Hyundai Elantra

Elantra
Lata produkcji: - teraz
Napęd:
Nadwozie:
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Hyundai Elantra to samochód kompaktowy produkowany przez południowokoreańską firmę Hyundai od 1990 roku. Ze względu na podobieństwo nazwy do Mitsubishi Elante na niektórych rynkach (w tym na polskim) Hyundai Elantra był sprzedawany jako Hyundai Lantra. Obecnie jednak nazwa jest zunifikowana dla całego świata, jedynym wyjątkiem jest Korea Południowa gdzie samochód występuje jako Hyundai Avante oraz Izrael gdzie model ten znany jest jako Hyundai i35.

Hyundai Elantra został zaprojektowany jako następca modelu Hyundai Stellar. Obecnie produkowana jest czwarta generacja tego samochodu (w zasadzie to piąta, jednak jedna nie była dostępna na europejskim rynku i w zasadzie nie występuje na naszym kontynencie), na europejskim rynku samochód ten występuje jako wersja sedan popularnego kompakta – Hyundaia i30. Na początku produkcji Hyundai Elantra dostępny był w nadwoziu sedan, później także kombi, liftback, a ostatnio także coupe.

Wygląd Hyundaia Elantry podlegał znacznej ewolucji przez cały okres produkcji. Początkowo samochód był stylizowany bardzo konserwatywnie, późniejsze generacje były znacznie bardziej charakterystyczne, pojawiły się motywy wspólne dla wszystkich ówczesnych samochodów Hyundaia, samochody te wyglądały znacząco inaczej od europejskiej konkurencji. Ostatnia, czwarta generacja Hyundaia Elantry wygląda znacznie nowocześniej i agresywniej od poprzedników. Samochód wygląda jak pomniejszona wersja Hyundaia i40 i utrzymana jest w nowej stylistyce którą producent nazywa „płynną rzeźbą”. Nowoczesna stylizacja zawitała także do wnętrza samochodu. Tutaj jednak designerzy nie przesadzili z niczym i atrakcyjny wygląd nie wchodzi w paradę użyteczności. Konkurencją dla Hyundaia Elantry na europejskim rynku jest przede wszystkim Volkswagen Jetta, Honda Civic sedan, Toyota Corolla, Ford Focus sedan, Renault Fluence.

Generacje modelu Elantra:

Hyundai Elantra I (1990 – 1995)

Pierwsza generacja Hyundaia Elantry nie zdobyła wielkiej popularności na Starym Kontynencie. Samochód ten produkowany był tylko jako sedan, do napędu posłużyły tylko silniki benzynowe  (wszystkie zaprojektowane przez Mitsubishi). Dostępne skrzynie biegów: pięciobiegowa manualna i czterobiegowa ręczna. Napęd przedni.

W swoich czasach Hyundai Elantra I generacji był dość nowoczesną konstrukcją. W 1993 przeprowadzono facelifting. Samochód był produkowany w Ulsan w Korei Południowej.

Hyundai Elantra II (1995 – 2000)

Druga generacja weszła do sprzedaży 5 lat po premierze pierwszej. Samochód wyraźnie zmienił się stylistycznie, pojawiła się wersja kombi (pierwsze kombi marki Hyundai). Silniki benzynowe zostały przeszczepione z poprzedniej generacji, gamę uzupełni diesel konstrukcji PSA. W 1998 Elantra II przeszła facelifting. Podobnie jak poprzednik, samochód ten produkowany był w Ulsan w Korei Południowej.

Hyundai Elantra III (2000 – 2006)

Trzecia generacja powstała na nowej płycie podłogowej.  Wprowadzono nowe silniki w tym silniki 2.0 CRDi produkcji koreańskiej. Skrzynie biegów pozostały bez zmian. Z gamy nadwoziowej wypadło kombi zastąpione przez pięciodrzwiowego liftbacka. W 2003 roku przeprowadzono facelifting modelu – zmieniono przód i tył samochodu oraz nieco przeprojektowano deskę rozdzielczą.

Hyundai Elantra IV (2006 – 2010)

Jest to mocno zmodyfikowana trzecia generacja tego modelu. Czwarta generacja Hyundaia Elantry nie była dostępna w Europie. Na Stary Kontynent koreański producent przygotował całkowicie nowy samochód – Hyundaia i30 który był znacznie bardziej popularnym hatchbackiem a nie sedanem.

Hyundai Elantra V (2010 – …)

Najnowsza generacja Elantry została pokazana na wystawie motoryzacyjnej w Busan w 2010 roku. Elantra V została oparta na płycie podłogowej Hyundaia i30, występuje głównie jako sedan, ale także na niektórych rynkach jako coupe oraz kombi, na rynku chińskim w przedłużonej wersji Langdong. Bryła nadwozia jest znacznie bardziej nowoczesna i dynamiczna. W 2012 roku przeprowadzono nieznaczny lifting modelu.

Testy

Test: Hyundai Elantra - kompaktowa limuzyna

Kompaktowe limuzyny przodują w rankingach sprzedaży nowych samochodów w krajach Europy wschodniej. Jakie szanse w tym segmencie ma koreański zawodnik?

Rss 12.06.2013, 00:33 przez Paweł w Testy samochodów

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.