Citroen Berlingo

Berlingo
Lata produkcji: - teraz
Napęd:
Nadwozie:
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Citroen Berlingo to samochód typu kombivan produkowany przez francuski koncern PSA od 1996 roku. Obecnie produkowana jest druga generacja. Konstrukcją bliźniaczą do Citroena Berlingo jest Peugeot Partner. Auto występuje w wersji osobowej (dla pięciu osób) oraz dostawczej (wtedy mieści dwie osoby).

Citroen Berlingo został wprowadzony na rynek w 1996 roku i był prawdopodobnie pierwszym samochodem typu kombivan. Nadwozie tego pojazdu charakteryzuje się cechami wspólnymi zarówno z kombi, jak i typowo użytkowym vanem. Dzięki temu użytkownicy samochodu otrzymują do dyspozycji przestronną kabinę oraz dużą przestrzeń bagażową. Tylne drzwi są odsuwane co dodatkowo zwiększa praktyczność.

Citroen Berlingo został zaprojektowany jako całkowicie nowy model – jedynie niektóre części pochodziły z innych samochodów koncernu (np. przednie zawieszenie lub tylne drążki skrętne). Nadwozie posiada charakterystyczny pudełkowaty kształt.

Citroen Berlingo jest obecnie jednym z najpopularniejszych samochodów swojego segmentu. Konkurencją dla niego jest Renault Kangoo, Skoda Roomster, Fiat Doblo, Volkswagen Caddy.

Generacje modelu Berlingo:

Citroen Berlingo I (1996 – 2010)

Citroen Berlingo pierwszej generacji został zaprojektowany jako zastępstwo dla bardzo popularnego modelu C15. Nowy model posiadał jednak zupełnie inny, bardziej osobowy charakter (C15 w większości przypadków pełnił rolę samochodu dostawczego). Po raz pierwszy model ten został pokazany na targach motoryzacyjnych w Paryżu w 1996 roku. Zaprojektowano wtedy 3 prototypy z czego jeden, o nazwie Berlingo Berline Bulle okazał się być zapowiedzią Citroena C3. Sprzedaż samochodu ruszyła w 1997 roku.

Pierwsza generacja Citroena Berlingo była produkowana przez aż 14 lat. Po premierze drugiej generacji w 2008 roku pierwsza pozostała w sprzedaży jako Berlingo First. W 2002 roku przeprowadzono facelifting modelu – zmienione zostały przednie reflektory, zderzaki i deska rozdzielcza. Drugą modernizację auto przeszło w 2006 roku. Samochód okazał się być solidnym i niezawodnym narzędziem pracy co przyczyniło się do dobrych wyników sprzedaży. Ostatecznie produkowano go w Hiszpanii, Portugalii, Argentynie, Maroku, a przez pewien czas także w Polsce i w Rosji. Produkcja Berlingo I zakończyła się w 2010 roku.

Citroen Berlingo I występował w bardzo wielu odmianach – osobowej, dostawczej, wydłużonej dostawczej, a także lekko uterenowionej (Berlingo X-TR), napędzanej benzyną, olejem napędowym, gazem CNG a także wersji elektrycznej (Berlingo Electrique).

Citroen Berlingo II (2008 – …)

Citroen Berlingo II miał swoją premierę w 2008 roku i został zbudowany na platformie PSA PF2 użytej między innymi do konstrukcji Citroena C4. Citroen tworząc następcę Berlingo I zbudował właściwie dwa modele – większy i droższy, który zachował nazwę Berlingo, oraz mniejszy Nemo, który jest konstrukcją bliźniaczą do Fiata Fiorino i gabarytami zbliżony jest do Berlingo I. Nowy model, podobnie jak poprzednik, jest produkowany głównie w Hiszpanii i Portugalii. Inne fabryki w których montowane jest Berlingo zlokalizowane są w Argentynie i Maroko.

Citroen zapowiedział także elektryczną wersję modelu Berlingo II. Samochód ten powstaje w kooperacji z koncernem Mitsubishi Motors. Elektryczny model ma mieć baterie litowo-jonowe i zasięg ok. 175 km. 

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.