Rok 1968 to kolejna ważna data w historii firmy. Wtedy to właścicielem został koncern Citroën, a powstałe pojazdy korzystały z wielu rozwiązań technicznych francuzów. W roku 1975 Alessandro de Tomaso (były argentyński kierowca wyścigowy) odkupił Maserati od Citroëna , a piętnaście lat później (rok 1990) 49% akcji Maserati przejął od De Tomaso koncern Fiat. W roku 1993 Fiat kupuje pozostałe 51%, a od roku 1997 Maserati w ramach koncernu zostało połączone z Ferrari.

Czytaj więcej »

Aktualności

Maserati rośnie w siłę

Maserati ma za sobą kolejny udany miesiąc sprzedaży w Europie. Rejestracje firmy zwiększyły się znacząco nie tylko w kwietniu, ale również licząc sumarycznie od początku roku.

Rss 15.05.2014, 10:55 przez Bogusław w Aktualności

Maserati Ghibli niech drżą rywale

Po raz pierwszy samochód zaprojektowany i wykonany we Włoszech był podziwiany jednocześnie przez ponad 110 milionów widzów.

Rss 04.02.2014, 21:08 przez Bogusław w Aktualności

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.