Rolls-Royce

Właściciel: BMW AG
Rok zał.: 1906
Siedziba: Goodwood, Wielka Brytania
Sprzedaż: 3 538 (2011)
Produkty: Luksusowe samochody osobowe
Fabryki: Wielka Brytania

Fabryka Rolls-Royce została założona w latach 1905-1906 w Manchesterze przez Charlesa Rollsa i Henry’ego Royce. W roku 1908 firmę przeniesiono do Derby, a w roku 1946 do Crewe. Na początku istnienia była także fabryka w USA. Od tego czasu naprawdę można liczyć na rozwój fabryki.

W pierwszych latach funkcjonowania ograniczano się bowiem głównie do produkcji kompletnych jeżdżących podwozi, na które nabywca mógł zamontować karoserię wykonaną według własnego życzenia, w jednej z wielu firm powozowo – karoseryjnych funkcjonujących na początku wieku i później w latach 20. i 30. Dopiero w latach 40. zaczęto odchodzić od tej formy produkcji na rzecz wytarzania kompletnych samochodów w jednej firmie.

Ważną datą w dziejach firmy był rok 1931 gdy Rolls Royce przejął firmę Bentley i od tego czasu modele obu marek różniły się zalewie detalami stylistyki marki. W roku 1973 nastąpił podział firmy na Rolls-Royce plc, zajmującą się produkcją przede wszystkim silników lotniczych i Rolls-Royce Motor Cars, która zajmuje się produkcją samochodów. W roku 1980 nastąpiła fuzja z inną fabryką motoryzacyjną Vickers, a w roku 1998  Rolls-Royce Motor Cars został kupiony przez niemieckiego potentata motoryzacyjnego grupę Volkswagen. Od roku 2003, na podstawie umowy pomiędzy firmami VW i BMW, Volkswagenowi nie wolno produkować samochodów o nazwie Rolls-Royce, gdyż prawo do firmy należy do BMW. Bentley pozostał pod kierownictwem VW

Już na początku kariery Rolls Royce zapisał się w historii motoryzacji. Po kilku latach funkcjonowania firmy, gdy produkowano samochody popularne (oczywiście jak na tamte czasy), zaproponowano model z grupy aut najbardziej ekskluzywnych. Pokazany w roku 1906 w Londynie pojazd (Międzynarodowy Salon Samochodowy) wzbudził ogromne zainteresowanie bogatych klientów. W efekcie przez cały okres produkcji powstało  7874 modeli (1700 pojazdów powstało w USA). Nazwa tego modelu (Silver Ghost) wynikała z konkretnego egzemplarza z charakterystyczną srebrną karoserią, ale szybko przyjęto ją dla całej serii. Największą reklamą dla samochodu i firmy byli użytkownicy: władcy (m.in. car Mikołaj II, a później Lenin), bankowcy, mafiosi.

W roku 1925 Silver Ghost został zastąpiony przez model Phantom I, który kontynuował tradycję samochodu dla wyższych sfer. Ogółem wyprodukowano 3512 egzemplarzy .

W roku 1929 na drogi wyjechał Phantom II, który do roku 1936 znalazł 1402 nabywców. W roku 1936 zaprezentowano wersję Phantom III, której (w latach 1936 – 1939) zbudowano ogółem 727 modele.

 Przed wybuchem wojny (1938-1939) produkowano model Wreith, a od 1946 model Silver Wraight (produkcję zakończono w 1959 roku) i w latach 1949 – 1955 model Silver Dawn, ale prawdziwym majstersztykiem był Phantom IV z roku 1949. Wyprodukowany w zaledwie 18 egzemplarzach stał się ikoną i mottem Rolls Royce’a. Wszystkie egzemplarze kupili królowie i władcy: księżna Elżbieta (Anglia), Mohamed Reza Pahlavi (Iran), kupił 2 sztuki, Abdullah III Al-Salim Al-Sabah (ermir Kuwejtu) kupił 3 egzemplarze, książę Gloucester, Henry (członek brytyjskiej rodziny królewskiej), księżna Kentu, Marina (należąca do brytyjskiej rodziny królewskiej), gen. Franco (Hiszpania) kupił trzy egzemplarze. sułtan Aga Khan III, książę Talal (Arabia Saudyjska), król Faisal II (Irak), książę Abd al-Ilah (Irak), królowa Elżbieta II (Anglia), księżna Małgorzata (młodsza siostra królowej Elżbiety II).

W roku 1959 na rynek trafił model Phantom V. Wprawdzie wyprodukowano zaledwie 519 modeli, ale i ten model stał się sławny. Było to za sprawą grupy The Beatles i pomalowaniu modelu. W roku 1968 zaprezentowano kolejny z najbardziej ekskluzywnych samochodów na świecie – Rolls-Royce Phantom VI. W czasie produkcji trwającej 23 lata (do 1991) zbudowano zaledwie 374 pojazdy

 W 2003 roku firma Rolls-Royce przeszła pod zarząd niemieckiego BMW. W tym samym roku rozpoczęto też produkcję najnowszego modelu tej marki o dobrze znanej nazwie Phantom. Model wyposażono w silnik V12 koncernu BMW, co zapewniło ważącemu 2,5 tony autu, prędkość 240 km/h i przyspieszenie 5,9 sek.. Cena tego modelu w Szwajcarii (wg. Katalogu automobil revue z roku 2011) to od 714 000 CHF do 798 000 CHF

Tak więc mimo istnienia w historii firmy wielu modeli (Silver Wraith, Silver Down, Silver Cloud, Silver Shadow, Corniche, Camarque, Silver  Spirit, Silver Seraph) Rolls Royce dla wielu pozostanie królewskim modele Phantom, którym monarchowie Anglii jeżdżą na ważne uroczystości.

Wiele z danych pochodzi z zasobów Rolls-Royce & Bentley Club Poland.

Czytaj więcej »

Premiery

Phantom Drophead Coupe w wersji Waterspeed Collection

Phantom Drophead Coupe Waterspeed Collection to swoisty pokaz możliwości indywidualizacji nadwozia i wnętrza auta, jakie oferuje firma Rolls-Royce.

Rss 14.05.2014, 08:42 przez Bogusław w Premiery
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.