Hyundai Santa Fe

Santa Fe
Lata produkcji: - teraz
Napęd:
Nadwozie:
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Hyundai Santa Fe jest średniej wielkości SUV-em który jest produkowany od 2000 roku. Nazwa samochodu pochodzi od stolicy stanu Nowy Meksyk – miasta Santa Fe. Trudno powiedzieć jaki samochód zastąpił Hyundai Santa Fe – jedynym samochodem tej wielkości w gamie koreańskiego producenta przed pojawieniem się tego modelu był Hyundai Galloper – jednak był to raczej samochód terenowy niż SUV i bazował on na Mitsubishi Pajero. Hyundai Santa Fe stał się wielkim sukcesem sprzedażowym i jednym z najpopularniejszym samochodów Hyundaia na rynku północnoamerykańskim. Obecnie produkowana jest trzecia generacja tego samochodu. Pomimo zmiany niemal wszystkich nazw swoich modeli na oznaczenie literowo-liczbowe Hyundai zdecydował się pozostawić nazwę Santa Fe. 

Samochód ten od samego początku bazował na płycie podłogowej samochodu klasy średniej – Hyundaia Sonaty i był konstrukcją bliźniaczą do Kii Sorento. Samochód ten produkowany jest w wielu miejscach na świecie, m.in. w Korei, USA i Rosji. Od samego początku Hyundai Santa Fe był samochodem przednionapędowym w którym napęd 4x4 występował jako opcja.

Generacje modelu Santa Fe:

Hyundai Santa Fe I (2001 – 2007)

Pierwsza generacja Hyundaia Santa Fe produkowana była w Ulsan w Korei, w Turcji oraz w Rosji. Początkowo w ofercie znajdował się tylko jeden silnik czterocylidrowy i jedna skrzynia biegów, z czasem ofertę uzupełniono o jednostkę V6. W Europie Hyundai Santa Fe I generacji dostępny był także z silnikiem diesla o pojemności 2 litrów – motor ten skonstruowała znana włoska firma VM Motori.

Hyundai Santa Fe II (2007 – 2012)

Druga generacja Hyundaia Santa Fe została pokazana w 2006 roku na wystawie samochodowej w Detroit. Samochód bazował na tej samej płycie podłogowej co poprzednik. Ze względu na popularność modelu w USA uruchomiono linię montażową tego modelu w mieście Montgomery w stanie Alabama. Samochód posiadał dużo nowocześniejszy wygląd oraz był wykonany z materiałów znacznie lepszej jakości. Samochód mógł być napędzany silnikiem benzynowym czterocylindrowym lub V6 w kilku wariantach pojemności i mocy. Po raz pierwszy zastosowano jednostki wysokoprężne Hyundaia o nazwie CRDi. Standardem była manualna skrzynia biegów o pięciu przełożeniach. W gamie skrzyń automatycznych najpierw był do wyboru automat o 4 przełożeniach, potem pojawiła się skrzynia o 5 przełożeniach a w 2010 roku w gamie pojawił się sześciobiegowy automat.

Hyundai Santa Fe III (2012 – …)

Trzecia generacja została pokazana w 2012 roku na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku. Samochód znacznie się zmienił – jego wygląd jest znacznie bardziej charakterystyczny niż u dość stonowanych poprzedników. Hyundai Santa Fe powstaje na jednej z dwóch platform – krótsza dostała oznaczenie Sport i jest pięcioosobowa. Dłuższa wersja posiada nieco inny wygląd oraz 7 miejsc siedzących. Producent określa swój model jako CUV – Crossover Utility Vehicle. Rzeczywiście trudno nie zauważyć, że najnowszy Hyundai Santa Fe przypomina nieco swoją sylwetką minivana a nie samochód terenowy. Model ten jest konstrukcją siostrzaną do Kii Sorento najnowszej generacji.

Premiery

Nowy model Hyundai Santa Fe już w sprzedaży

Całkowicie Nowy Hyundai Santa Fe reprezentujący segment D-SUV trafił właśnie do polskich salonów.

Rss 04.09.2012, 11:53 przez konrad w Premiery

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.