Saab

Właściciel: ---
Rok zał.: 1947
Siedziba: Trollhättan, Szwecja
Sprzedaż: ---
Produkty: 30 000 (2010)
Fabryki: Szwecja

Po raz pierwszy nazwa SAAB pojawiła się roku 1937, kiedy w Szwecji powstała spółka której zamiarem była produkcja samolotów wojskowych. Spółka nosiła nazwę Svenska Aeroplan Aktiebolaget, czyli w skrócie SAAB (następnie zmieniono pisownię na „Saab”).

Po wojnie firma ponownie rozpoczyna prace konstruktorskie. Zmienił się jednak profil zainteresowań i projektowane samoloty miały służyć nie tylko do celów militarnych, ale również cywilnych. Dodatkowo piętnastu konstruktorów pracuje nad prototypem samochodu. Decyzja o podjęcia prac nad modelem pojazdu czterokołowego spowodowana była analizami rynku wskazującymi na coraz większe zainteresowanie klientów, dużą chłonność rynku, czyli możliwość szybkiego wzrostu produkcji i znacznych zysków.

Prace trwały kilkanaście miesięcy, a efektem ich był zaprezentowany w kwietniu 1946 model noszący numer 92.001. Był to pojazd o niezwykłej stylistyce, znacznie odbiegającej od dotychczasowych kanonów motoryzacji, w którym zastosowano silnik dwusuwowy. Produkcję seryjną rozpoczęto w grudniu 1949 oferując dwa modele wyposażenia: standard i De-Luxe. Bez względu na wyposażenie wszystkie miały one jedną cechę wspólną: ciemnozielony kolor.

Kolejną nowość zaprezentowano w roku 1955 : Saab 93 miał zostać następcą dotychczasowych wersji „92”. W marcu 1956 dwa samochody Saab 93 zaprezentowano w Nowym Yorku i jednocześnie utworzono przedstawicielstwo zajmujące się sprzedażą w USA - Saab Motors Inc. W roku 1966 Saab zaprezentował dwie premiery. Jedną z nich  była druga wersja dwuosobowego sportowego Coupe z nadwoziem wykonanym z włókna szklanego. Model nazwany Sonet II (znany także jako Saab 97)  był odpowiedzią na zapotrzebowanie na takie pojazdy na rynku amerykańskim i potwierdzał jak duże znaczenie dla dyrekcji Saaba miała wysoka pozycja na tamtejszym rynku. Drugą nowością było zastosowanie po raz pierwszy silnika czterosuwowego. 22 listopada 1967 odbyła się kolejna ważna uroczystość: prezentacja zupełnie nowego pojazdu Saaba 99.

Od początku lat siedemdziesiątych w laboratoriach trwają bowiem prace nad nowym systemem turbodoładowania w seryjnych silnikach benzynowych. Efektem tych prac jest zaprezentowany w czasie salonu we Frankfurcie w roku 1977 Saab 99 Turbo. Była to sensacja salonu. Trzydrzwiowy model osiągał prędkość maksymalną 200 km/h, a przyspieszenie od 0-100 km/h zajmowało mu zaledwie 8,9 sek. Zewnętrznie wyróżniały go od innych modeli felgi z metali lekkich i mały spojler na tylnej klapie.

Koniec lat siedemdziesiątych to okres intensywnych prac badawczych i rozwojowych. Rozpoczęto wówczas m.in. prace nad samochodem oznaczonym kodem X-29. Efektem tych prac zaaranżowanych wspólnie z pracowniami konstruktorskimi Fiata i Lanci były samochody Saab 9000, Alfa Romeo 164, Lancia Thema i Fiat Croma. Koniec lat siedemdziesiątych to również czas prezentacji najbardziej znanego samochodu koncernu Saab - modelu 900.

Kolejny etap rozwoju firmy to wykorzystanie osiągnięć laboratoriów własnych i General Motors (15 grudnia 1989 GM wykupił udziały większościowe w firmie), czego efektem jest m.in. nowy Saab 900 zaprezentowany w lecie 1993 (posiada on płytę podłogową Opla Vectry).

Niestety dość szeroka jak -na Saaba- oferta (95 w wersji sedan i kombi, 93 w wersji kabrio, kombi i sedan, oraz dostępny w USA model 9-7X) nie uchroniły firmy od zniknięcia z historii motoryzacji.

W styczniu 2010 roku wiceprezydent GM John Smith oświadczył, że General Motors i holenderski Spyker Cars uzgodniły warunki sprzedaży Saaba Spykerowi, któremu  rząd szwedzki zagwarantował pożyczkę z European Investment Bank, a w lutym 2010 akcjonariusze Spykera wyrazili zgodę na przejęcie Saaba.

Niestety 19 grudnia 2011 roku Szef holenderskiej grupy Swedish Automobile, będącej właścicielem firmy Saab, złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie bankructwa, co oznacza, że szwedzka marka Saab przechodzi do historii. Bezpośrednio po ogłoszeniu bankructwa szwedzkie salony, oferujące sprzedaż nowych i używanych samochodów tej firmy, odnotowały rekordową podaż kupna.

Czytaj więcej »

Testy

Test: Saab 9-3 2.0 – szwedzkie dzieło sztuki

Niestety, firma SAAB zniknęła z rynku. Ale… pozostały samochody. Wspomnienie o modelu, który jest już tylko w ofercie samochodów używanych.

Rss 27.01.2013, 20:02 przez Bogusław w Samochody używane
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.