Aston Martin

Właściciel: Ford Motor Company, Investment Dar, Adeem Investment, David Richards, John Sinders
Rok zał.: 1913
Siedziba: Gaydon, Wielka Brytania
Sprzedaż: ok. 4 000 (2011)
Produkty: Samochody osobowe, silniki
Fabryki: Wielka Brytania

Modele aktualnie w produkcji

Aston Martin, firma wytwarzająca legendarne samochody sportowe, postała w roku 1914 dzięki dwóm ludziom. Byli to Lionel Martin i Robert Bamford, którzy nie dość, że zajmowali się sprzedażą samochodów Singer, to dodatkowo jeden z nich był fascynatem sportów samochodowych, odbywających się w okolicy Aston Clinton. Panowie postanowili wyprodukować własny samochód wyścigowy i otworzyli warsztat w Londynie. Nazwę modelu utworzono poprzez połączenie dwóch członów: miejscowości Aston Clinton i nazwiska Martin. Mimo, iż pierwszy samochód powstał już w roku 1915, to prawdziwy sukces przyszedł dużo później.

Po I wojnie światowej, która ograniczyła zyski i tym samym zniszczyła rozwijające się przedsiębiorstwo, z pomocą przyszedł miłośnik motoryzacji hr. Louis Zborowski, który zainwestował w powstanie nowego modelu. W roku 1922 model ten (Aston Martin „Bunny”) uczestniczył ze sporymi sukcesami w Grand Prix Francji. Następnie zaczęły się perturbacje finansowe w wyniku których w roku 1925 firmę opuścił Lionel Martin, a w roku 1926 przedsiębiorstwo przejęła grupa bogatych inwestorów. Z tych czasów pochodzą modele wyścigowe Le Mans i Ulster. W roku 1933 nastąpiła kolejna zmiana właściciela i fabryka została przejęta przez Sir Arthura Sutherlanda. To za jego sprawą w roku 1936 wyprodukowano pierwszy (obok modeli wyścigowych) model „cywilny”. Był to pojazd 15/98 oferowany był w wersjach dwu i czteromiejscowej, z nadwoziem otwartym lub zamkniętym. W roku 1939 opracowano nowy model, ale wybuch drugiej wojny sprawił, że firma rozpoczęła wytwarzać sprzęt wojenny na zamówienia rządowe i zaniechano produkcji samochodów.

Największy rozkwit firmy był jednak po wojnie. W roku 1947 firmę kupiła spółka David Brown Limited, która po zakupie przedsiębiorstwa Lagonda, połączyła je w Aston Martin Lagondę. Wtedy też powstał pierwszy model DB1 (DB od David Brown), który rozpoczął pasmo sukcesów i zapewnił firmie miejsce w historii motoryzacji. Nie zdobył on rzeszy klientów, ale zaprezentowany nieco ponad dwa lata później (rok 1950) DB2 – z nowoczesnym 6-cylindrowym silnikiem Lagondy – stał się hitem rynku samochodów sportowo turystycznych. Cztery lata później z fabryki wyjechał DB2/4 z dwoma dodatkowymi miejscami z tyłu. Modele te (jak i następne) z mocniejszymi silnikami oznaczone zostały Vantage. Samochody traktowane były przez większość kupujących jako wersje cywilne, ale brały także udział w wyścigach samochodowych (w roku 1959 Aston Martin wygrał w Le Mans). Trwało to do lat 60-tych, gdy wycofano się z wyścigów na korzyść tworzenia sportowych, ekskluzywnych modeli.

W roku 1958 na drogi wyjechał model DB4, a w roku 1964 pojazd który przyniósł firmie Aston Martin największy rozgłos. Był to DB5 którym jeździł agent 007 James Bond. Jeszcze większą popularność zdobył DB6 (1967).

Kryzys paliwowy spowodował kolejne kłopoty finansowe firmy i kolejną zmianę właścicieli. Zmodernizowali oni dotychczasowe modele, a w roku 1978 wyprodukowano Aston Martin Lagondę. Był to jeden z niewielu na świecie sportowy model limuzyny czterodrzwiowej. Niestety rynek nie był gotowy na taką ofertę. Po za Maseratti Quatroporte, kolejnym modelem tej klasy był dopiero ćwierć weku później Porsche Panamera. W roku 1986 75% akcji firmy Aston Martin Lagonda wykupił Ford Motor Company i zaczęła się kolejna era rozwoju

Mając świadomość, że od roku 1967 praktycznie niewiele się zmieniło przystąpiono do modernizacji produktów. W roku 1993 Ford wykupił całość przedsiębiorstwa i zaprezentowano mniejszy i bardziej przystępny cenowo model DB7. Model spotkał się z dużym zainteresowaniem na rynku i firma -produkująca dotychczas na zasadzie manufaktury- stała się producentem wielkoseryjnym. W roku 1995 na rynek wyjechało ok. 700 pojazdów, a w ciągu siedmiu lat produkcji (do roku 2002) zbudowano 6000 modelu DB7. Było to więcej niż wszystkie dotychczasowe DB jakie wyjechały z fabryk.

W roku 2003 zaprezentowano  następcę DB7 - model oznaczony DB9.

W roku 2009 zaprezentowano kontynuatora tradycji Lagondy – sportowej limuzyny. Tym razem jest to wyprodukowany na bazie DB9 pięciodrzwiowy liftback (czyli odpowiednik nadwozia Audi A7) o nazwie Rapide.

Czytaj więcej »

Aktualności

Aston Martin pozostanie przy silnikach V12

Porsche już się poddało nowej „modzie” i sukcesywnie wprowadza silniki o mniejszej liczbie cylindrów do swoich sportowych modeli. Aston Martin wciąż mówi „nie” i ogłasza, że nie zrezygnuje z motorów V12.

Rss 06.05.2014, 20:57 przez Bogusław w Aktualności

Aston Martin Works świętuje doskonały start nowych modeli

Brytyjski producent luksusowych samochodów sportowych cieszy się sporym zainteresowaniem nowych modeli V12 Vingate S i Vanquish Volante.

Rss 03.04.2014, 06:41 przez Bogusław w Aktualności

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.