Citroen xantia

xantia
Lata produkcji: - teraz
Napęd:
Nadwozie:
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Xantia był samochodem klasy średniej produkowanym przez francuską firmę Citroen w latach 1993 – 2001. Citroen Xantia zastępował model BX a sam został zastąpiony przez Citroena C5. Występował w dwóch wersjach nadwozia – jako pięciodrzwiowy liftback znany jako Berline, oraz jako pięciodrzwiowe kombi zwane Break.

Citroen Xantia miał być samochodem który jednocześnie zachowuje tradycje Citroena (w dziecinie stylu oraz inżynierii) ale jednocześnie zbliża się nieco do głównego nurtu tak, aby móc konkurować np. z Fordem Mondeo, Toyotą Cariną czy Volkswagenem Passatem. Mimo to pojawiły się głosy, że Xantia nie jest już „prawdziwym Citroenem”.

W samochodzie zastosowano tradycyjne dla Citroena hydropneumatyczne zawieszenie drugiej generacji – początkowo tylko dla liftbacka, dopiero od 1995 roku można było zamówić Citroena Xantię kombi z zawszeniem hydropneumatycznym. Zawieszenie to, znane jako Hydractiv II, było dostępne jedynie w droższych odmianach tego samochodu. Zawieszenie to pozostawało miękkie podczas jazdy w normalnych warunkach co pozwalało mu skutecznie tłumić nierówności drogi. Podczas przyspieszania, hamowania czy pokonywania zakrętów zawieszenie samoczynnie się usztywniało. W 1994 roku wprowadzono technologię o nazwie Activia która jest traktowana jako rozszerzenie zawieszenia Hydractiv II. Dodatkowe dwie sfery i dwa hydrauliczne cylindry pozwoliły całkowicie wyeliminować przechyły nadwozia. Od tamtej pory rozwiązanie takie znane jest jako aktywne zawieszenie. Pozwala ono na utrzymanie niesamowitej przyczepności – w teście łosia przeprowadzonym przez szwedzki magazyn Teknikens Varld Citroen Xantia z silnikiem V6 wypadł lepiej niż Porsche 996 GTS. Wersja Activa dostępna była tylko w nadwoziu liftback i tylko z manualną skrzynią biegów.

W koncernie PSA konstrukcją bardzo podobną do Citroena Xantii, ale pozbawioną hydropneumatycznego zawieszenia był Peugeot 406.

Paleta silników Citroena Xantii jest szeroka i obejmuje 9 jednostek benzynowych – w tym kilka interesujących jak np. silnik 1.8 w którym wprowadzono technologię 4 zaworów na cylinder. Ukoronowaniem gamy był silnik V6 o pojemności 3 litrów i mocy 190 KM. Jednostki wysokoprężne stanowiły większość sprzedaży – zwłaszcza popularne były jednostki 1.9. Silnik ten występował albo w wersji wolnossącej – miał wtedy 71 koni, w wersji lekko doładowanej – 75 koni i 15 Nm momentu więcej, oraz w mocno doładowanej – 91 KM i prawie 200 Nm momentu obrotowego. W 1998 roku zostały wprowadzone turbodiesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa – znane jako HDi.

Citroen Xantia przeszedł facelifting w 1997 roku. Zmieniono wtedy wygląd samochodu, poprawiono systemy bezpieczeństwa (usztywniono dach, poprawiono wzmocnienia boczne), wprowadzono jako opcję boczne poduszki powietrzne, zmodernizowano wnętrze. Produkcja Citroena Xantii zakończyła się w 2001 roku. Samochód sprzedał się w liczbie 1.2 miliona egzemplarzy.

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.