Kia Soul

Soul
Lata produkcji: - teraz
Napęd: Przód,
Nadwozie: hatchback,
Silniki: PB: 2, ON: 1
Moc silnika: 124-132 KM
Zużycie paliwa: PB 6,5 - 6,8 ON 5,0 - 5,2

Generacje Kia Soul

Kia Soul to samochód kwalifikujący się pod względem rozmiarów do segmentu miejskiego, natomiast pod względem projektu nadwozia - do crossoverów. Samochód łączy w sobie cechy hatchbacka, SUV-a oraz minivana. Został on zaprojektowany w kalifornijskim centrum rozwojowym Kii. Do dzisiaj powstały dwie generacje. Projektantem pierwszej był MIke Torpey, natomiast drugiej - obecny szef designu Kii - Peter Schreyer. Obie generacje produkowane są głównie w Korei Południowej w mieście Gwangju.

Generaje modelu Soul:

Kia Soul I (2008 - 2014)

Pierwsza generacja Kii Soul zostałą  pokazana na targach motoryzacyjnych w Paryżu. Samochod ten wyróżniał się bardzo nowoczesnym designem, w którym akcenty terenowe połączono z sylwetką minivanas, dodając do tego “modny” sznyt, który dodał do koreańskiego samochodu odrobinę stylu znanego z samochodów Mini czy Fiata 500.

Kia Soul I powstała na tej samej płycie podłogowej co Kia Venga oraz Hyundai i20 i dostępna była tylko z napędem na przednie koła. Samochód ten dostępny był z różnymi wersjami silnikowymi w zależności od rynku - w Europie można było kupić Soula z silnikiem 1.6 GDI lub dieslem 1.6 CRDI. W USA doszedł do tego silnik dwulitrowy. 1.6 GDI miał 124 KM mocy, po liftingu moc wzrosła do 140 KM. Jednoska wysokoprężna ma 128 KM w obu wersjach. Do Kii Soul I montowano najpierw skrzynie manualne i automatyczne o odpowiednio 5 i 4 przełożeniach, a od 2012 - już tylko wersja z 6 przełożeniami.

Kia Soul stała się wielkim przebojem na rynku amerykańskim - w samym roku 2010 sprzedano ponad 112 tys. egzemplarzy z tendencją wzrostową. Na rynku europejskim samochód ten nie zdobył wielkiej popularności.

Kia Soul II (2014 - …)

Druga generacja Kii Soul została zbudowana na zmodyfikowanej platformie Kii Cee’d i korzysta z wielu jej podzespołów. Wygląd zewnętrzny nie zmienił się znacząco - przód jest tylko nieco bardziej agresywny i posiada trapezoidalny grill, którego podstawa zwieńczona jest dwoma światlami przeciwmgłowymi. Nadwozie nieznaczanie tylko urosło - na długość 2,5 cm, na szerokość - 1,5, rozstaw osi wzrósł o 2 cm. Kia Soul II jest samochodem niemal tak samo przestronny jak poprzednik - to znaczy, że zalicza się do największych modeli w klasie. Jakość materiałów użytych we wnętrzu uległa znaczącej poprawie.

Gama silnikowa jest niezmieniona w stosunku do poprzedniej generacji. Europejską paletę silników dalej stanowią dwa motory o pojemności 1.6 - diesel oraz silnik benzynowy, z tym, że moc tego drugiego zostałą zmniejszona o 8 KM. Do Kii Soul II generacji montowane są wyłącznie skrzynie sześciobiegowe - zarówno manualna jak i automatyczna. Napęd przedni. Zawieszenie zostało utwardzone, co przekłada się na lepsze właściwości jezdne.


Aktualności

Kia Soul amerykański sen

J. D. Power APEAL Study: już po raz drugi najwyższa ocena dla Kii Soul 2013 w swoim segmencie!

Rss 29.07.2013, 19:37 przez Bogusław w Aktualności

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.