Maybach

Właściciel: Mercedes
Rok zał.: Daimler AG
Siedziba: Stuttgart, Niemcy
Sprzedaż: 2 500 (2011)
Produkty: Samochody luksusowe
Fabryki: Niemcy

Historia Maybach’a rozpoczęła się, gdy panowie Gottlieb Daimler wraz z szefem swojego biura konstrukcyjnego Wilhelmem Maybach zaprezentowali pojazd stanowiący podstawy wszystkich późniejszych konstrukcji.

Model ten, na cześć pięknej córki konsula Emila Jelinek, nazwano od jej imienia Mercedes. Równocześnie Maybach założył firmę która  produkowała wyłącznie lotnicze silniki dużej mocy (stosowane m.in. do napędu sterowców Zeppelin). Później rozszerzono paletę produktów do szerokiej gamy silników z zapłonem iskrowym do napędu samochodów, pojazdów szynowych, latających i jednostek pływających. Równolegle rozwijano konstrukcje i produkcje przekładni do pojazdów rożnych typów. Firma Maybach Motorenbau była również pionierem rozwoju i zastosowania silników Diesla do napędu pojazdów szynowych.

Ponieważ po zakończeniu I wojny światowej produkcja lotnicza w Niemczech była zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego zakazana, kierownictwo firmy zainteresowało się rozwojem i produkcja własnych samochodów osobowych

Pierwsze luksusowe auto firmowane marką Maybach pojawiło się w 1919 roku. W 1921 trafił do sprzedaży model W3 wyposażony w 6-cylindrowy silnik o pojemności 5,7 litra. Wytwarzany był z nadwoziem limuzyna, phaeton i landaulet o rozstawie osi 366 cm. 5 lat później debiutował model W5 z jednostką o pojemności zwiększonej do 7 litrów.

 Kolejnym przełomem był rok 1929, kiedy Maybach zaprezentował arcydzieło ówczesnej techniki - model z dwunastocylindrowym silnikiem noszący nazwę Maybach Zeppelin (jednostka o pojemności 7978 ccm miała moc 200 KM).  Okres świetności firmy minął jednak wraz ze zmniejszeniem popytu na samochody luksusowe. Od roku 1945 firma Maybach przestała istnieć.

Sto lat od czasu zaistnienia na rynku nazwiska konstruktora, ponownie jest głośno o samochodzie Maybach. Sprawcą tego rozgłosu są inżynierowie i konstruktorzy Mercedesa, którzy opracowali samochód marzeń dla bogatych biznesmenów XXI wieku.

Jak stwierdzili sami styliści, wykonanie tej ogromnej limuzyny (wersje mają 577 cm, lub 617 cm) było balansowaniem pomiędzy klasyką kształtu i awangardą wymuszoną współczesną techniką. Za klasyczne możemy uznać gabaryty i proporcje bryły, oraz wyraźne zaakcentowanie błotników i klamek na drzwiach. Poza tym wszystko jest futurystycznym wymysłem inżynierów.

Najbardziej znamienne są światła przednie zbudowane jako zestaw kilku reflektorów o zmiennej sile natężenia światła. Elektroniczny system sterowania pobiera dane odnośnie prędkości jazdy, natężenia ruchu, warunków widoczności itp., a  po ich przeanalizowaniu samodzielnie dostraja strumień świetlny do różnych sytuacji (np. jazda w mieście, na autostradzie, czy w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza). Tylne lampy wykonano wykorzystując technikę diod elektroluminescencyjnych, co pozwoliło nie tylko skrócić bezwładność od czasu wysłania sygnału do zapalenia światła (np. STOPy), ale również umożliwiło wkomponowanie ich w tylną partię nadwozia, tak aby do czasu włączenia były niewidoczne i nie zakłócały harmonii kształtu.

Nie mniej innowacyjna jest w pojeździe struktura dachu. Nad głowami pasażerów tylnych siedzeń zamontowano szklany dach, który w zależności od upodobań jadących można ściemniać i rozjaśniać jednym naciśnięciem przycisku. To dodatkowe światło wewnątrz pojazdu sprawia wrażenie jakby pasażerowie nie przebywali w samochodzie, ale w przestronnej sali klubowej. Przekonuje o tym również wyposażenie wnętrza. Poszycia tapicerskie wykonano ze skóry, którą wyścielono nie tylko fotele tylne, podłokietnik, czy drzwi, ale także obramowania słupków bocznych, oraz ramki dachu wokół fotochromatycznej szyby. Z kolorem skóry kontrastują aplikacje na drzwiach, wykonane z ciemnego drzewa i chromowanych elementów metalowych.

Komfort jazdy na tylnych siedzeniach przypomina komfort klubowych foteli. Pojazd posiada dwa oddzielne fotele z wysokimi zagłówkami, które dzięki elektrycznej regulacji mają możliwość opuszczania oparcia jak przy siedzeniach lotniczych. Wraz z rozłożeniem fotela wysuwa się dwuczęściowy podnóżek podpierający podudzia siedzącej (leżącej?) osoby. Pomiędzy fotelami zamontowano wysuwany podłokietnik oferujący -po otwarciu- schowek z telefonem, a po wysunięciu .. chłodziarkę na szampana (zmontowana jest ona w bagażniku i wysunięcie podłokietnika powoduje wysunięcie wkładu chłodziarki). Jeżeli ktoś życzyłby sobie innych napojów powinien sięgnąć do gustownego drewnianego barku umieszczonego pomiędzy fotelami przednimi. Zapewniono w nim zarówno ciepłe jak i zimne napoje.

Nie jest to jednak jedynie ekskluzywny komfortowy samochód dla bogatych snobów. W pojeździe zadbano o najnowsze urządzenia techniki potrzebne w pracy biznesmena, m.in. ekran umożliwiający jadącym z tyłu obejrzenie najważniejszych wydarzeń na świecie dzięki satelitarnym przekazom TV, oraz  wyświetlenie danych (połączenie Internetem) giełd kapitałowych i ofert przedsiębiorstw. Oczywiście nie zapomniano o możliwościach połączenia ekranu z systemem Video.

Do dyspozycji kierowcy jest ponadto system nawigacji z dużym wyświetlaczem na konsoli środkowej i system audio. Dla pasażera siedzącego z przodu zapewniono własny telefon komórkowy (w sumie na pokładzie są trzy telefony) i komputer osobisty umieszczony w schowku na rękawiczki.

Jedynym mankamentem samochodu jest cena wynosząca ponad 2 mln zł.

Czytaj więcej »

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.