Citroen C5

C5
Lata produkcji: - teraz
Napęd:
Nadwozie:
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Citroen C5 jest obecnie – po wycofaniu ze sprzedaży modelu C6 – największym samochodem w gamie francuskiego producenta. Citroen C5 pojawił się na rynku w 2001 roku zastępując wysłużony model Xantia. Samochód od początku wyróżniał się oryginalną, futurystyczną stylizacją oraz wyjątkowym komfortem jazdy. To ostatnie zawdzięcza on zawieszeniu hydropneumatycznemu które pozwala pogodzić pewne prowadzenie samochodu ze skutecznym tłumieniem nierówności. Jak do tej pory powstały dwie generacje modelu.

Generacje modelu C5:

Citroen C5 I (2001 – 2008)

Pierwsza generacja Citroena C5 stanowiła całkowite nowy model który koncepcyjnie nie miał nic wspólnego z poprzedzającym go modelem Xantia. Wygląd pojazdu uległ całkowitej zmianie i stał się bardziej tradycyjny i stonowany, zachowując jednak cechy charakterystyczne dla marki. Samochód dostępny był jako pięciodrzwiowy liftback lub kombi.

Citroen C5 I w topowych wersjach wyposażony jest w hydropneumatyczne zawieszenie Hydroactiv 3, pozostałe wersje posiadały zawieszenie tradycyjne. Największą zmianą w trzeciej generacji tego zawieszenia było zastąpienie mechanicznych czujników wychylenia elektroniką. Pozwoliło to na automatyczne dostosowywanie parametrów jazdy do warunków na drodze – np. przy wysokich prędkościach komputer obniża zawieszenie a przez to środek ciężkości samochodu. Z kolei przy niskich prędkościach i na wyboistych drogach zawieszenie może zostać podniesione. W przeciwieństwie do poprzednich modeli Citroena kierownica i hamulce nie są napędzane tą samą pompą co zawieszenie.

Citroen C5 I posiadał w standardzie dobre wyposażenie. W 2004 roku mocno zmodernizowano ten model – zmieniono znacznie przód oraz tył nadwozia – najbardziej widoczną zmianą było zintegrowanie logo Citroena z grillem. Wnętrze również zostało zmienione, wprowadzono nowe opcje wyposażenia, ulepszono silniki i wprowadzono nowego, podwójnie doładowanego turbodiesla o pojemności 2.2 litra i mocy 173 KM. Silnik ten posiada aż 370 Nm momentu obrotowego przy zaledwie 1500 obrotach na minutę.

Citroen C5 II (2008 - …)

Citroen C5 drugiej generacji wygląda całkowicie inaczej niż jego poprzednik. Sylwetka samochodu wygląda znacznie bardziej dynamicznie a opadająca linia dachu rodzi skojarzenia z nadwoziem coupe. Citroen C5 II generacji nie jest już liftbackiem ale klasycznym sedanem (dodatkowo występuje jako kombi). Samochód dostępny jest albo z klasycznym zawieszeniem wielowahaczowym (z dodatkowym systemem zmiennej amortyzacji w niektórych wersjach silnikowych), lub zawieszeniem Hydroactiv 3+ które stosowane było także w Citroenie C6.

Citroen C5 II zdobył uznanie jako samochód niesamowicie komfortowy oraz wykończony materiałami bardzo dobrej jakości – porównywalnymi z samochodami klasy premium.

W 2011 roku przeprowadzony lekki facelifting – samochody takie można poznać po ledowych światłach do jazdy dziennej. Citroen wyposażył swój model klasy średniej w innowacyjny system eTouch który oprócz posiadania w sobie wirtualnej instrukcji obsługi oraz instruowania na bieżąco kierowcy o zasadach oszczędnej jazdy pozwalał – w razie wypadku – na automatyczne wysłanie sygnału SOS do służb ratowniczych razem z danymi dotyczącymi położenia.

Testy

Test Citroen C5 CrossTourer – fantastyczny kombi, ale terenowiec marny

Ostatnie lata to moda na samochody pseudoterenowe. Citroen C5 Crosstourer dołączył do ich grona. Czy to udana próba?

Rss 26.05.2014, 09:22 przez Bogusław w Testy samochodów

Test: Citroen C5 - Flagowe kombi

W Citroenie „okrętem flagowym” jest obecnie model C6. Tym samym wersja C5, która po zaprzestaniu produkcji XMa dzierżyła ten tytuł, stała się „normalnym samochodem”. Jednak nie w przypadku kombi, w tym segmencie C5 nadal jest okrętem flagowym…

Rss 02.06.2012, 17:17 przez Bogusław w Samochody nowe

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.