Lata produkcji: | - teraz |
Napęd: | |
Nadwozie: | |
Silniki: | PB: 0, ON: 0 |
Moc silnika: | None-None KM |
Zużycie paliwa: | PB None - None ON None - None |
Hyundai i10 to najmniejszy model w ofercie koreańskiego producenta (segment A). Został on wprowadzony na rynek w 2007 roku jako zastępstwo dla wysłużonego Hyundaia Atosa. Jak na razie powstała jedna generacja tego pojazdu. Samochód ten został wprowadzony po Hyundaiu i10 i był drugim samochodem tego producenta posiadającym nazwę w nowym stylu – literkę i oraz dwucyfrową liczbę.
Dostępna jest tylko jedna wersja nadwozia – pięciodrzwiowy hatchback. Samochód jest konstrukcyjnie bardzo blisko spokrewniony z Kią Picanto. Produckją Hyundaia i10 zajmują się zakłady w indyjskim mieście Madras.
Hyundai i10 jest utrzymany w nowej stylistyce koreańskiego producenta. Został on zaprojektowany w Europie pod europejskie gusta, z zewnątrz może przypominać nieco mocno pomniejszony model i30. Design najmniejszego europejskiego Hyundaia jest skrajnie konserwatywny – linie samochodu są poprawne i miłe dla oka jednak nie ma w nich nawet namiastki awangardy. Samochód posiada krótki przód oraz dość kanciastą sylwetkę. Proste kształty przyczyniły się do dużej ilości miejsca w środku – samochód nie tylko pozwala bez szczególnych wyrzeczeń podróżować 4 dorosłym osobom, ale dodatkowo posiada jeden z największych bagażników w klasie. Dodatkowo Hyundai i10 jest dobrze przeszklony co skutkuje znakomitą widocznością i łatwością manewrowania – rzecz nie do przeceniania podczas miejskiej jazdy. Jak na tą klasę materiały we wnętrzu są dobrej jakości i są solidnie zmontowane. Fotele są wygodne. Jeżeli chodzi o wnętrze Hyundai i10 nie szokuje więc niczym ale za to jest maksymalnie praktyczny i poprawny.
Główną konkurencją dla Hyundaia i10 są europejskie samochody miejskie takie jak Fiat Panda, Skoda Citigo lub bliźniaczki z Kolina. Hyundai i10 walczy z nimi nie tylko jakością, ale także ceną. Dodatkowo w topowych wersjach samochód ten może być bardzo dobrze wyposażony.
Hyundai i10 może być napędzany jednym z 3 silników – dwa benzynowe oraz diesel. Podstawowa jednostka ma 1.1 litra pojemności oraz moc 66 KM. Jest bardzo oszczędna – wg producenta silnik ten zużywa w cyklu mieszanym zaledwie 5 litrów benzyny na 100 km. Druga jednostka ma 1.2 litra pojemności oraz moc 78 koni. Zapewnia ona wyraźnie lepszą dynamikę i jest przy tym niemal tak samo oszczędna jak wersja bazowa. Gamę zamyka trzycylindrowy turbodiesel CRDi o pojemności 1.1 litra i mocy 75 koni. Dostępne są skrzynie – manualna pięciobiegowa lub czterobiegowy automat.
Hyundai i10 otrzymał facelifting w 2010 roku. Samochody po modernizacji łatwo rozpoznać po znacznie zmienionym przodzie.
Z segmentem A jest ciężko, ponieważ nie ma on tak logicznego wytłumaczenia jak większe samochody. Nie oznacza to jednak, że nie jest on potrzebny. Czasem te miejskie maluchy uratują kierowcy skórę w dżungli betonu i asfaltu. Właśnie tak było z Hyundaiem i10, który ostatnio mi towarzyszył.
Koreańczycy stworzyli świetne, bezkompromisowe miejskie auto!
Do małych samochodów podchodzę z niechęcią. To takie wózki na zakupy z silnikami od kosiarek. Małego Hyundaia i10 nawet polubiłem.
Nowy Hyundai i10 oferuje unikalne w swoim segmencie wyposażenie. Ile kosztuje taki samochód?