BMW 1 (2004 - teraz)

1
Lata produkcji: 2004 - teraz
Napęd:
Nadwozie: 1M E82, Cabrio E88, Coupe E82, Hatchback 3d, Hatchback 3d E81, Hatchback 5d, Hatchback 5d E87, Hatchback 5d Facelifting, M135i, M135i Facelifting,
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Generacje BMW 1

BMW serii 1 jest samochodem segmentu C produkowanym przez bawarki koncern od 2004 roku. Nie jest to jednak pierwszy samochód kompaktowy w ofercie BMW – wcześniej dostępne były modele E36 oraz E46 w tzw. wersji Compact. Nie był to jednak pełnopoprawny samochód kompaktowy ale po prostu skrócone BMW serii 3 (dodatkowo występował tylko w wersji trzydrzwiowej). BMW serii 1 zostało zaprojektowane od zera jako konkurencja przede wszystkim dla Audi A3. BMW 1 różni się jednak diametralnie od swojego konkurenta – jest to przede wszystkim jedyny kompaktowy hatchback z napędem na tylną oś. Dodatkowym ewenementem w klasie jest silnik umieszczony wzdłużnie.

BMW 1 dostępne jest w czterech rodzajach nadwozia. Obecnie produkowana jest druga generacja BMW serii 1.

Generacje modelu BMW 1:

BMW 1 E87 (2004 – 2011)

Następca BMW E46 Compact wszedł na rynek w 2004 roku i był to model zaprojektowany całkowicie od nowa (pomimo, że dzielił wiele podzespołów z BMW E90). Auto weszło na rynek jako pięciodrzwiowy hatchback, w 2007 pokazano odmianę trzydrzwiową, pod koniec produkcji pojawiły się dwie najrzadsze odmiany – coupe oraz kabriolet z miękkim dachem – które ciągle są w sprzedaży. BMW E87 powstał na nowej płycie podłogowej, samochód znany jest ze swojego zaawansowanego zawieszenia – z przodu pracują kolumny McPherson, natomiast z tyłu mamy aluminiowe zawieszenie wielowahaczowe. Samochód jest doskonale wyważony – rozkład mas wynosi 50:50.

Wiele kontrowersji budził wygląd najmniejszego BMW – był on wówczas niepodobny do żadnego innego modelu. Z czasem jednak okazało się, że design BMW 1 starzeje się bardzo wolno. Pomimo prawie 10 lat od debiutu na rynku auto ciągle wygląda świeżo. Więcej  kontrowersji budzi wnętrze które wykonano z materiałów gorszej jakości niż w przypadku serii 3. Inną drażliwą kwestią było bardzo ubogie wyposażenie dodatkowe oraz drogie dodatki. Auto nawet w podstawowej wersji było znacznie droższe od swojego najbliższego konkurenta – Audi A3. Te mankamenty nie przeszkodziły jednak BMW serii 1 stać się spektakularnym sukcesem sprzedażowym – do 2011 roku sprzedano ponad milion egzemplarzy BMW 1.

Dzisiaj auto jest poszukiwane na rynku wtórnym. Jego zaletą jest niska utrata wartości, niezawodność oraz doskonałe właściwości jezdne. Wadą jest wysoka cena oraz ubogie wyposażenie.

BMW 1 F20 (2011 - …)

Druga generacja BMW 1 została wprowadzona na rynek w 2011 roku. Powstała ona na nowej płycie podłogowej – ta sama płyta posłużyła potem do zbudowania najnowszego BMW serii 3. Podobnie jak poprzednik BMW 1 F20 posiada silnik umieszczony wzdłużnie oraz napęd na tylną oś. Projektanci BMW skupili się przede wszystkim na wyeliminowaniu największej przypadłości poprzednika – ciasnoty we wnętrzu. Z tego powodu nowe BMW 1 jest wyraźnie dłuższe od poprzednika, dodatkowo poprawiły się materiały we wnętrzu. Nowa seria 1 znana jest z najlepszych właściwości jednych w klasie. Inną ciekawostką jest obniżenie ceny tego samochodu – nadal jest to jednak najdroższy kompaktowy hatchback na rynku. Małemu BMW przybyła konkurencja ponieważ równolegle z nim premierę miał nowy Mercedes klasy A oraz Audi A3.

Porady

BMW 1 E87 - typowe usterki, poradnik kupującego

Typowe auto miejskie kojarzy się większości osób z małym karaczanem na czterech malutkich kołach, najczęściej wyciągniętym maksymalnie w górę, jakby kierowca i pasażerowie mieli na głowie angielskie cylindry, a do tego uzbrojonym w wyżyłowany, małolitrażowy silnik.

Rss 12.12.2012, 01:00 przez konrad w Poradnik kupującego

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.